Ekovinky

Čo je digitálne znečistenie a ako ho redukovať?

S príchodom technológií sme si zvykli väčšinu vecí riešiť online. Stretnutia vybavujeme cez videohovory, namiesto listov si posielame e-maily či správy cez sociálne siete. Aj nákupy vykonávame online či knihy čítame pomocou čítačky. Môže sa zdať, že tým redukujeme našu uhlíkovú stopu, no je to naozaj tak? 

Ako vzniká digitálne znečistenie?

Digitálne znečistenie nastáva využívaním akejkoľvek technológie. Vzniká totiž nielen výrobou elektrotechniky, ale i samotným používaním internetu. Digitálny sektor naozaj vytvára významné emisie skleníkových plynov. Dátové centrá, ktoré poháňajú nielen váš optický internet, sú schopné vyprodukovať až 3,7 % svetových skleníkových plynov.

Na prvý pohľad sa vám internet môže zdať abstraktný. Na to, aby však fungoval potrebuje veľké servery, dátové centrá, chladenie i káble a pod. Všetko toto vybavenie musí byť niekde vyrobené a na prevádzku vyžaduje elektrinu. Tá je ale tiež získavaná z veľkej časti z spaľovaním fosílnych palív. 

Viacero svetových firiem sa zaoberá týmto znečistením. Spoločnosti, ako Microsoft, Meta či Amazon, sa zaviazali využívať 100 % obnoviteľnú energiu, s ktorou budú napájať ich dátové centrá. K zníženiu uhlíkovej stopy viete svojou troškou prispieť aj vy.  

Ako vzniká digitálne znečistenie?
Zdroj: Pexels.com

Ako môžete znížiť vplyv na životné prostredie? 

Zamerajte sa na životnosť zariadení

Aby ste znížili uhlíkovú stopu, nemusíte prestať používať všetku technológiu. Stačí, ak sa napríklad pri jej kúpe zamyslíte, či ju naozaj potrebujete. Keď sa vám napríklad pokazí telefón alebo počítač, pokúste sa ho najskôr opraviť. Ak je kúpa naozaj nevyhnutná, okrem ceny sa zamerajte aj na kvalitu. Hoci za zariadenie možno zaplatíte viac, vydrží vám však dlhšie. 

Znížiť uhlíkovú stopu môžete aj tak, že zariadenia, ktoré bežne nepoužívate, odpojíte z elektrickej siete. Pomôcť môže aj obyčajné vypnutie WiFi routra, keď viete, že nebudete potrebovať internet.  

Vymazávajte nepotrebné e-maily

Všetky nevyžiadané e-maily či upozornenia, ktoré ani neotvárate, smerujte rovno do koša. Vo vašom úložisku zbytočne zaberajú miesto. Odhláste sa tiež zo všetkých newsletterov, ktoré sú pre vás zbytočné. Tým, že v schránke uvoľníte miesto, nezahlcujete servery, ktoré na svoj chod spotrebujú veľa energie. 

Nezahlcujte dátové úložisko

Väčšina z nás využíva cloudové úložiská. Vďaka nim máme vždy poruke potrebné dokumenty, uložené fotky či videá, ktoré si môžeme kedykoľvek pozrieť. Podobne ako pri e-mailoch, aj oni fungujú na vzdialených serveroch, ktoré na svoj chod spotrebujú veľa elektrickej energie. Vymažte všetky nepotrebné súbory a majte uložené len to, čo naozaj potrebujete. 

Tip na záver

Obyčajným vyhľadávaním na internete vyprodukujete približne 7 g CO2. Namiesto bežných vyhľadávačov vyskúšajte zelenú verziu – Ecosia. Zo svojich príjmov platia výsadbu stromov po celom svete. Na poháňanie serverov taktiež využívajú tzv. zelenú energiu, ktorá pochádza z obnoviteľných zdrojov. Tieto kroky sa vám môžu zdať ako maličkosť, ale aj vďaka nim znížite digitálne znečistenie a vašu uhlíkovú stopu. 

Páčil sa ti článok?

Pridaj komentár