Cestuj eko

Naozaj potrebuješ auto? 6 dôvodov, prečo si radšej vybrať elektromobil 1/5 (1)

Pre našu planétu spravíš najviac, ak na cestovanie využiješ svoje nohy, bicykel alebo verejnú dopravu. Často sa však nevyhneš tomu, že fakt potrebuješ mať svoje auto. Prečo v takom prípade radšej zvážiť elektromobil?

1. Pri jazde nevytvárajú emisie

Aj elektrické auto je len auto, ktoré niekde treba vyrobiť a potom ho dopraviť zákazníkovi. Taktiež treba vyprodukovať aj energiu na jeho prevádzku. Veľa záleží aj na spôsobe jej výroby. Pri tom všetkom vznikajú emisie a istá ekologická záťaž pre planétu. 

Ak sa však tak či tak rozhodneš mať auto, elektromobil je lepšou voľbou preto, že pri samotnej jazde sa už nevytvárajú žiadne výfukové emisie látok, ktoré znečisťujú ovzdušie, ako napríklad oxidy dusíka a pevné častice. Takéto častice síce môžu vznikať aj z brzdenia alebo opotrebovávania pneumatík, ale oproti autám so spaľovacími motormi ich je menej.1 

2. Nie sú také hlučné

Jedným z problémov klasických áut je aj hluk, ktorý vytvárajú. Býval si už niekedy pri rušnej ceste? Ak áno, dobre vieš, o čom hovoríme. Takýto hluk môže z dlhodobého hľadiska škodiť zdraviu. Elektrické vozidlá sú spravidla menej hlučné ako tie klasické, a to najmä pri nižších rýchlostiach, čiže napríklad v mestách.

Zdroj: bigstockphoto.com

3. Elektromotory sú účinnejšie ako tie spaľovacie

Elektromotory dokážu oproti spaľovacím motorom lepšie využiť energiu, ktorú im dodáme. Na pohon vozidla sa využije väčšia časť z energie v batérii a plytvajú ňou menej. Najvýraznejšie je to pri prevádzke auta v meste. Spolu s tým, ako sa energia na nabíjanie vyrába, to môže byť rozhodujúci bod v prospech elektromobilov. 

Už pri dnešnom mixe energetických zdrojov v Európe majú elektromobily navrch, a ak sa využitie udržateľných zdrojov energie bude zvyšovať, budú elektromobily ešte ekologickejšie. Podľa správy Európskej agentúry pre životné prostredie o elektromobiloch by z tohto hľadiska mohlo byť v roku 2050 množstvo emisií elektromobilov až o 73 % nižšie oproti klasickým autám.

Prevádzka auta je lacnejšia

Elektromobily dnes síce ešte nie sú práve lacná záležitosť, ale aj ich ceny s rastúcim dopytom postupne klesajú. Je síce drahšie kúpiť si elektrické auto, ale aj pri jeho nabíjaní, ako aj pri servise ušetríš oproti klasickým autám. 

Jednoduchší elektromotor stačí servisovať menej, ani sa tak nezanáša ako zložitý spaľovací motor. Odpadá aj pravidelná výmena oleja, olejového filtra či sviečok. Dlhšiu životnosť majú aj brzdy, za čo možno poďakovať rekuperácii. Možno budeš mať väčšie účty za elektrinu, ale stále to bude menej, ako keď musíš platiť aj za drahý benzín alebo naftu.2

Zdroj: bigstockphoto.com

5. Dojdeš s ním čoraz ďalej

Veľkou nevýhodou elektromobilov bol najmä v minulosti obmedzený dojazd. Elektroauto bolo dobré hlavne do mesta, ale na výlet si s ním ďaleko nezašiel. Aj to sa však už dnes mení a nové elektromobily v pohode prejdú aj viac ako 400 kilometrov na jedno nabitie. Napríklad model Hyundai KONA electric sľubuje dojazd do 449 kilometrov. Takto si už vieš naplánovať výlety naprieč Slovenskom alebo do okolitých krajín s možno jednou zastávkou na nabíjanie. S tým súvisí aj ďalší bod.

Nabíjacie stanice pribúdajú

Ešte stále je ľahšie nájsť benzínku ako nabíjaciu stanicu pre elektromobily, ale v slovenských mestách a na hlavných dopravných ťahoch dnes už nájdeš veľa možností, kde nabíjať svoje elektrické auto. Kým si dáš cestovateľskú pauzu, auto načerpá šťavu na ďalšiu cestu. Takéto cestovanie síce vyžaduje o niečo dôkladnejšie plánovanie, ale na to si si už pri eko životnom štýle určite zvykol. 

Ako sme spomínali v úvode, stále platí, že žiadne auto je lepšia voľba ako akékoľvek auto. Aj keď nejaké vlastníš, nemusíš na ňom chodiť na každý nákup do neďalekých potravín alebo dennodenne sám do práce. Aj s elektromobilom spravíš lepšie, ak nejaké cesty radšej ušetríš, alebo ak vás v aute cestuje viac, než len jediný pasažier.

Zdroje: 

  1. EEA report confirms: electric cars are better for climate and air quality
  2. Electric vehicles in Europe

Páčil sa ti článok?

Pridaj komentár