Daj stop odpadu

Všetky bezobalové obchody na Slovensku: nakupuj zero waste 5/5 (16)

PRAVIDELNE AKTUALIZOVANÉ

Žiť „zero waste” alebo “bezodpadovo” je niečo, čo by mal ovládať každý správny eko hrdina. 

Nevieš čo to ten „zero waste“ je? Základným princípom je zníženie odpadu. Ten môžeš znížiť nasledovaním týchto princípov: Odmietni čo nepotrebuješ. Zredukuj čo skutočne potrebuješ. Znovu použi a oprav. Zrecykluj čoho sa nemôžeš zrieknuť, zredukovať to či znovu použiť. Skompostuj zvyšok.

Všimol/la si si to veľké množstvo plastov, skla či papiera keď vstúpiš do supermarketu? Na začiatku síce slúžia na zabalenie nášho jedla a produktov, ktoré kupujeme, na konci ale skončia v koši.

Je možné žiť na Slovensku bezodpadovo? V tomto článku by sme ti radi ukázali, že to možné je. Začať môžeš už pri nakupovaní potravín v tom správnom obchode – bez obalov.

»»» Viac o tom, ako začať so zero waste: Ako schudnúť z odpadu

»»» Zisti, ako redukovať plasty: Plastový detox: očisti prírodu a oceány od plastov

»»» Pozri si náš pravidelne aktualizovaný zoznam predajní s čapovanou drogériou na Slovensku.

Bezobalové obchody na Slovensku, zero waste potraviny

Autor: Jaroslav Novák v BEZOBALiS

Bezobalové obchody na Slovensku

Bezobalové obchody u nás začali rásť ako huby po daždi! Môžeš v nich nakupovať bez obalov, do znovu použiteľných vrecúšok či iných nádob, ktoré si prinesieš so sebou. Veľkou výhodou týchto obchodov je aj predaj kozmetiky na dennodenné použitie. Veľmi populárnymi sa stali mydlá či šampóny alebo bambusové kefky.

Vytvorili sme zoznam všetkých zero waste obchodov s potravinami a kozmetikou na Slovensku, aby si videl/a, kde všade môžeš nakupovať zodpovedne a udržateľne. K tomu sme pripojili aj pár myšlienok od ich majiteľov, ktorí sa s nami podelili o svoje príbehy okolo založenia bezobalových potravín. Opýtali sme sa aj, aký zero waste produkt najviac prekvapuje ich zákazníkov.

Západné Slovensko

Stredné Slovensko

Východné Slovensko

Online

Pozn.: Ak nejaký obchodík chýba, napíšte prosím na baska@ecohero.sk, doplňte presnú adresu a odkazy na sociálne médiá.

Mapa bezobalových obchodov

Mapa bezobalových a zero waste obchodov na Slovensku
Prvá mapka obchodov, tie sa ale rozrastajú a už ich je na Slovensku oveľa viac – pozri Google Maps nižšie

Obchody bez obalu  nájdeš aj na mape nižšie:

  • Zero waste potraviny, ktoré väčšinou predávajú aj čapovanú drogériu sú zelenou farbou.

Ak ťa zaujíma aj čapovaná drogéria, vyklikni si ich v hornom ľavom rohu:

  • Čapované drogérie sú ružovou farbou.
  • Bio obchody s čapovaným sortimentom sú fialovou farbou.

1. Západné Slovensko

Bratislava – U vážky

@U vážky na Facebooku @U vážky na Instagrame

Adresa: Rožňavská 1A, 82104 Bratislava

Bezobalový obchod Bratislava - U vážky - zero waste

Bratislava – Bezobalovo

@Bezobalovo na Facebooku @Bezobalovo na Instagrame

Adresa: Blumentálska 25, 811 07 Bratislava

Andrea vnímala ekológiu a jej problémy čoraz intenzívnejšie a pred otvorením mala pocit, že v Bratislave chýbalo miesto, kde by človek mohol urobiť plnohodnotný nákup na jednom mieste. Nesmierne ju teší, aké obrovské množstvo jednorázových plastových obalov už jej zákazníci od otvorenia obchodu stihli ušetriť.

