Nakupuj eko

Udržateľná móda: Vyber si zo slow fashion značiek 5/5 (13)

Pri prechádzke obchodnými centrami sme zavalení rôznymi značkami, ktoré väčšinou nepodporujú etickú či ekologickú výrobu. Pokiaľ chceme nakupovať zodpovedne, mali by sme prestať nakupovať impulzívne a dvakrát si rozmyslieť, kde naše peniaze minieme tak, aby sme podporili dobrú vec a pomohli planéte v boji proti znečisteniu.

Bolo by super, ak by sme pred kúpou vedeli, z čoho je oblečenie vyrobené a ako produkcia materiálov znečisťuje alebo naopak neznečisťuje životné prostredie. O tom si môžeš prečítať v článku o rýchlej a pomalej móde.

Pri výbere udržateľných značiek, ktoré tu odporúčame, sme urobili prieskum a zodpovedali sme si na otázky, ktoré by si mal každý položiť pred samotným nákupom. Tieto otázky sú aplikovateľné nielen na módu ale aj na akékoľvek iný tovar

  1. Sú použité udržateľné materiály na výrobu produktov?
  2. Kde a ako bol produkt vyrobený? Má certifikáciu?
  3. Akým spôsobom značka prispieva k lepšiemu svetu?

Okrem toho sme sa niekoľkých slovenských a českých značiek, ktoré robia slow fashion, opýtali aj na ich výziu a tvorbu, čo ti môže pomôcť pri rozhodovaní, či uržiteľná móda naozaj stojí za to.

Pokiaľ ťa zaujímajú udržateľné značky topánok, tak tie nájdeš tu.

SLOVENSKÉ A ČESKÉ ZNAČKY OBLEČENIA

Jedným z mnohých dôležitých faktorov, ktoré hrajú výraznú rolu v slow fashion je lokálna výroba. Ak hľadáte oblečenie vyrobené na Slovensku alebo u našich českých susedov, skúste tieto značky:

Zdravé tričkoZdravé tričko

Cena: €-€€

Materiál: Organická bavlna

Certifikácia: GOTS, Fair Wear, PETA

Zľavový kód : Pre našich čitateľov máme na eshope zľavu 8%.

Pár slov od tvorcov:

Prečo ste sa rozhodli ísť do udržateľnej módy?

Vize Zdravého trička je zlepšení kvality odívání, života a životního prostředí. Zdravé tričko vzniklo jako odezva na laciné a často nekvalitní trendové oblečení z běžné bavlny produkované na základě nejnižších možných nákladů, bez ohledu na životní podmínky pracovníků a životní prostředí. Je odezvou na neustále se měnící trendy, které nás nutí k obměně šatníku několikrát do roka, a tím zvyšují naší spotřebu.

Věříme, že s každým prodaným kusem oblečení, které je v souladu s nejnáročnějšími sociálními, etickými a ekologickými standardy, se nám daří naplňovat naší vizi.

Cítite, že zákazníci sa veľmi zaujímajú o nákup vašich produktov najmä z ekologických dôvodov? 

Naše zkušenost je taková, že se zákazníci zajímají o ekologický a etický přínos při výrobě organického oblečení ale rozhodující při nákupu je, zda zákazníka produkt zaujme a splňuje kritéria jako barva, střih a gramáž.  Cítíme, že se zájem o nadčasovou a organickou módu neustále zvyšuje. Zákazníci jsou aktivnější při zjišťování informací o organické módě.

Máte nejaký osobný odkaz, ktorú by ste radi odkázali čitateľom?

Každý z nás má možnost volby mezi certifikovanou biobavlnou (organickou bavlnou) a konvenčně pěstovanou bavlnou, v jejíž ceně není zahrnuta daň za devastaci životního prostředí a lidských životů.  Volbou oděvů z certifikované organické bavlny není jen investice do lepšího oblečení. Je zároveň investicí do ochrany vod, čistšího vzduchu, lepší půdy a životních podmínek pracovníků včetně jejich rodin.

 

nika intimaNIKA intima

Cena: €-€€

Materiál: Bavlna a bambus

Certifikácia: OEKO-TEX standart 100

Zľavový kód : Pre našich čitateľov máme na eshope zľavu 6%. Použite kód ECOHERO.

Pár slov od tvorcov:

Prečo ste sa rozhodli ísť do udržateľnej módy?

