Daj stop odpadu

5 zbytočných plastov, ktoré môžeš nahradiť ekologickejšou alternatívou 4.38/5 (8)

Plasty sú našimi každodennými spoločníkmi. Vytvárame nimi však ťažko recyklovateľný a často zbytočný odpad. Ktoré veci z plastu môžeme nahradiť ekologickejšou alternatívou? 

náhrada plastovým výrobkom

Zdroj: unsplash.com 

Veľkého množstva plastov sa len tak nezbavíme. Vedci ešte stále nevynašli taký materiál, ktorý by plast dokázal spoľahlivo nahradiť. Hoci už máme ekologickejšie kompostovateľné obaly, aj tie majú svoje muchy. Najväčším problém je, že väčšina z nich sa rýchlo rozloží len za určitých podmienok v špeciálnom komposte. 

Aspoň čiastočným riešením je nevytvárať ďalší zbytočný odpad. Ak už máš doma nejaké plastové veci, snaž sa ich používať čo najdlhšie (neplatí o plastových fľašiach na vodu) a až keď budú naozaj opotrebované, vyhoď ich a zaobstaraj si ekologickejšiu alternatívu. 

5 vecí, ktoré môžeš vymeniť za ekologickejší variant 

1. Plastové fľaše 

Najjednoduchšou, no veľmi účinnou zmenou, ktorú môžeš spraviť, je nekupovať vodu v plastových fľašiach. Nos so sebou vlastnú fľašu zo skla alebo nerezu a naplň si ju obyčajnou vodou z kohútika tam, kde to bude možné..  

Navyše, piť stále vodu z plastovej fľaše nie je zdravé. Najmä, ak bola vystavená priamemu slnku alebo si ju použili viackrát. Vtedy hrozí, že sa do vody „vylúhoval“ bisfenol (BPA). Je to chemikália, ktorá sa používa pri výrobe plastov, a vo veľkom množstve je škodlivá. 

2. Lacné kryty na mobil 

Jasné, že mobil treba chrániť, a kryt naň nemôže byť z ťažkého materiálu. Aj tu sa však dá spraviť kompromis. Najľahšie je obmedziť kupovanie lacných plastových obalov, ktoré k vám putujú z druhej strany sveta. Nemusíš si každý mesiac kupovať nový obal. Zainvestuj radšej do jedného poriadneho, ktorý vydrží dlho a telefón spoľahlivo ochráni. 

plastové obaly na mobil

Zdroj: pexels.com

Veľmi trendy alternatívou sú  napríklad drevené kryty na mobil, ktoré by mali byť oveľa odolnejšie Nielen, že sú ekologickejšie, ale aj štýlové. 

»»» Viac: 15 praktických príkladov, ktoré ťa presvedčia, že byť ekologický neznamená míňať viac

3. Čaje vo vrecúškach

Áno, aj vo vrecúšku na čaj sa skrývajú plasty. Dokonca sa vám z neho pri lúhovaní môžu do čaju uvoľniť mikroplasty, ktoré potom vypiješ. Skús vymeniť balený čaj za sypaný variant. Jeho chuť je neprekonateľná, takýto čaj býva kvalitnejší a bylinky môžeš dať bez obáv do kompostu. Aj keď je príprava sypaného čaju o trochu pracnejšia, stojí za to. Potešíš svoje chuťové bunky i prírodu. 

4. Vlhčené obrúsky

Vlhčené obrúsky sú ďalšou pohodlnou, no zbytočnou vecou. Ukrývajú v sebe plastové mikrovlákna, ktoré sa nedajú kompostovať a ani recyklovať. Navyše sú bielené a napustené rôznymi chemikáliami. Tie môžu pri veľmi častom používaní spôsobiť podráždenie pokožky.

náhrada papierovým obrúskom

Zdroj: pexel.com

Veľa ľudí s vlhčenými obrúskami takisto utiera prach. Pritom stačí zobrať vedro s vodou a handričku. A ak máš malé bábätko, môžeš si vyrobiť vlastné alebo použiť servítku či utierku namočenú vo vode. Pri cestovaní, keď je táto možnosť trochu nepraktická, siahni aspoň po obyčajných papierových obrúskoch napustených vodou. 

5. Jednorazové žiletky

Aj jednorazové plastové žiletky sa dajú nahradiť ekologickejším variantom. Do popredia sa opäť dostávajú klasické kovové strojčeky s vymeniteľnými žiletkami. Hoci si zaň na začiatku trochu priplatíš, pri momentálnych cenách jednorazoviek sa vám investícia rýchlo vráti.  Aj keď môže byť holenie s takýmto strojčekom na začiatku zložitejšie, po čase si zvykneš a už nebudeš chcieť iný. 

»»» Viac: Plastový detox – očisti prírodu a moria od plastov 

»»» Viac: Naša planéta sa topí v plastoch, ako jej môžeme pomôcť?

Vecí, ktoré môžeš nahradiť ekologickejšou alternatívou, je hromada. Toto je len zopár našich tipov. Pamätaj si, že nemusíš vymeniť všetko a hneď. Stačí postupne, keď už tie, ktoré doma máš, doslúžia. 

Páčil sa ti článok?

Pridaj komentár