NAŠA PLANÉTA SA TOPÍ V PLASTOCH, AKO JEJ MÔŽEME POMÔCŤ?

Čo sú to plasty?

Pochopenie toho, aký veľký priestor plasty zaberajú, je celkom jednoduché. Ešte predtým, ako začneš čítať, len sa pozri okolo seba. Plast je všade. O tejto problematike sa toho už veľa nahovorilo, na internete môžeš nájsť tony informácií o plastoch.  My sa tu budeme zaoberať troma otázkami: čo, kde a prečo. Okrem zaujímavých faktov o plastoch ti  dáme v závere aj nejaké návrhy, aby si mohol voči tejto obrovskej hrozbe niečo robiť aj ty sám.

Zdroj: Phys.org

Na začiatok, čo sú to plasty? Samotné slovo „plast“ nám dáva prvú stopu. Odvodené z gréckeho jazyka to znamená „schopný tvarovania alebo lisovania“ a v skutočnosti plast definuje materiál pozostávajúci z rôznych zlúčenín, ktoré môžu byť vytvarované do pevných predmetov.

Zoznam typov plastov, ktoré sú v dnešnej dobe na trhu, je extrémne dlhý a mohli by sme sa v ňom stratiť; ale s najväčšou pravdepodobnosťou si už počul o akrylátoch, polyesteroch, silikónoch, polyuretánoch, PE, PP, PVC, nylone, PC, polystyréne a tak ďalej. Všetky tieto výrobky patria do plastov. Na ich produkciu sa používa 8% z celkovej ťažby ropy.

Plast je ako materiál význačným vynálezom, ktorý je všestranný, odolný a lacný. Aký skvelý výrobok bol uvedený na trh! Bohužiaľ, jeho najdôležitejšie vlastnosti sa časom zmenili a koniec koncov je dopad plastov na životné prostredie negatívny.

MÁME PRE TEBA PDF VERZIU 🙂

NEMÁŠ NA ČÍTANIE DLHÉHO ČLÁNKU TERAZ ČAS ALEBO SI HO RADŠEJ PREČÍTAŠ NA POČÍTAČI, IPADE ČI NA MOBILE? STIAHNI SI VŠETKY ČLÁNKY O EKO HROZBÁCH V PDF SÚBORE.

znečistenie plastami, výroba v EÚ

Zdroj: Európska komisia

Plast je vyrobený tak, aby vydržal a nedal sa rozložiť. Namiesto toho sa rozpadá na menšie a menšie kúsky. A tu vzniká problém, plast vydrží oveľa dlhšie ako ktorákoľvek iná forma odpadu. Ako dlho? Na túto otázku neexistuje presná odpoveď, aj keď vedci hovoria, že v rozmedzí od 450 do 2000 rokov.

Kam všade sa plasty dostanú?

Plast nemôže byť biologicky odbúraný. Keďže ale nemáme čarovnú paličku a nemôžeme ho prinútiť zmiznúť, musí nakoniec niekde skončiť. Odpoveď na otázku, kde sa stráca, je alarmujúca. Plasty totiž väčšinou končia v prírode.

Väčšina plastov je vyhodená hocikde na skládky alebo priamo do riek, pretekajúcich do jazier alebo oceánov. Na zemi sa potom plastami upchávajú kanalizácie, čím vznikajú záplavy. Približne 80% odpadkov, ktoré sa objavia v oceáne pochádza z pôdy a do vody sa dostáva počas silného dažďa, búrok a prepadov kanalizácie. V oceánoch narastá počet rýb a na pobreží počet vtákov, ktorým sa v žalúdkoch našli rôzne druhy plastov. 

Výsledkom toho je, že v našom životnom prostredí, a to najmä vo vodných zdrojoch, sa nachádzajú milióny ton plastového odpadu. O akom množstve hovoríme? Aj v tomto prípade je odpoveď celkom alarmujúca: približne 136 miliónov ton za rok.

ZNEČISTENIE VODY: vlna nebezpečenstva

Zaujímajú ťa detaily? Zisti viac.