Záleží nám na kvalite a zdravých materiáloch. Vlastne sme nikdy neuvažovali šiť veci v Ázii len kvôli cene. Je tu mnoho šikovných ľudí. Všetkým nám bude lepšie, ak budeme kupovať miestne produkty. Snažíme sa robiť veci kvalitne a udržateľné tak, aby boli celé vyrobené u nás lokálne. Našou víziou je, aby sa každému v mysli vybavila značka Nika Intima vždy, keď niekto hovorí o slovenskej spodnej bielizni.

Aké materiály používate na výrobu produktov?

Naše produkty šijeme z udržateľných materiálov – sú to prírodné materiály ako bavlna a bambus. Vyrábame EKObielizeň – spodné oblečenie z bavlny, ktorá je nebielená a nefarbená. Tieto dva procesy sú totiž najviac zaťažujúce pri výrobe bavlny. Tiež naša značka Nature Line má sériu výrobkov z bambusu, ktorý sa považuje za ekologický.

Bambus je rýchlo rastúca rastlina, ktorá sa pestuje bez použitia pesticídov a herbicídov. Jeho pestovanie je šetrné k životnému prostrediu, pretože nepotrebuje veľa vody a dokáže obnoviť pôdu.
Ak je nutné použiť vo funkčnom oblečení syntetiku, používame POP, hoci je náročnejší na spracovanie. Nepoužívame PES ani podobné materiály.

Produkt je vyrobený lokálne. Všetko ošatenie na našom webe bolo ušité u nás vo firme. Aj materiály sa snažíme zháňať od lokálnych výrobcov a fabrík, čím bližšie ku nám.  Chceme, aby sa dopravou materiálov čím menej zaťažovalo životné prostredie. Naše výrobky neprecestovali pol zemegule v lodnom kontajneri, ale boli vyrobené v hygienických a bezpečných podmienkach- výhodou je, že pred prvým oblečením ich nemusite vyprať.

Akým spôsobom značka prispieva k lepšiemu svetu?

Snažíme sa vyrábať eticky. Naša výroba je transparentná. Je to udržateľná slowfashion. Podieľame sa na osvete a šírení informácií o ekologických produktoch, ktoré šetria prírodu. Vyrábame spodnú bielizeň, ktorá zvykne byť z hygienických dôvodov balená jednotlivo v sáčkoch, ale ekologicky mysliacicm zákazníkom ponúkame vybrať si zero waste balenie. Naše výrobky majú vysokú životnosť- veľmi dlho vydržia a tak prispievajú k znižovaniu odpadu. Sme zástancami minimalizmu.


Slow fashion - HeavenlyHeavenly

Cena: €€-€€€

Materiál: Ľan

Certifikácia: OEKO TEX

Pár slov od tvorcov:

Prečo ste sa rozhodli ísť do udržateľnej módy?

Mojou víziou je robiť veci inak. Začínala som pred štyrmi rokmi, keď ešte téma trvalo udržateľnej módy až tak veľmi nerezonovala. No ja osobne som k nej mala vždy sklon, nakupovala som len oblečenie, o ktorom som vedela, že ho vynosím a nepotrebovala som mať preplnený šatník. Keďže som vyštudovala odevnú priemyslovku, veľa som na seba šila. Touto cestou som sa dostala aj k ľanu.

Keď som si ušila prvé ľanové veci – nohavice a sukňu, bola to láska na prvý pohľad. Materiál, ktorý je absolútne luxusný pri nosení a nevyvoláva vo vás výčitky, týkajúce sa životného prostredia. Keď som ukončila zamestnanie v korporáte a odišla na materskú, tvorivá energia musela ísť von. Rozhodla som sa ponúknuť alternatívu – basic módu z udržateľných materiálov – ktorej vtedy na Slovensku nebol dostatok. Teší ma, že za ten čas pribudlo mnoho značiek, ktoré sa snažia či už o lokálnosť alebo udržateľnosť a dnes už viete seba a svoje dieťa na Slovensku obliecť od hlavy po päty.

Ponúkam oblečenie, vyrobené prevažne z ľanu, je to udržateľný materiál, ktorý odoberám priamo od výrobcu, aby som dokázala kontrolovať jeho kvalitu. Ľan pre svoj rast nepotrebuje chemikálie a veľké množstvá pitnej vody a ten, z ktorého šijem ja má certifikát OEKO TEX Standard 100, čo znamená, že je bezpečný aj pre deti a prechádza ekologickým farbením. Móda, ktorú tvorím, je teda udržateľná, čo sa snažím dodržať aj vo všetkých ostatných krokoch.