Zákazníkov prekvapujú najmä lufa a morské huby, ktoré sú úžasným pomocníkom v kúpelni, zaujímavé sú pre nich aj tuhé šampóny, tzv. šampúchy.

Bezobalový obchod Bratislava - Bezobalovo - zero waste

Bratislava – do pohára

@Do pohára na Facebooku @Do pohára na Instagrame

Adresa: Trhová 3333/18, Dúbravka

Bratislava – perma market

@Perma market na Facebooku @Perma market na Instagrame

Adresa: Bosákova 7, Bratislava

Bratislava – púpava

@Púpava na Facebooku

Adresa: Malokarpatské nám.7, Lamač, Bratislava

Trnava – špajzka

@Špajzka na Facebooku

Adresa: Paulínska 20, Trnava

Nitra – Špajza

@Špajza na Facebooku @Špajza na Instagrame

Adresa: Štefánikova 15, 94901 Nitra

Pre Zuzku a Milana bolo hlavným dôvodom predávať jednoduché a najmä zdravé potraviny-zrná, orechy, strukoviny na váhu, bez obalu, v množstve potrebnom pre zákazníka. Táto práca ich veľmi baví, pretože do obchodu chodia samí milí zákazníci, s ktorými sa vždy radi pozhovárajú.

Veľmi obľúbeným je u nich napríklad tuhý šampón na vlasy, pre niekoho je to stále novinka.

Bezobalový obchod Nitra - Špajza - zero waste

Nitra – Gramovo

@Gramovo na Facebooku @Gramovo na Instagrame

Adresa: Štefánikova 50, Tržnica 94901 Nitra

Bea a Tomáš sa mnohokrát prechádzali po obchode rozmýšľajúc, čo kúpiť na večeru. Nakoniec odchádzali z predajne bez nákupu. Skutočnosť, že všetko je balené v plaste, či inom zbytočnom obale ich veľmi obmedzovala.  Rozhodli sa otvoriť bezobalový obchod, začať žiť bez zbytočného odpadu a dať túto možnosť aj iným. Nakupovaním do vlastných nádob môžeme všetci prispieť k lepšiemu a uvedomelejšiemu životu.

Zákazníci majú záujem najmä o čerstvé domáce cestoviny, rôzne sušienky a pochutiny. Čo sa týka drogérie sú veľmi populárne voňavé mydlá namiesto sprchových gélov plných chémie.

Bezobalový obchod Nitra - Gramovo

Nitra – dobromysel

@Dobromysel na Facebooku @Dobromysel na Instagrame

Adresa: Priehradná 1, Nitra

Dobromysel (pôvodne Babičkina záhrada) je obľúbeným obchodíkom v Nitre už od roku 2012. Od samého začiatku, v čase, kedy bezobalové obchodíky ešte neboli v móde, vyhľadávala zakladateľka Miriam lokálnych dodávateľov s bezobalovou ponukou výrobkov a preferovala balenie nákupov pre zákazníkov do recyklovaných škatúľ, papierových tašiek a nádob, ktoré im nosili lojálni zákazníci zo širokého okolia.

Dobromysel nie je len miestom kvalitných nákupov, ale aj osvety, kde sa pravidelne uskutočňujú prednášky samotných výrobcov, ochutnávky ich handmade výrobkov, ako aj kurzy výroby kozmetiky a ovoniavky prírodnej kozmetiky. Obchodík podporuje slovenských výrobcov a je známy širokým výberom slovenskej kozmetiky a prírodných liečiv.

Obchod bez obalu Nitra - Dobromysel - zero waste

Trenčín – Bezobalis

@BEZOBALiS na Facebooku @BEZOBALiS na Instagrame @Online zero waste obchod

Adresa: Jozefa Braneckého 8,  Trenčín

Maťa s Maťom založili bezobalový obchod preto, lebo chceli dať svojej práci a životu vyšší cieľ v kombinácii s ich životným štýlom a hodnotami. Obaja podali výpoveď a vďaka sledovaniu zahraničných trendov sa rozhodli práve pre bezobalový predaj. Rozhodli sa správne.

