Nakupuj eko

Kde môžeš nakúpiť udržateľnú módu? 5/5 (4)

Pri prechádzke obchodnými centrami sme zavalení rôznymi značkami, ktoré väčšinou nepodporujú etickú či ekologickú výrobu. Pokiaľ chceme nakupovať zodpovedne, mali by sme prestať nakupovať impulzívne a dvakrát si rozmyslieť, kde naše peniaze minieme tak, aby sme podporili dobrú vec a pomohli planéte v boji proti znečisteniu.

Bolo by super, ak by sme pred kúpou vedeli, z čoho je oblečenie vyrobené a ako produkcia materiálov znečisťuje alebo naopak neznečisťuje životné prostredie. O tom si môžeš prečítať v článku o rýchlej a pomalej móde.

Pri výbere značiek, ktoré tu odporúčame, sme urobili prieskum a zodpovedali sme si na otázky, ktoré by si mal každý položiť pred samotným nákupom. Tieto otázky sú aplikovateľné nielen na módu ale aj na akékoľvek iný tovar.

  1. Aké sú ceny odevov?
  2. Sú použité udržateľné materiály na výrobu produktov?
  3. Kde a ako bol produkt vyrobený? Má certifikáciu?
  4. Akým spôsobom značka prispieva k lepšiemu svetu?

Dobre. Už poďme nakupovať eko-bio-eticko-zodpovedné značky

Možno nám nebudeš veriť, ale značiek, ktoré by prívetivo odpovedali na naše otázky nebolo vôbec veľa. Bohužiaľ sme mnohokrát narazili na obchody alebo značky, ktoré mali v popisku slovo “eko”. Avšak používali neekologický materiál a netransparentnú výrobú. Pojem eko je dnes zneužívaný, mnoho obchodov toto slovo používa pri popise produktov aj keď ekologický nie je. Preto si vždy dávajte pozor na pôvod produktu.

Vyberali sme cenovo dostupné značky v rámci Európy, pretože lokálny trh je veľmi maličký. Eko značky sú samé o sebe trošku drahšie, pretože za ich výrobou stojí šetrný proces a dodržiavanie ľudských práv. Ich oblečenie však vydrží oveľa dlhšie, a teda pomer ceny a kvality je vyrovnaný.

Väčšinou sa ceny pohybujú od 30 do 100€. Tričko za 5 € tu nenájdeš. Avšak v porovnaní s ostatnými dostupnými “luxusnými” značkami však ide o pekný kompromis. Značky, ktorých sortiment presahoval viac ako 100 € som z tohto zoznamu väčšinou vyradila.

Zoznam eko módnych značiek oblečenia, ktoré odporúčame

Slovensko a česko

Česká bio móda

Cena: €

Materiál: Bio bavlna alebo bambus

Certifikácie: GOTS

Plus: Cenovo dostupné kvalitné produkty vyrobené v Česku.

Etik butik

Cena: €€

Materiál: Bio bavlna,  tencel (najekologickejšie vlákno vyrobené z celulúzy eukalyptov), ľan

Certifikácie: Fair Wear Foundation

Plus: Český obchod, ponúkajúci okrem etickej módy aj ďalšie doplnky, ako plavky, šperky, zero waste výrobky. Veľkou časťou eshopu sú veganské topánky.

Lull – iba sekcia Eco alebo Organic

Cena: €-€€

Materiál: Bio bavlna

Plus: Slovenská značka, ktorej organické oblečenie tvorí iba malú časť produktov. Väčšinou ide o pomalú módu vyrobenú u nás, teda materiály väčšinou nie sú z ekologického hospodárstva. Je to cenovo asi najdostupnejšie oblečenie z bio bavlny na slovenskom trhu. 

Heavenly

Cena: €€-€€€

Materiál: Ľan

Plus: Slovenská výroba oblečenia pre dámy a deti. Zaujímajú sa nielen o to, kde bola ich látka utkaná ale aj ako bola vypestovaná rastlina, z ktorej látka pochádza. 

Cila

Cena: €€€

Materiál: Bio bavlna

Certifikácie: GOTS

Plus: Slovenská móda. Je dosť drahá, ale zahrnula som ju do výberu ako lokálnu značku.

Európa

Snowflake Clothing

Cena: €

Materiál: Organická bavlna

Plus: Najväčším plus je to, že ide o slovenskú produkciu. Na rozdiel od ďalších značiek, ktoré tu spomínam, ide o web, kde si ľahko objednáš s použitím materského jazyka. Takýchto módnych obchodov je na Slovensku veľmi máličko a cenovo dostupné skoro žiadne. Na ich Facebooku hovoria, že ide o organické a fair-trade produkty.  Na ich tričkách používajú motív hôr, takže si tam každý milovník hôr a kopcov nájde nejaké tričko alebo mikinu.