Zvyšky, ktoré ostanú z výroby, nevyhadzujem. A to ani tie najmenšie. Vyrábam z nich drobnosti, ktoré dámy dostanú ako darček k objednávke alebo iné malé veci na predaj. Objednávky balím do obálok z recyklovaného papiera, ktoré si vyrábam sama, nie je na nich žiadna lepiaca páska ani plast. Rovnako môžem o svojej značke povedať, že reprezentuje pomalú módu. Nevytváram kolekcie, ale mám stálu ponuku, ktorá sa pomaly obmieňa.

Cítite, že zákazníci sa veľmi zaujímajú o nákup vašich produktov najmä z ekologických dôvodov? 

Od začiatku existencie značky určite. Keď som začínala, ľudia veľmi ľan nepoznali, aj keď má u nás stáročnú tradíciu. Z predajní z oblečením jednoducho vymizol a nahradili ho materiály s umelými prímesami. Vtedy som musela veľa vysvetľovať. Chceli vedieť, aký je to materiál, ako sa správa, či nevadí, že sa krčí a podobne.

Chodím aj na rôzne akcie, aby som dostala ľan do povedomia ľudí, keďže niektorým sa stále spája s tým, že nepríjemne škriabe a že jeho krčivosť je nevýhoda. Keď si dámy potom oblečenie vyskúšajú, sú často veľmi milo prekvapené, aký príjemný je na nosenie a ako aj široký strih lichotí ich postave.

Máte nejaký osobný odkaz, ktorý by ste radi odkázali čitateľom?

Nedávno som niekde čítala, že ak nakúpite u domácich malých značiek, plníte niečí sen. A tak to presne je. Pomáhate mi tým tvoriť ďalej. Kupujte lokálne a vyberajte si kvalitu, ktorá vám vydrží.


Udržateľné značky - Cila

Cila

Cena: €€€

Materiál: Bio bavlna

Certifikácie: GOTS

Pár slov od tvorcov:

Prečo ste sa rozhodli ísť do udržateľnej módy?

Bol to prirodzený proces. Som z veľkej rodiny a bola som vychovaná v skromnosti. Nič, sme zbytočne nevyhadzovali. K udržateľnosti ma doviedlo svedomie a empatia. Nechcela som iba vyrábať odev . Nepáčilo sa mi kam sa uberá módny priemysel.

Venujem sa tvorbe kapsulového šatníka. Je to kolekcia oblečenia, ktorá sa dá vzájomne kombinovať, je nadčasová a hlavne to oblečenie máte rady. Sú to pre vás jedinečné kúsky. Ako sa hovorí menej je viac. Kolekcie tvorím v malých sériách v lokálnych dielňach. Svoju prácu s materiálmi mám rozdelenú do dvoch kategórii.

Organické materiály: V organických materiáloch sa nenachádzajú žiadne pesticídy, herbicídy či ťažké kovy. Sú hypoalergénne, vhodné pre citlivú pokožku. Sú ekologicky nezávadné a príjemné na dotyk.
Upcyklácia je forma recyklácie, kedy dávame materiálu vyššiu hodnotu ako mal predtým. Spracovávam prebytky látok z textilných výrob, ktoré by skončili na skládke alebo v spaľovni na nový kus odevu. Vraciam ich znovu do obehu.

Spolupracujem tiež s lokálnym výrobcom prémiových látok. Vo firme sa snažím nevytvárať zbytočný odpad. Malé zbytky, čo mi ostávajú z výrob používam na tašky a najmenšie zbytky darujem do škôl. Snažím sa o zero waste.

Cítite, že zákazníci sa veľmi zaujímajú o nákup vašich produktov najmä z ekologických dôvodov? 

Myslím si, že zákazníkovi ide predovšetkým o dizajn a či je to jeho štýl. Ekologicky zmýšľajúci zákazník sa zaujíma o materiálové zloženie, kde bol výrobok vyrobený a zaujíma sa o príbeh značky, až potom berie do úvahy ostatné aspekty. Myslím, že naši zákazníci sú pol na pol. Ja sa aktívne venujem udržateľnej móde od roku 2014 a vidím veľký pokrok v tejto oblasti. Ekológia ako taká sa dostáva do povedomia, aj problémy s ňou súvisiace. Určite sa o ňu zvyšuje záujem, a to je veľmi dobre.

Máte nejaký osobný odkaz, ktorú by ste radi odkázali čitateľom?