Nakupovať zero waste so smiechom odporúčajú napríklad pivo. Tam kde je to možné môžeme vymeniť balenú vodu v plaste za tú z vodovodu alebo z prírodných prameňov, na ktoré máme na Slovensku šťastie. Odporúčajú vyhýbať sa produktom, ktoré sú už od začiatku nadizajnované na jedno jediné použitie. Veľa vecí sa dokonca pri prepočítaní na jedno použitie aj viac finančne oplatí (napr. klasický nerezový holiaci strojček miesto jednorazových žiletiek, menštruačný kalíštek miesto vložiek a tampónov, morská hubka namiesto tisícok odličovacích tampónov na odličovanie a obyčajná vreckovka namiesto tých papierových).  

Bezobalový obchod Trenčín - Bezobalis - zero waste

Trenčín – Obchodík bez obalu

@Obchodík bez obalu na Facebooku @Obchodík bez obalu na Instagrame

Adresa: Palackého 4,  Trenčín

Zuzka a Petr pred otvorením obchodu cítili, že nerobia pre planétu v ich každodennom živote ani zďaleka toľko, koľko by mohli a chceli. Popri udržateľnom spôsobe života a vedeniu vlastných detí k tomu, aby sa k našej planéte správali ohľaduplne, sa rozhodli zasiahnuť aj do širšej spoločnosti.

Veľmi obľúbeným produktom v ich obchode je bezobalová Slowtella alebo zubná pasta. Do ponuky pomaličky zaraďujú aj prírodnú dekoratívnu kozmetiku v kompostovateľných alebo recyklovateľných obaloch.

Bezobalový obchod Trenčín - Obchodík bez obalu - zero waste

Trenčín – vitanella

@Vitanella na Facebooku 

Adresa: Legionárska 6972, Trenčín

Nová dubnica – trnka

@Trnka na Facebooku @Trnka na Instagrame

Adresa: Mierové námestie 30/14, Nová Dubnica

Piešťany – Onakô

Bezobalový obchod Piešťany - Onakô

@Onakô na Facebooku @Onakô na Instagrame

Adresa: Teplická 56, 92101 Piešťany

Zuzke a Adamovi sa zunovalo chodiť do bežných obalových obalov. Rozhodli sa preto sami ponúknuť suroviny a produkty pre domácnosť na jednom mieste. Teší ich, že si ich zákazníci nosia vlastné nádoby, šijú vrecúška, recyklujú oblečenie a kompostujú.

Zvyčajne sú všetci prekvapení lufou. Bežne si ľudia myslia, že sa používa na peeling alebo dekoráciu, pritom sa dá použiť ako hubka na riad, ktorá sa dá skompostovať.

vrbové – kutica

 @Kutica na Instagrame

Adresa: Námestie slobody 265/25, 922 03 Vrbové

Prievidza – Načo obal

@Načo-obal na Facebooku @Načo-obal na Instagrame

Adresa: M. R. Štefánika 32, 97101 Prievidza

Tím Načo Obal (Nina, Vlado, Lenka a Peter) sa postupne vzdelával a posunul sa až do štádia, kedy všetci prestali tolerovať plasty. Každý začal v malom, vo svojej domácnosti. Svoje myšlienky šírili aj medzi rodinou a priateľmi. Nakoniec sa rozhodli, že sa budú snažiť o zmenu myslenia i skutkov nielen v blízkom ale aj širšom okolí. A okrem toho sa im už nechcelo chodiť nakupovať do miest, kde už tieto obchody boli.

Podľa nich je veľmi zaujímavými a žiadanými produktami pre ľudí lufa vyrobená zo sušenej tekvice alebo odpadové vrecia z kukuričného škrobu.

Bezobalový obchod Prievidza - Načo obal - zero waste

Púchov – Eko Komôrka

@EKO komôrka na Facebooku @EKO komôrka na Instagrame

Adresa: Moravská 682/3, 02001 Púchov

Simona v sebe nesie ekologické zmýšľanie od malička. Preto jej bol nápad otvorenia obchodu bez obalov po skončení materskej najbližší. V práci ju podporje aj manžel Martin.

