Cestuj eko

Uhlíková stopa ako nepriateľ našej klímy: ako ju znížiť? 4/5 (4)

Aj napriek spomaleniu produkcie skleníkových plynov počas pandémie koronavírusu je hrozba globálneho otepľovania naďalej akútna a nebezpečná. Na to, aby sme zabránili celkovému klimatickému kolapsu, je dôležité znižovať vlastnú uhlíkovú stopu. Tá totiž predstavuje akési meradlo vplyvu našej aktivity na klimatické zmeny. Ide o množstvo uvoľnených skleníkových plynov do atmosféry počas životného cyklu výrobku alebo služby. Vďaka uhlíkovej stope teda vieme porovnať vplyv činností každého z nás na globálne klimatické zmeny.

>>> Globálne otepľovanie a klimatické zmeny: naši najúhlavnejší nepriatelia 

Aká je tvoja uhlíková stopa? Vypočítať si ju môžeš na portáli Ekostopa alebo Uhlíková stopa.

Našej planéte pomôžeme aj jednoduchými krokmi, ktoré sú nielen ekologické, ale v mnohých prípadoch aj ekonomicky výhodné.

uhlikova stopa

Zmeň spôsob dopravy

Cestuj čo najmenej autom. Využívaj predovšetkým mestskú hromadnú dopravu, vlaky, bicykle a iné ekologické formy dopravy. Nielenže tým výrazne znížiš svoju uhlíkovú stopu, ale ušetríš aj financie za tankovanie pohonných hmôt. Vedci takisto odporúčajú vyhnúť sa cestovaniu lietadlom. Niektoré krajiny Európskej únie, ako napr. Belgicko či Nemecko, už postupne dvíhajú ceny leteniek, aby tak postupne odrádzali ľudí od tohto dopravného prostriedku. Ak sa ale lietadlám nemôžeš vyhnúť, svoju uhlíkovú stopu znížiš vďaka výberu kvalitného prepravcu. Už dnes existujú rebríčky šetrných aeroliniek, ktoré sa snažia čo najmenej zaťažovať prírodu.

Zmeň svoj jedálniček

Aj malou zmenou jedálneho lístka dokážeš znížiť svoj dopad na planétu. Ak je pre teba vegánstvo, resp. vegetariánstvo radikálnym krokom, môžeš na začiatok aspoň znižovať spotrebu mäsa a mäsových výrobkov. Týka sa to najmä jahňaciny a hovädziny, nakoľko práve kravy a ovce vypúšťajú obrovské objemy metánu. Ten pre našu klímu predstavuje ešte väčšie nebezpečenstvo, než oxid uhličitý. Takisto sa odporúča nakupovať potraviny od lokálnych výrobcov, čím pomôžeš tak klíme ako aj svojmu regiónu. V konečnom dôsledku to prinesie prospech aj tvojmu zdraviu.

>>> Jedlo: podceňované nebezpečenstvo

Vyskúšaj výzvu projektu Jem pre Zem, ktorý ťa dokážu namotivovať či nakopnúť.Vyskúšaj chutné recepty napríklad od Surovej dcérky alebo Petry Revaj.

Vylepši spôsob nakupovania

Výrazným spôsobom môžeš znižovať uhlíkovú stopu už pri nakupovaní. Odborníci odporúčajú nakupovať čo najmenej, používať vlastné tašky, využívať možnosti bezobalových obchodov, vyhnúť sa módnym fast-fashion obchodom či vyberať si výrobky na základe ekologických certifikátov. Sledovať by sme pri tom mali najmä zloženie výrobku, spôsob jeho výroby a jeho dopravu na naše pulty. 

>>> Nakupuj eko!

>>> Plastový detox: očisti prírodu a moria od plastov 

>>> Nenakupuj oblečenie, vymeň si ho.

mysli na domácnosť

Zmeny návykov v domácnostiach môžu takisto pomôcť našej planéte. Vymeň svetelné zdroje za LED, ktoré spotrebúvajú menej elektrickej energie a vydržia výrazne dlhšie. Ďalej môžeš napríklad znižovať spotrebu vody, triediť odpad, redukovať používanie klimatizácie či používať elektroniku šetrnú k životnému prostrediu. Vedci ďalej odporúčajú vytiahnuť spotrebiče po ich nabití zo zásuvky a vyhnúť sa používaniu sušičky. Jeden jej cyklus totiž spotrebuje v priemere toľko energie, ako 225 úsporných žiaroviek za hodinu.

V domácnosti sa takisto oplatí investovať aj do vlastných obnoviteľných zdrojov. Na Slovensku sa napríklad stávajú populárnymi solárne panely nainštalované na strechách domov či priamo výstavba nízkoenergetických domov.

Týmito maličkosťami sa môžeš stať eko hrdinom či hrdinkou veľmi rýchlo. Znižovaním uhlíkovej stopy prispeješ k ozdraveniu klímy a ušetríš peniaze. V konečnom dôsledku to prinesie osoh aj pre tvoje zdravie i zdravie budúcich generácií.

Páčil sa ti článok?

Pridaj komentár