Robme veci tak, aby sme sa z nich tešili. Aby sme vedeli oceniť námahu, ktorú do každého výrobku tvorca vkladá. Uvedomme si, že za každým kusom oblečenia je neskutočne veľa ľudskej práce a preto má svoju cenu. A ak je lacné, niekto zaň draho zaplatil.


CreemeCreeme Slovenská módna značka

Cena: €€

Materiál: Organická bavlna

Certifikácia: GOTS

Pár slov od tvorcov:

Prečo ste sa rozhodli ísť do udržateľnej módy?

Keď som študovala módny dizajn v Plzni, tak som počas tvorby bakalárskej práce dostala kožnú alergiu na syntetický materiál, s ktorým som pracovala. Na základe toho som začala viac študovať z čoho a ako sú vyrobené textilné materiály a iné komponenty. Zistila som, že bavlna nevyrastá z pôdy biela ale je bielená. Prirodzene vyrastá v béžovej farbe podobnej ľudskej pokožke. Ďalej aj to, že výrobcovia spájajú prírodne vlákno so syntetickou lycrou. Pritom ľuďom s citlivou pokožkou to môže dráždiť pokožku. Pre mna je veľmi podstatné, aby zodpovedná  móda bola taktiež zdravá, stále vábivá a podpororvala prirodzenú ženskú krásu.

V Créeme vyrábame podľa vlastného dizajnu naturálnu spodnú bielizeň  pre každý deň zo 100% nefarbenej organickej bavlny. Aj kvôli podpore ekologického farmárstva a ochrane lokálnych riek, aj kvôli citlivej pokožke a skvelej základnej farebnosti, ale aj kvôli tomu, aby sme spodnú bielizeň vedeli podľa cirkulárnej ekonomiky po využití zrecyklovať na nové vlákno a vytvoriť opäť nový textil. Béžovú neutrálnu farebnosť sme spojili s mosadznými komponentmi, ktoré okrem lesklého dizajnu sú podľa EU najzdravšia forma kovu, s ktorým prichádza ľudské telo do kontaktu. Nepoužívame žiadne živočíšne materiály, preto už pracujeme získaní certifikácie PETA.

Cítite, že zákazníci sa veľmi zaujímajú o nákup vašich produktov najmä z ekologických dôvodov? 

Tak ako si opatrne vyberáme jedlo, tak rovnako opatrne si vyberajme aj materiály, ktoré prídu do kontaktu s našim telom, veď predsa koža je náš najväčší orgán na našom tele, preto si ju fakt chráňme. Chceme inšpirovať naše zákazníčky, aby milovali spodnú bielizeň a seba.

Máte nejaký osobný odkaz, ktorú by ste radi odkázali čitateľom?

Je veľmi podstatné, aby sme sa zamilovali do všetkého oblečenia, ktoré nosíme. Až vtedy keď sa doň zamiluješ, tak si to kúp a užívaj si dennodenné nosenie. Neskrývaj spodnú bielizeň na špeciálne príležitosti, nos ju pre seba.


Česká bio módaČeská bio móda

Cena: €

Materiál: Bio bavlna alebo bambus

Certifikácie: GOTS

Pár slov od tvorcov:

Prečo ste sa rozhodli ísť do udržateľnej módy?

Česká bio móda se pro výrobu udržitelné a ekologické módy rozhodla již před deseti lety. Byli jsme tenkrát v Česku i na Slovensku první firmou, která začala šít z biomateriálů s certifikací GOTS. Tenkrát byl ještě problém sehnat biobavlněné látky, které by byly vyráběny v Česku.

Šijeme z GOTS organické bavlny, kterou nebarvíme, jelikož jakýmkoli barvením se biomateriál ničí, ale využíváme barevně rostlé odrůdy bavlníků. Česká biomóda jde ruku v ruce s ekológií a udržitelností.

Je tedy otázkou, šít z biomateriálů s elastanem nebo bez? Je to udržitelné? Je. Jelikož elastan vám zas podrží pružnost v látce a látka není tak namáhaná, tudíž vydrží déle. Také vám zajistí to, aby v látce mohlo být více biomateriálu. Není tedy jedinou cestou mít věci ze 100% biobavlny.

Proto šijeme i z bambusu vyrobeného v Česku. Je hodně firem, které šijí z bambusu dovezeného z Číny, ale nikdy nevíte, zda je materiál barvený ekologicky. Látka může mít certifikát, ale vy nevíte, zda barevna má čističku a vy i tak nepřispějete k znečištění řek v Číně.

