Nakupuj eko

Ako nakupovať menej? Tieto tipy ti pomôžu na ceste k minimalizmu 

nakupovať menej

Minimalistický životný štýl sa v dnešnej spoločnosti spomína čoraz viac. Pomôže ti sústrediť sa na to, čo je skutočne dôležité a prečo ťa materiálne veci neurobia šťastným. Nehovoriac o tom, ako znížiš svoju uhlíkovú stopu a ušetríš peniaze. Ako sa stať minimalistom a nakupovať menej? 

Vedci z Arizonskej univerzity skúmali, ako ovplyvňuje nakupovanie naše správanie. Účastníkov rozdelili do dvoch skupín. Jedna skupina nakupovala menej a druhá nakupovala ekologické produkty. Nazdávali sa, že nakupovanie ekologickejších produktov ich urobí šťastnejšími, pretože sú šetrnejšie k životnému prostrediu. Zistili, že aj keď druhá skupina nakupovala ekologické produkty, neboli šťastnejší. Naopak skupina, ktorá obmedzila nákupy sa cítila spokojnejšie a šťastnejšie.

Daj si čas na rozmyslenie

Zamysli sa, kde najviac mínaš svoje peniaze. Je to online? Nevieš odolať zľavám v obchode? Skús sa tým miestam vyhýbať. Ak aj tak uvažuješ nad kúpou, daj si čas na rozmyslenie. Odporúčame sedem dní. Za ten čas si naozaj uvedomíš, či tú vec nutne potrebuješ, kde ju využiješ, a či by ti zase len zbytočne nezabrala priestor. 

Ak sa rozhodneš predsa len pre kúpu, zisti si, či neexistuje ekologickejšia alternatíva. Možností je oveľa viac, ako môžeš tušiť, iba je potrebné po nich pátrať. 

Napríklad aj taká drobnosť, akou je plastový kryt na mobil. Je neekologický a za pár mesiacov budeš s najväčšou pravdepodobnosťou kupovať nový kvôli poškodeniu. Skús siahnuť po drevených krytoch na mobil, ktoré sú kvalitnejšie a vydržia oveľa viac. 

Najlepšie bude, ak nájdeš lokálny biznis. Podporíš tak domácich poctivých podnikateľov a produkt bude kvalitnejší, a dlhšie vydrží. 

Určite už vieš, že nie je dobré podporovať fast fashion spoločnosti. Je lepšie, ak svoje oblečenie nakupuješ z druhej ruky alebo v bazároch. Ale neustále nakupovanie, i keď z bazárov, nie je princípom minimalizmu. Najlepšie bude, ak si vytvoríš kapsulový šatník, v ktorom ti budú jednotlivé kúsky spolu ladiť. Tak si budeš mať stále čo obliecť a nebude ťa to lákať nakupovať.

bezodpadové nakupovanie

Plánuj jedálniček

Naplánuj si, čo budeš variť minimálne na týždeň dopredu. Spíš si presný zoznam potravín, ktoré na to potrebuješ a až potom sa vyber na nákup. Vyhneš sa tak impulzívnemu a bezhlavému nakupovaniu. Nadmerné nakupovanie totiž spôsobí akurát to, že zbytočne vyhodíš polovicu potravín, pretože ich nestihneš zjesť. 

Požičaj si knihy z knižnice

Ak si milovníčka alebo milovník kníh, tento bod bude pre teba ťažký. Ale zamysli sa. Koľko kníh, ktoré máš na poličke si čítal(a) viac ako raz? Nakupuj knihy, ktoré budeš potrebovať častejšie a vieš, že sa k ním budeš vracať. Zvyšné si požičaj v lokálnych knižniciach. V dnešnej dobe si môžeš pozrieť ich online katalóg. Overíš si, či knihu, ktorú chceš čítať, majú. Niektoré dokonca požičiavajú aj e-knihy. 

Vyber si uvážlivo, koho budeš sledovať na sociálnych sieťach

Sociálne siete sú plné influencerov, ktorí propagujú produkty od výmyslu sveta. Väčšina ich reklám nabáda k impulzívnemu nakupovaniu, ktorému sa chceš vyhnúť. Prejdi si zoznam ľudí, ktorých sleduješ a porozmýšľaj nad obsahom, ktorý ti ponúkajú.

Určite však nehádžeme všetkých do jedného vreca a netvrdíme, že všetky reklamy sú zlé. Sleduj radšej takých, ktorí sa ti zdajú byť autentickejší a neberú spolupráce len za vidinou zisku. Existuje veľa uvedomelých influencerov, ktorí ti ukážu aj ekologické alternatívy, o ktorých si možno ani len netušil. 

Cesta k minimalizmu sa môže zdať zložitá, no za ten pocit oslobodenia od konzumu to stojí. Tieto zmeny nemusíš robiť naraz. Stačí, ak začneš postupne malými krokmi, ktoré ťa dovedú do cieľa. 

Páčil sa ti článok?

Comments are closed.