Za najnovšiu zero waste vychytávku považujú zubnú pasta na váhu do vlastného obalu. Z veľkej tuby zákazníkovi vytlačia koľko chce a keď tubu vyprázdnia, výrobca si ju berie naspäť na vyčistenie a dezinfekciu.

Bezobalový obchod Púchov - Eko Komôrka - zero waste

Senec – Špajzka

@Špajzka na Facebooku @Špajzka na Instagrame

Adresa: Lichnerova 38, 903 01 Senec

Otvorenie bezobalovej predajne ŠPAJZKA – vážim si ťa, ako kamennej predajne k e-shopu SUŠENÉ.sk s váženými produktami, bola potreba osobného kontaktu so zákazníkmi a rozšírenie povedomia o možnostiach bezobalového predaja sypaného, váženého sortimentu. V predajni nájdete až 350 rôznych produktov v 20 kategóriach – výber je naozaj široký.

ŠPAJZKA je iná aj v tom, že mnohé dobroty je možné v predajni ochutnať a sami zákazníci dali ŠPAJZKE prívlastok „zážitková“. Predajňa je klimatizovaná a odvlhčovaná, takže produktom otváranie boxov nevadí, skôr naopak – chutia stále výnimočne.

Bezobalový obchod Senec - Špajzka- zero waste

Dubnica nad Váhom – Živana

@Živana na Facebooku @Živana na Instagrame

Adresa: A. Kmeťa 359/3, 01841 Dubnica nad Váhom

Bezobalový obchod Dubnica nad Váhom - Živana - zero waste

Levice – pytlík

@Pytlík na Facebooku @Pytlík na Instagrame

Adresa: Ivana Krasku 5, Levice

Sisa a Braňo sa rozhodli otvoriť bezobalový obchod z vlastnej potreby nakupovať bez zbytočných obalov. Rovnako chceli poskytnúť túto možnosť aj obyvateľom Levíc. Tušili, že ľudí, ktorí riešia podobný problém s čo najefektívnejšou elimináciou odpadu je v ich meste viac. Vytvorili tak príjemné miesto, kde zákazníci nielen nakúpia do vlastných obalov koľko potrebujú, ale aj podebatujú na tému zero waste. Šírenie osvety je pre nich tou najdôležitejšou úlohou.

Najobľúbenejším produktom ich zákazníkov sú voskové obrúsky, ktoré sa môžu opakovane používať na zabalenie pečiva, sendvičov, ovocia alebo na zakrytie misky či hrnca. Majú veľmi široké využitie a sú nenáročné na čistenie.

Tip: Voskový obrúsok si môžeš vyrobiť aj doma.

Bezobalový obchod Levice - Pytlík - zero waste

nové zámky – nasypanô

@Nasypanô na Facebooku @Nasypanô na Instagrame

Adresa: M.R.Štefánika 37, 94002 Nové Zámky

Založiť obchod bez obalov bol nápad Petry a jej dvoch detí Simonky a Dominika, pretože v ich meste nič bezobalové nebolo. Ich snahou je dostať tento druh nakupovania do povedomia ďalších podobne zmýšľajúcich ľudí.

Spomedzi bezobalovýho tovaru majú napríklad pšeničné slamky, ktoré zatiaľ nie sú moc rozšírené. V blízkom období plánujú doplniť ponuku o syry, olivy, sušené hríby, bezlepkový chlebík a sladké pečivo.