Shirts for life

Cena: €-€€

Materiál: Organická bavlna, recyklovaný polyester, vlna merino

Certifikácie: Fair-trade, GOTS, BSCI asociácia pre férovú módu

Plus: Sú majiteľmi viacerých certifikácií, ktoré potvrdzujú ich záujem a podporu férových pracovných podmienok.

Kuyichi

Cena: €-€€

Materiál: Bio bavlna a recyklovaná bavlna používaná v riflovine.

Certifikácie: GOTS

Plus: Špecializujú sa na rifle, ktorých výroba v dnešnej rýchlej móde je jednou z najšpinavších. Na farbenie používajú alternatívne prírodné indigo farbivá, lasery, ozone techniku.

Rapanui

Cena: €

Materiál: Organická bavlna

Certifikácie: GOTS

Plus: Osobne dohliadajú na podmienky výroby a šitia v Indii. Na oblečenie tlačia aj zákaznícke dizajny.

Armedangels

Cena: €€-€€€

Materiál: Organická bavlna, vlna aj ľan. Tencel (celulózové vlákna) a recyklované plasty.

Certifikácie: PETA vegan, Fair-trade, GOTS

Plus: Vyrábajú rifle z denimu, ktorý neobsahuje vysoko toxické chemikálie. Na balenie používajú krabice vyrobené z trávy. Práve tráva vyžaduje najmenej vodných zdrojov a pri takejto výrobe krabíc vznikajú najmenšie emisie. Viac si o technike môžeš prečítať na ich stránke.

F.A.A.M

Cena: €€

Materiál: Niektoré produkty 100% bio bavlna. Používajú aj ďalšie materiály ako eko viskóza a tencel.

Certifikácie: Fair-trade

Polarn O.Pyret

Cena: €-€€

Materiál: Bio bavlna, recyklovaný polyester a recyklovaný polyamid (odpadové rybárske siete)

Certifikácie: GOTS, BSCI

Plus: Obchod iba pre detičky Majú transparentnú sieť dodávateľov. Stavajú sa striktne k obmedzeniu chemikálií.

Wijld

Cena: €€

Materiál: Oblečenie je vyrobené z dreva. Prečo je táto výroba udržateľná a prečo je prívetivejšia ako produkcia z bavlny si môžeš prečítať na ich stránke.

Certifikácie: PETA vegan

Plus: Ide o koncept pomalej módy, oblečenie vyrobené fair-trade v Európe.

wjild organická móda

Green Shirts

Cena: €-€€

Materiál: organická bavlna

Certifikácie: Fair-trade, PETA vegan, Organic Soil association

Two Thirds

Cena: €

Materiál: Organické a recyklované materiály

Plus: Vyrobené v EÚ v rámci pomalej módy.

Altermundi

Cena: €€-€€€

Materiál: Rôzne, organická bavlna.

Certifikácie: Fair-trade

Plus: Okrem oblečenia ponúkajú ďalšie produkty do domácnosti, bižutériu, darčeky. Všetky značky, ktoré predávajú, by mali byť fair-trade a niektoré hand-made.

Alternative Apparel

Cena: €-€€

Materiál: bio bavlna a recyklovaný polyester, avšak nie 100%

Certifikácie: WRAP

Plus info: Pridali sa k hnutiu Fashion Revolution, kde sa na sociálnych sieťach zúčastnili vo výzve a ukázali, ako zamestnanci Alternative pracujú. Na rozposielanie balíkov používajú oxo-rozložiteľné obaly.

Econscious

Cena: €

Materiál: Organická bavlna, konope, recyklované materiály.

Certifikácie: WRAP, ktorý zaručuje dodržiavanie princípov v súlade s etickou výrobou, GOTS (Global Organic Textile Standard)

Plus: O ich dodávateľskej sieti majú na stránke celú sekciu. Je super nahliadnuť do zákulisia ich výroby v rôznych krajinách.

Dúfam, že sme vám ušetrili hodiny hľadania zodpovednej značky a že si nájdeš svojho favorita veľmi rýchlo. My ich už máme niekoľko. 🙂

Slovenský trh je ešte veľmi malý a ceny značiek sú príliš vysoké, a podľa nás aj cenovo nie moc dostupné. Pokiaľ poznáš značku, ktorá má prijateľné ceny a záleží jej na našej prírode, napíš nám do emailu alebo do komentára, radi sa na ne pozrieme a zaradíme do zoznamu.

Viac:

Páčil sa ti článok?

Pridaj komentár