Cítite, že zákazníci sa veľmi zaujímajú o nákup vašich produktov najmä z ekologických dôvodov?

S postupem času jsme si na trhu budovali své místo a bio se stalo módním trendem. Nyní je to běžně diskutované téma, i když zákazníků nijak zvlášť nepřibylo. Je to jednak zvědavost, dále zdravotní hledisko, pro které si nás lidi vyhledávají. Zejména ženy mají rády naše střihy, které jim přijdou nadčasové a jsou rády, že za sebou nenechají tak velkou ekologickou stopu. Co dnes frčí, již máme pět let v nabídce. Co se týká mužů, ti mám pocit, že pokud si něco objednávají, tak jim jde více o ekologii a lokálnost. Ekologie je prvořadá i u matek, zejména prvorodiček, které chtějí pro své děti to nejlepší a vybírají produkty s velkou zodpovědností.

Máte nejaký osobný odkaz, ktorú by ste radi odkázali čitateľom?

Nakupovat zodpovědně obsahuje více faktorů než jen ekologický materiál, ze kterého je model ušit, ale i to si věc promyslet, jestli ji potřebuji, chci. Pokud se mi věc opravdu líbí, tak dát svou energii i do výběru, jestli mi střih bude slušet nebo splní mé očekávání. Nejde přeci o to, abychom kupili ve svých šatnících věci, které tam budou jen ležet.


Etik butikEtik butik udržateľná móda

Cena: €€

Materiál: Bio bavlna,  tencel (vlákno vyrobené z celulúzy eukalyptov), ľan

Certifikácie: Fair Wear Foundation

Pár slov od tvorcov:

Prečo ste sa rozhodli ísť do udržateľnej módy?

EtikButik vznikol na jeseň v roku 2015 a bol zhmotnením mojej (Olginej:) vízie podporovať etické možnosti v oblasti nakupovania oblečenia a topánok. Inak povedané – nemusieť ďalej podporovať fast fashion s jej otrasnými podmienkami výroby. Máme aj obchodík na Náplavke v Prahe.

Etika je pre mňa na prvom mieste a osobne ju chápem ako smerom k ľuďom, k zvieratám, ale aj k planéte. Preto do butiku vyberám iba vybrané kúsky výlučne etických a udržitelných značek, od českých a slovenských designérov, veganskú obuv, kabelky, doplnky, prírodnú kozmetiku a zero-waste sortiment. Všetky veci sú vyrobené z neživočíšnych materiálov a tam, kde to ide, preferujem prírodné a organické materiály. Napríklad úplne zbožňujem biobavlnu, som nadšená, čo všetko sa z nej dá vyrobiť – tričká, svetre, kardigany, šaty, rifle, nohavice, bundy, legíny, spodné prádlo, ponožky, ale aj letné tenisky. Preto je biobavlna v súčasnosti môj najobľúbenejší organický veganský férový materiál 🙂

Cítite, že zákazníci sa veľmi zaujímajú o nákup vašich produktov najmä z ekologických dôvodov? 

Myslím, že vačšina zákazníkov EtikButiku sa zaujíma o etickú stránku výroby, v prípade zákazníkov kupujúcich veganské topánky je to číslo blížiace sa k sto percentám. Rovnako si myslím, že vačšinu zaujíma aj ekologická stránka veci a osud plenéty im nie je ľahostajný. A pretože som rodený optimista a aj sa mi prirodzene darí obklopovať sa ľuďmi podobného zmýšľania, verím, že počet ľudí zaujímajúci sa o to, ako a kde veci boli vyrobené, aký to má dopad na ľudí, zvieratá a planétu, rastie.

Máte nejaký osobný odkaz, ktorú by ste radi odkázali čitateľom?

Ako spotrebitelia máme veľkú moc hlasovať za férovejšiu a ohľaduplnejšiu prítomnosť a udržateľnú budúcnosť, a to práve tým, aké produkty nakupujeme. Preto som veľmi rada, že už v dnešnej modernej dobe existujú etické alternatívy – oblečenie a topánky vyrobené za férových podmienok a z kvalitných materiálov neživočíšneho povodu. Nemusíme se hneď zbaviť všetkého majetku a vrátiť sa na stromy, stačí začať práve teraz robiť informované a zodpovedné rozhodnutia. Každý krok férovým smerom sa počíta – a každá cesta sa raz začala prvým krokom.