Aby toho nebolo málo, plastový odpad môže byť ešte viac nebezpečný. Plast sa časom rozbíja na menšie a menšie kusy, čo potenciálne vytvára niečo ešte hrozivejšie: mikroplasty.

Mikroplasty sa stali neviditeľným nebezpečím, ktoré sa nachádza vo všetkých svetových oceánoch, dokonca aj v plávajúcom arktickom ľade. Navyše, na niektorých plážach je časť piesku tvorené práve týmito mikroplastami.

Čo sa deje Ďalej?

OK, OK, plasty sú všade okolo nás. Ale prečo by sme sa tým mali trápiť? No, mali by sme sa o ne rozhodne zaujímať, pretože majú závažné dôsledky na náš ekosystém.

Za prvé, plast je najviac znečisťujúcim faktorom našeho životného prostredia, kontaminuje pôdu a podzemné vody. Dnes je už dokonca v našich oceánoch viac plastov ako planktónu. Odhaduje sa, že na niektorých miestach ich pomer môže byť až 36 ku 1.

ZNEČISTENIE PÔDY: HROZBA PRE ZEM, NA KTOREJ ŽIJEME

Zaujíma ťa prečo? Prečítaj si o tom v našom článku.

Za druhé, plast je úhlavným nepriateľom zvierat a môže mať na ich život radikálny vplyv. Odhaduje sa, že plasty ovplyvnili život už takmer 700 rôznym druhov zvierat, pričom každoročne usmrcujú milióny morských živočíchov. Bolo nahlásených viac ako 260 druhov bezstavovcov, korytnačiek, rýb, morských vtákov a cicavcov, ktorí omylom uviazli alebo sa zaplietli do plastu. Dokonca aj planktón začal konzumovať mikroplasty. V pečeni zvierat sa akumulujú chemikálie z plastov alebo sa im v žalúdku vytvárajú plastové vredy od cigaretových zapaľovačov, plastových vreciek alebo uzáverov z fliaš. Kvôli týmto problémom následne zomierajú.

Navyše, plast má schopnosť koncentrovať znečisťujúce látky z okolitej vode; inými slovami, plasty sú ako magnet priťahujúci chemikálie rozptýlené vo vode, kedy sa ukladajú na povrchu plastov a vo výsledku sa morským živočíchom lesknú ako potrava.

Nakoniec sa k nám vždy všetko vráti. Plasty ovplyvňujú naše zdravie, otravujú náš potravinový reťazec. Jeme zvieratá, ktoré žijú v prostredí plnom plastov. Vedcom zatiaľ nie sú známe dôsledky, ktoré nás môžu postihnúť pri vysokej konzumácií takýchto živočíchov, no toxické chemické čiastky plastu sa môžu dostať cez stenu žalúdka ďalej do krvi a orgánov. Zatiaľ neboli vedecky dokázané žiadne negatívne účinky na zdravie človeka, avšak vedci varujú, že konzumácia mikroplastov môže viesť k rakovine, vrodeným chybám, poškodeniu imunity atď.

Fakty o plastoch

Si pripravený/á na čísla? Na milióny, miliardy, bilióny a trilióny?

Infografika - znečistenie plastami, zaujimavosti

10 tipov, ako môžeš znížiť svoju plastovú stopu

Ešte sme ťa nevystrašili? Všetky tieto informácie môžu znieť veľmi desivo, najmä ak musíme čeliť niečomu, čo je triliónkrát väčšie ako my sami. Zároveň sa však o dôsledkoch používania plastov dnes často hovorí a existujú rôzne spôsoby, ktorými môžeš mať vplyv na budúcnosť planéty. Povieme ti o niekoľkých malých krokoch, ktoré môžeš ty sám spraviť, a ktoré budú mať zároveň veľký dosah.

1) Recykluj, recykluj, recykluj

Začiatok (a možné riešenie) celého problému sa nachádza práve tu. Ľudia majú tendenciu znehodnocovať plasty v životnom prostredí, namiesto toho, aby ich ekologicky zlikvidovali. Triedenie odpadu by súčasne prispelo k riešeniu znečistenia plastami a zároveň nadprodukcie. Ide o jediné opatrenie vedúce k dvom dôležitým výsledkom.

