Nakupuj eko

Ako podporovať udržateľnú módu? 5/5 (6)

Odevný priemysel je druhým najšpinavejším priemyslom na svete a prispieva k neetickému a neudržateľnému systému rýchlej módy, ktorá vedie k mnohým globálnym problémom. Udržateľná móda je riešenie, ktoré by mohlo rýchlu módu výrazne oslabiť. Ak chceš vedieť viac o tejto problematike, prečítaj si náš článok o rýchlej a pomalej móde

Existuje mnoho značiek, ktoré bojujú proti súčasnému status quo a vyrábajú oblečenie a topánky udržateľnejším spôsobom. Často si ľudia myslia, že tieto značky sú nevyhnutne úplne mimo ich rozpočet. Bude to možno prekvapivé, ale nie je to vždy pravda. Ich ceny sú častokrát rovnaké ako ceny iných o maličko luxusnejších značiek, u ktorých možno aj sám nakupuješ.

Ako podporovať udržateľnú módu

Impulzívne vs. zodpovedné nakupovanie

Po tom, ako sme sa o všetkých špinavých tajomstvách módneho priemyslu dozvedeli, sa naše nákupné zvyky od základov zmenili. Ako prvé sme prestali nakupovať impulzívne. Začali sme si klásť otázky, čím sa naše nakupovanie stalo zodpovednejším. A nakoniec sme si uvedomili, že už viac nechceme nosiť oblečenie, ktoré môžno prešlo rukami detí alebo vlákna, ktoré možno poškodili zdravie stovkám ľudí.

Potrebuješ ďalšie oblečenie?

Najdôležitejšou otázkou je práve táto. Pravdou je, že väčšina z nás má skrine plné oblečenia, ktoré nenosíme. Na každý kus oblečenia sa používa približne 2700 litrov vody a mnoho toxických látok, ktoré sa dostáva do životného prostredia. V rozvojových krajinách a aj u nás. Takže znovu, naozaj potrebuješ nové oblečenie?

Je jasné, že každý občas potrebuje nejaký nový kus oblečenia či topánok, nič nevydrží večne. Bolo by radikálne tvrdiť, že si máme úplne prestať kupovať nové oblečenie. To určite nie, radosť si treba urobiť. A práve túto radosť môžeme spečatiť zodpovedným nakupovaním.

Prvým skvelým spôsobom je sekáč. Druhou možnosťou je podpora poctivých značiek. Nižšie ti povieme, ako takúto značku spoznať.

Ako si vybrať správnu značku

Rozhodol si sa nakupovať zodpovedne? Tak si pred akýmkoľvek nákupom skús odpovedať na tieto štyri otázky:

  1. Z akého materiálu je produkt vyrobený?

Pozri sa na etiketu výrobku. Rozložiteľné a prírodné materiály s nízkym dopadom na životné prostredie sú synonymom udržateľnej módy a vždy tou najlepšou voľbou.

Minimalizuj syntetické látky ako polyester, nylon, akryl, viskózu, PVC kožu a uprednostni recyklované verzie týchto materiálov. Obmedz bežnú bavlnu, daj prednosť tej organickej alebo konope.

  1. Ako bol produkt vyrobený?

Skús zistiť, aké surové materiály firma používa. Uprednostni spoločnosti s transparentnými informáciami s ohľadom na typ čistenia, farbenia a šitia, ktoré pri výrobe používajú. Pozri sa, či majú certifikáciu. Ťahákom ti môže byť  tabuľka nižšie.

  1. Kde bol vyrobený?

Uprednostni lokálne vyrobené produkty. Aj keď je to v dnešnej dobe dosť ťažké, stále existujú predajcovia, ktorých nájdeš na mestských trhoch a blšákoch.

Je oblečenie z Afriky či z Ázie? Majú značky certifikáciu ako napríklad “Fair Trade, ktoré zaručujú prehľadný dodávateľský reťazec a zabezpečuje férové podmienky pre zamestnancov?

  1. Zaujíma sa firma, ktorá oblečenie vyrobila, o lepší svet?

Daj prednosť spoločnostiam, ktoré sa k výrobe stavajú zodpovedne, informácie o výrobe majú ľahko dohľadateľné a prispievajú k lepšej budúcnosti našej planéty.

Vyhni sa firmám, ktoré nerešpektujú ani základné ľudské práva ich robotníkov ani prírodu. Tie zaujíma iba jedno, profit.

Skvelá iniciatíva

Poznš Fashion Revolution? Túžia po zmene v textilnom a odevnom priemysle medzi spotrebiteľmi.

Tiež sa môžeš zapojiť k ich hnutiu.  Odfoť štítok na oblečení, nahraj ho na Instagram a opýtaj sa značky, kto vyrobil tvoje oblečenie. Viac na Fashion Revolution Slovakia.

Kto vyrobil moje oblečenie

Tak už si poďme niečo kúpiť

Aj keď nie je jednoduché nakupovať zodpovedne a transparentne vyrobené produkty, vždy stačí začať malým krokom. Raz podporiť takú firmu, inokedy zase šikovného lokálneho predajcu, alebo nosiť oblečenie zo sekáča. Všetko má zmysel.

Aby sme ti uľahčili robotu s vyhľadávaním tej správnej značky, urobili sme to za teba:

»»» Kde môžeš kúpiť udržateľnú módu?

»»» Kde môžeš nakúpiť topánky zodpovedne?

Ozvi sa

Tieto otázky sa môžeš pýtať nielen sám seba, ale aj módnych predajcov. Nie je hanbou opýtať, ako sa k problému rýchlej módy stavajú oni. Napríklad môže napísať svojej obľúbenej značke email o tom, že ti na životnom prostredí záleží.

Skús napríklad tento vzor:

Dobrý deň,

som vašim zákazníkom/zákazníčkou a mám vašu značku veľmi rád/rada.

Móda sa však stala druhým najšpinavším priemyslom na svete, pričom nie sú dodržiavané ani základné ľudské práva zamestnancov. Je pre mňa veľmi dôležité vedieť, že zamestnanci pracujúci vo vašom dodávateľskom reťazci sú videní, počutí a sú náležite odmenení.

Preto mi prosím povedzte, kto vyrába moje oblečenie a kde môžem nájsť viac informácii o vašich dodávateľoch.

Okrem toho ma zaujíma, aké podnikáte kroky smerom k udržateľnej a etickej móde, a či pod vašou záštitou môžem nájsť aj certifikované produkty.

Ďakujem.

Ťažká no nie nemožná úloha

Ak máš lepšie vychytávky pri nakupovaní oblečenia, daj nám vedieť do komentárov.

Zodpovedné nakupovanie módy nie je v dnešnej dobe ľahké. Značky sa nás snažia prehovoriť, že potrebujeme stále nové a nové oblečenie, a my často nevieme odolať. Skúsme ale spomaliť, skúsme si odpovedať na pár jednoduchých otázok a skúsme nekupovať šaty, ktorých príbeh nepoznáme. To je prvý krok, ktorý môžeme urobiť pre boj proti rýchlej móde a pre podporu tej pomalej.

Páčil sa ti článok?

Pridaj komentár