Bezobalový obchod Nové Zámky - Nasypanô - zero waste

skalica – zvážme si

@Zvážme si na Facebooku

Adresa: Potočná 14, 90901 Skalica

malacky – vrecúško

@Vrecúško na Facebooku @Vrecúško na Instagrame

Adresa: Malé námestie 2874/28, Malacky

malacky – ťuli a ťuli

@Ťuli a ťuli na Facebooku @Ťuli a ťuli na Instagrame

Adresa: Pezinská 5103, Malacky

myjava – srdcofka

@Srdcofka na Facebooku

Adresa:
Nám. M.R. Štefánika 524/19, 90701 Myjava

Sereď – od VÁŽTE si

@odVÁŽTEsi na Facebooku @odVÁŽTEsi na Instagrame

Adresa: SNP 14, Sereď

handlová – nebal to

@Nebal to na Facebooku

Adresa: Námestie baníkov 24,  Handlová

dunajská streda – alternatíva

@Alternatíva na Facebooku

Adresa: Nám. Vámbéryho 55, Dunajská Streda

2. Stredné Slovensko

Banská Bystrica – Nebalené

@NEBALené na Facebooku @NEBALené na Instagrame

Adresa: Dolná 15, Banská Bystrica

Paťa s maminou založila obchod ako reakciu na nekonečné množstvo obalového materiálu, ktorý je viacmenej naozaj len jednorazovým plastom alebo obalom, ktorý sa nedá ďalej využiť, v niektorých prípadoch ani zrecyklovať. Snažia sa vytvoriť komunitu ľudí, ktorým ponúkajú nielen zero waste tovar, ale aj priestor na stretnutia a rozhovory.

Bezobalové sladkosti a chuťovky je dnes nemožné nájsť v bežnom obchode. Zero waste obchody však našli spôsob a ponúkajú na váhu ich zdravšie alternatívy. Zákazníkov mnohokrát potešia aj mydlá na váhu, korenie či jedlé oleje.

Bezobalový obchod Banská Bystrica - Nebalené- zero waste

Banská Bystrica – #begreen

@#begreen na Facebooku @#begreen na Instagrame

Adresa: Malachovská cesta 19, Banská Bystrica

Žijeme v dobe, ktorá zápasí s mnohými závažnými problémami životného prostredia, ohrozujúcimi našu planétu. Jedným z problémov je aj masová produkcia odpadu, z ktorej sa stal v priebehu desaťročia ekologický problém. Motiváciou vzniku #begreen bola silná túžba pomôcť, a určitým spôsobom prispieť k riešeniu danej problematiky (aspoň lokálne).

V #begreen sa rozhodli zamerať na zníženie plastového odpadu – krok, ktorý MÁ ZMYSEL! Ich cieľom je prispieť k uvedomeniu, a preto zákazníkovi ponúkajú možnosť rozhodnúť sa, či uprednostní kúpu jednorazového plastu alebo naopak, zvolí ekologickejšiu cestu.  Na svete je mnoho ciest. Je len na nás, po ktorej sa rozhodneme kráčať.

bezobalový obchod #begreen

Žilina – Váž si

@Váž si na Facebooku @Váž si na Instagrame

Bezobalový obchod Žilina - Váž si - zero waste

Adresa: J.M. Geromettu 13 (staré trhovisko), Žilina

Nika si myslí, že bezobalový životný štýl má rozumné argumenty pre prírodu, naše zdravie a spoločnosť. Na separovanie či prírodnú kozmetiku dbala od mlada a so zero waste ideou sa plne stotožňuje. Rozhodla sa teda otvoriť obchodík, vďaka ktorému aj Žilinčania môžu zlepšiť prostredie, v ktorom žijeme.

Nika považuje za netradičný bezobalový produkt lufu. Je to v podstate tekvica, ktorú si môžete vypestovať aj sami na záhrade. Môžete ju buď zjesť alebo ju nechať vysušiť a tak ju použiť práve na riad alebo na telo. V tekvici nájdete aj semienka, ktoré si môžete zasa na jar zasadiť. A ak sa vám nechce, tak si ju môžete kúpiť.

Žilina – Do vrecúška

@Do vrecúška na Facebooku @Do vrecúška na Instagrame

Adresa: Námestie M. R. Štefánika 894 13 – 14, Žilina

Tinka rozbehla obchod bez obalov kvôli novým výzvam počas materstva a rodičovstva. Začala s používaním látkových plienok, výrobou domácich čističov a šitím vreciek. Komunita „vrecúškarov“ okolo nej postupne rástla až do takej miery, že sa rozhodla spojiť svoj ateliér, kde upcykluje odpadový textil, so zero waste potravinami.

V ponuke majú napríklad sušený sójový nápoj s vápnikom, ktorý je vyrábaný neďaleko Žiliny, a pripravujú aj čapovaný med.