Nie si si vždy istý, ako recyklovať rôzne druhy plastov? Pozri sa na číslo v spodnej časti kontajnera, s najväčšou pravdepodobnosťou uvidíš číslo 1 (PET – nápojové fľaše), ktoré sú bežne akceptované recyklačnými spoločnosťami. Číslo 2 (HDPE – fľaše pre mlieko, džúsy, drogériu, hračky) a číslo 5 (PP, čiže plastové príbory, jogurtové kelímky, fľaše na kečup) sú zvyčajne recyklovateľné tiež.

RECYKLÁCIA PLASTOV: JEJ VÝHODY A ÚSKALIA

nauč sa viac o procese recyklácie a ako triediť plasty

2) Snaž sa vyhnúť jednorazovým plastom

Viac ako 90% plastov, ktoré denne používame, sú použité iba raz a potom ich vyhodíme – tašky na potraviny, plastové obaly od potravín, slamky, jednorazové príbory… Ak ich nahradíš opakovane použiteľnými verziami, môže sa z toho stať nový a príjemný zvyk, ktorý by urobil výrazný rozdiel a v každodennom živote by podiel spotreby jednorazových plastov výrazne klesol. Navyše by lepší spôsob (ne)používania plastov bol úžasným príkladom pre ľudí okolo teba. Veď predsa, dobré skutky sú veľmi nákazlivé!

Nechaj sa vidieť s novou bavlnenou taškou, odmietaj plastové slamky v reštauráciách a kaviarňach, požiadajte čašníka, aby ti pri objednávaní take away nepribalil plastové príbory. Skús odmietnuť jednorazovú plastovú krabicu alebo si rovno dones vlastné dózu na jedlo či termo hrnček na kávu.

3) Nájdi ekologickejšie alternatívy

Možno by si bol prekvapený, koľko rôznych ekologických alternatív k plastovým obalom existuje. Keď budeš nabudúce niečo nakupovať, prečo si radšej nevybrať potraviny zabalené v papieri či skle, alebo uprednostniť výrobky z dreva, bambusu alebo nehrdzavejúcej ocele?

4) Nekupuj nápoje v plastových fľašiach

Medzi všetkými plastmi, ktoré sú neustále vyrábané a sotva sa stíhajú recyklovať, sú fľaše jedným z najväčších problémov a zároveň najľahším riešením. Keď budeš so sebou nosiť vlastnú fľašu, pomôžeš vyvážiť ten 1 milión nových plastových fliaš, ktoré medzičasom za jednu minútu vyrobia. Ak nedôveruješ kvalite miestnej vody z vodovodu, tak si zadováž takú fľašu, ktorá má vstavaný filter.

10 TIPOV, AKO MÔŽEŠ ZNÍŽIŤ SVOJU PLASTOVÚ STOPU

5) Uprednostni ekologicky šetrnú kozmetiku

My vieme, že každý chce byť krásny. Veľká časť bežne používaných kozmetických prípravkov však obsahuje mikročiastočky, typ mikroplastov, ktorý sa nachádza v našej zubnej paste, peelingu na pokožku a v sprchových šampónoch. Mikročastice sú hrozbou pre morský život, čo je nakoniec potenciálnym nebezpečenstvom aj pre nás. Namiesto kúpy týchto výrobkoch, zvoľ radšej nejaký s prírodným zložením.

6) Nakupuj v sekáčoch

V sekáčoch sa dajú prekvapivo nájsť zaujímavé kúsky, zvyčajne za oveľa nižšiu cenu ako v iných obchodoch.  Bez toho, aby boli zabalené do zbytočných plastových obalov, alebo bez toho, aby sa kvôli ich samotnej výrobe vyrábali nové plastové obaly.

Ešte predtým, ako si nejaké oblečenie kúpiš, či už v sekáči alebo nie, pozri sa, či neobsahuje mikrovlákna (v jazyku módy polyester a akryl), ktoré sú dnes bohužiaľ tiež bežnou potravou morských živočíchov. Oblečenie totiž pri každom praní púšťa určité množstvo mikrovlákien, ktoré sa dostáva ďalej do vody a pôdy.

