Daj stop odpadu

Swap: výmena oblečenia je na Slovensku novým trendom 4.68/5 (22)

swap - nový trend na Slovensku

Priznajme si to. Väčšina z nás má skrine plné oblečenia, ktoré sme mnohokrát vôbec nemali na sebe, prestalo sa nám páčiť alebo nám nesedí. 

Oblečenie sa stalo lacným, cenovo dostupným a častokrát nakupujeme viac, ako potrebujeme. Za našu módu však musí naša planéta platiť vysokú daň. Najskôr pri samotnej výrobe, ktorá znečisťuje všetky zložky nášho životného prostredia. A nakoniec pri jej likvidácii. Oblečenie je totiž ťažko recyklovateľným materiálom a väčšinou končí na smetisku. Ekvivalent jedného kamiónu plného textilného odpadu putuje každú sekundu na skládku alebo do spalovne.

»»» Zisti viac: O silne znečisťujúcej rýchlej móde a o udržateľných alternatívach pomalej módy.

Minulý rok sa naprieč Slovenskom rozbehla skvelá iniciatíva, vďaka ktorej si najmä slečny môžu vymeniť oblečenie, ktoré nestíhajú vynosiť. 

swap - výmena oblečenia Trenčín

Swap ako moderný spôsob výmeny oblečenia

Swap je podujatie, kde si môžeš vymeniť svoje kúsky oblečenia. Výhoda je v tom, že sam/a môžeš odovzdať oblečenie, ktoré ti je ľúto hodiť do kontajnera a zároveň si vybrať niečo pekné na seba na oplátku.

Toto podujatie sa pravidelne koná vo všetkých krajských mestách a začínajú sa objavovať aj v niektorých menších:

Ako to prebieha?

Pri príchode odovzdáš svoje oblečenie, ktoré by malo byť nepoškodené, pekné, čisté a vypraté. Oblečenie, ktoré by si s pokojným svedomím dala aj svojej kamarátke. Dobrovoľníci tvoje šaty navešajú na stojany a rozdelia do rôznych sekcií. Nájsť sa tam dá naozaj čokoľvek: okrem bežného oblečenia aj doplnky ako šatky, čiapky, rukavice, opasky či kabelky. Väčšina oblečenia prinesú aj odnesú ženy, niekedy ale vzniknú aj menšie sekcie pre mužov alebo deti. 

Priestor sa veľmi rýchlo zaplní oblečením a ty môžeš prechádzať pomedzi stojanmi až pokým si nevyberieš niečo, čo by ti sadlo. Odniesť si môžeš väčšinou toľko kúskov, koľko sa ti páči. V priebehu dňa prichádzajú ďalší ľudia, a teda je oblečenie v priebehu času dopĺňané. Preto sa oplatí chvíľu zostať a počkať na nové “kúsky”.

Ako funguje swap

Swap očami organizátoriek

My sme sa swapu zúčastnili už dvakrát, a to v Trenčíne. O akcii sme chceli vedieť viac, preto sme sa zoznámili s organizátorkami Veronikou Bohušovou a Zuzanou Vakošovou, ktorým sme položili pár otázok. 

Prečo ste začali organizovať swap?

Pretože sa zaujímame o to, čo po nás zostane. Dokola swap vznikol na počesť toho, že s textilným odpadom, ktorého je naozaj veľa, je ťažké bojovať. Chceme ľuďom pomôcť sa oblečenia takýmto spôsobom slušne zbaviť, a zároveň si ekologickým spôsobom doplniť vlastné šatníky. Výsledne teda zbytočne nevzniká nový textilný odpad, oblečenie koluje ďalej medzi ľudí.

Ako vnímate úspech organizovaných swapov?

Veľmi dobre. Dnes už organizujeme tretí. Už toho prvého sa zúčasnilo 100 ľudí a návštevnosť sa zvyšuje. Celkovo má obrovský úspech, najmä u žien, čo je ale celkom logické. Mnoho oblečenia sa “otočí” a znovu použije. 

Čo plánujete v budúcnosti?

Chceme s iniciatívou naďalej pokračovať. Swapy budeme organizovať štyrikrát do roka, vždy sezónne. Tak si môžu účastníčky vyswapovať na každú sezónu nové oblečenie, nemusia nič kupovať a vytvárať tak ďalší odpad. V tomto lentom swape nám pribudol stojan “Budem mama”, kde sa nachádza tovar, ktorý je vysoko obratkový. 

Čo sa deje s oblečením, ktoré zostane?

Veci, ktoré po swape zostanú, sú pretriedené. Najkrajšie kúsky odložíme do ďalšieho swapu a ostatné putujú na recykláciu firme, ktorá z textilu vyrába výplne do izolácií a plsť. Časť oblečenia ide Humane a časť je venované študentom odevného dizajnu alebo kreatívnym ľuďom, ktoré oblečenie znova prešívajú, upcyklujú a dávajú mu nový život. Naposledy si pobrali veľa riflí, z ktorých vyrobili papuče.

Organizátorky oblečenie počas akcie vážili a po ukončení čísla zverejnili. Účastníci swapu priniesli 225 kg oblečenia, 170 kg našlo nový domov a 55 kg putovalo na ďalšiu recykláciu.


Swap sa stal naším obľúbeným podujatím. Vždy sa tam tešíme a vždy si odnesieme nejaké staro-nové oblečenie, z ktorého máme veľkú radosť. Ide o perfektný ekologický spôsob ako sa zbaviť nepotrebného oblečenia, a preto ho odporúčame vyskúšať.

Bol/a si už niekedy na swape? Ako sa ti páčilo? Vieš o meste, kde sa swap koná ale nespomenuli sme ho v našom zozname? Napíš nám do komentárov.

Páčil sa ti článok?

Pridaj komentár