LullLull móda

Cena: €-€€

Materiál: lyocell, modal, tencel, alebo upcyklované materiály, bavlna, polyester

Certifikácie: Finálny produkt ako taký nemá certifikáciu, ale materiály majú certifikáty kvality ako OEKO-TEX 100, Global Recycled Standard, Better Cotton initiative  alebo GOTS.

Pár slov od tvorcov:

Prečo ste sa rozhodli ísť do udržateľnej módy?

Uvedomujeme si silu fast fashion reťazcov a ak chceme skutočne od ľudí zmenu myslenia a to, aby prehodnotili svoje nákupné správanie, musíme im dať rozumnú alternatívu. Možnosť kúpiť si aj poctivé aj dizajnové oblečenie za prijateľnú cenu. Myslíme si, že zatiaľ chýba silná domáca značka, ktorá by toto vedela ponúknuť a keďže máme v tomto odbore nazbierané skúsenosti a je nám to blízke, cítime zodpovednosť byť súčasťou tejto zmeny.

Cítite, že zákazníci sa veľmi zaujímajú o nákup vašich produktov najmä z ekologických dôvodov? 

Zatiaľ nie úplne. V prvom rade si myslíme, že u nás chýba osveta a vzdelanie, čo vlastne znamená ekologická móda, či už z pohľadu výroby látok alebo následného spracovania a v poslednom rade to, že nie všetko je len čierno – biele. Aj my sa v tejto oblasti stále učíme a hľadáme cesty, ako robiť veci s väčším ohľadom na našu planétu, ale zároveň nezabúdame ani na potreby zákazníka.

Viedli sme zaujímavé rozhovory s výrobcami látok z Európy, ktorí napríklad nepovažujú ani organickú bavlnu za ekologickejšiu alternatívu k neorganickej, keďže sa pri jej pestovaní minie oveľa viac vody a v konečnom dôsledku sa aj tak zafarbujú chemickými farbami. Všetko má svoje plusy a mínusy, no každopádne si myslíme, že sa treba tejto téme venovať viac, nepozerať sa na ňu len z jednej perspektívy a správať sa zodpovedne.

Máte nejaký osobný odkaz, ktorú by ste radi odkázali čitateľom?

Asi, že „zlatá stredná cesta“ a „menej je viac“ sú slová, ktoré stále platia a nám sa veľakrát osvedčili ako tie správne na tej našej ceste. 🙂


MniauMniau náušnice drevo

Móda nie je len o oblečení alebo topánkach, je aj o udržateľných módnych doplnkoch. Preto ti predstavujeme aj domácu značku, kde nájdeš rozkošné náušnice  či brošne z dreva.

Materiál: javorové a jelšové drevo

Pár slov od tvorcov:

Prečo ste sa rozhodli ísť do udržateľnej módy?

Vízia je asi taká že veríme. Veríme,  že ešte nie je neskoro na to, aby aj ďalšia generácia mohla behať po lesoch a napiť sa z čistého potoka..

Vo svojej podstate  je pre nás prirodzené byť súčasťou udržateľnej módy, mali sme jednoducho chuť tvoriť. Nechceme opakovať chyby našich predkov a vytvárať produkty, ktoré narúšajú životné prostredie.

Cítite, že zákazníci sa veľmi zaujímajú o nákup vašich produktov najmä z ekologických dôvodov? 

Stretávame sa s tým, že väčšina ludí u nás nakupuje bez ohľadu na to, z čoho sú naše veci vytvorené, len ich tie veci zaujali a chcú ich. No naše heslo znie: “ Svet sa mení od drobností, niekde treba začať“. Na druhej strane sú tu potom aj takí, ktorí prejdú pešo niekoľko kilometrov len preto, aby nezanechali žiadnu uhlíkovú stopu a chcú si vyzdvihnúť veci osobne. Väčšinou sa s nimi zakecáme a sú to pre nás veľmi inšpirujúce stretnutia.

Máte nejaký osobný odkaz, ktorú by ste radi odkázali čitateľom?

Ako povedal Gandhí: „Ty musíš byť zmenou, ktorú chceš vidieť vo svete“. Ak konáte dobro, inšprujete ďalších, aby ho konali tiež.


Ďalšie značky:


Dúfame, že sme ti ušetrili hodiny hľadania zodpovednej značky a že si nájdeš svojho favorita veľmi rýchlo. Ak ti výber predsa len nestačí, čo tak sa alternatívne poobzerať po značkách z Európy?

EURÓPske slow fashion značky

Ak ťa zaujíma udržateľná móda, viac informácií nájdeš tu:

Páčil sa ti článok?

Pridaj komentár