7) Nakupuj väčšie balenia

Keď kupuješ potraviny, skús kúpiť také, ktoré obsahujú menšie množstvo plastov. Väčšinou to budú tie isté produkty vo väčšom balení, pravdepodobne za nižšiu cenu, čím sa zníži podiel kúpených a použitých plastových obalov. Môžu to byť napríklad veľké plastové fľaše, či (doplniť príklady zo Slovenska).

8) Míňaj rozumne a podpor udržateľné projekty

Vždy by sme mali byť opatrní v tom, ako utrácame naše financie. Veľmi dobrým spôsobom, ako ich minúť, je prieskum a podpora trvalo udržateľných výrobkov. Ak tak urobíš, môžeš nasmerovať trh k udržateľnejšej výrobe a pomôcť tak našej planéte. Hlavne pamätaj, že nie si sám, vždy sú okolo teba ľudia s rovnakým zmýšľaním. Úžasné technologické projekty, ktoré raz dokážu premeniť plasty na palivo alebo oblečenie sú na ceste. Móda sa čoraz viac zameriava na nové ekologické materiály a tvoja voľba môže presmerovať trh k priemyselným odvetviam, ktoré podporujú naše životné prostredie.

9) Šír povedomie

Každý hlas sa počíta, dokonca viac, ako si myslíš. Tvoj hlas a tvoje dobré skutky sú veľmi cenné a dokážu veľké zmeny. Či sa len porozprávaš s rodinou a priateľmi o dôležitosti zníženia plastu v našich životoch, alebo vyjadríš svoje názory priamo výrobcom. Napíš príspevok a zdieľaj názory na sociálnych sieťach.

10.) Vyskúšaj zero waste koncept

Pekný koncept, ktorý by mal každý eko hrdina brať do úvahy, je zero waste. Alebo po našom – bezobalový spôsob života. Zero waste je novou rozširujúcou sa filozofiou, ktorá sa vo veľkej miere zameriava na plasty. Hlavnou myšlienkou je to, že každý výrobok môže a mal by byť opätovne použitý, takže iba minimálne množstvo odpadu sa dostane do pôdy a vody. Je to veľmi pekná a zodpovedná odpadová stratégia, ktorá môže byť zhrnutá v štyroch bodoch:

  1. Odmietni akýkoľvek jednorazový plast, pokiaľ je to možné.
  2. Zníž plastovú ekologickú stopu a spotrebu, vyhýbaj sa nákupu tovaru, ktorý by za sebou zanechal zbytočný plastový odpad.
  3. Všetky veci, ktoré vlastníš, sa snaž opätovne použiť. Uprednostni sklo, papier, nehrdzavejúcu oceľ, drevo a rôzne ďalšie materiály namiesto plastov.
  4. Recykluj všetko, čo nemôžeš odmietnuť, zredukovať alebo opätovne použiť.

Zo zero waste sekcie:

»»» Nájdi obchody bez obalov: Nakupuj zero waste, zoznam bezobalových obchodov na Slovensku

»»» Viac o tom, ako začať so zero waste: Ako schudnúť z odpadu

»»» Zisti, ako redukovať plasty: Plastový detox: očisti prírodu a oceány od plastov

Stojíme na konci, alebo na začiatku?

Plast je významnou hrozbou pre našu krásnu planétu. Hoci sa s touto hrozbou musíme vážne zaoberať, nesmieme si myslieť, že pred nami stojí neprekonateľný nepriateľ. Táto hrozba predstavuje obrovskú príležitosť pre kultúrne a technologické inovácie našej spoločnosti a môžeme jej čeliť mnohými rôznymi spôsobmi. Veríme, že ako eko hrdina chceš priložiť ruku k dielu a dúfame, že všetky tieto informácie a návrhy ti poskytnú super tipy na tvojej ceste.

Premýšľaš, že by si sa išiel potápať? Pozri si video od National Geographic, a uvidíš, čo pod hladinou môžeš nájsť.

Zdroje: National Geographic, Plastic Pollution Coalition, Plastic Oceans, Britannica, Plastic Pollution