Bezobalový obchod Do vrecúška - Žilina- zero waste

Žilina – Špajza

@Špajza na Facebooku @Špajza na Instagrame

Adresa: Kálov 353/9, Žilina

Banská Štiavnica – Zero waste – BS

@Zero waste – BS na Facebooku

Adresa: Križovatka 12, 96901 Banská Štiavnica

Mária po materskej dlho rozmýšľala, aká práca by ju napĺňala. Nakoniec vyhrala voľba vlastného obchodíku, pričom by mohla mať viac voľného času pre deti. Muselo to byť niečo, čo v Štiavnici dovtedy chýbalo, čiže nie obchod so suvenírmi ani kaviareň. Vzhľadom na to, že je v ich meste silná komunita ekologicky zmýšľajúcich ľudí, zvolila zero waste.

Zákazníci sa vždy pozastavia pri morskej hube, mnohým príde zvláštna na dotyk a vždy sa pýtajú čo to je. Používať sa dá na umývanie tváre alebo tela.

Bezobalový obchod Banská Štiavnica - Zero waste BS

žiar nad hronom -zdravá živa

@Zdravá Živa na Facebooku @Zdravá Živa na Instagrame

Adresa: SNP 83, 96501 Ziar nad Hronom

krupina -sipané u grétky

@Sypané u Grétky na Facebooku

Adresa: Svätotrojičné námestie 11/11, Krupina

námestovo – lokálik

@Lokálik na Facebooku

Adresa: Hviezdoslavova 45, Námestovo

Dolný kubín – do batôžka

@Do batôžka na Facebooku

Adresa: Aleja Slobody 2293, Dolný Kubín

3. Východné Slovensko

Košice – Košická špajza

@Košická Špajza na Facebooku @Košická Špajza na Instagrame

Bezobalový obchod Košice - Košická špajza - zero waste

Adresa: Masarykova 6, 04001 Košice

Lukáš si uvedomil nutnosť zmeny  životného štýlu po tom, ako sa stal rodičom. Zmena je potrebná pre lepšiu budúcnosť všetkých našich detí. Nejakým spôsobom chcel„nakaziť“ aj iných ľudí, a tak založil zero waste obchodík.
Lukáš je nadšený z každého nového zákazníka, ktorý sa „naučí“ prichádzať s vlastnými nádobami a zákazník je zase nadšený z nakupovania „spôsobom starých materí“.

Nájdete u nich napríklad strukoviny “od výmyslu sveta”, ktoré je ťažké nájsť v iných bežných obchodoch – bôb, adzuki, sója, či obilniny ako pšeničné klíčky, viaceré druhy quinoy a pohanky. Pre maškrtníkov majú viac ako 25 druhov sušeného ovocia na váhu.

 

Košice – Na Kôpke

@Na kôpke na Facebooku @Na kôpke na Instagrame

Adresa: Park Angelinum 13, 04001 Košice

Alexandra mala pri každom nákupe v supermarkete v časti zelenina a ovocie negatívne pocity pri každom odtrhnutom mikroténovom sáčku. Doslova mala z nevedomosti a ľahostajnosti ľudí zlú náladu. Časom ale zistila, že nie je sama a tak založila vlastný zero waste obchod.

Na jednu stranu pomáha planéte no na druhú stranu sa smeje, že zero waste nie je nič nové na svete. Všetko bolo kedysi zero waste. Babky nepoznali plasty, nosili si na nákup vlastnú tašku, pivo sa čapovalo do vlastných fliaš a zmzlina do zaváraninových pohárov.

Alex za netradičný produkt považuje tiež lufu, ktorá sa dá používať na umývanie riadu alebo mydlové orechy, ktoré rastú na strome mydlovník. Používajú sa ako prací prášok.

Bezobalový obchod Košice - Na kôpke- zero waste

Košice – Jednoducho Neodpadovo

@Jednoducho Neodpadovo na Facebooku @Jednoducho Neodpadovo na Instagrame

Adresa: Mäsiarska 8, 04001 Košice

Bezobalový obchod Košice - Jednoducho neodpadovo - zero waste

Poprad – NeoBaluy

@Neobaluy na Facebooku @Neobaluy na Instagrame

Adresa: Zimná, 05801 Poprad

Michal a Saška otvorili obchod, kde skĺbili túžbu po podnikaní a uspokojenie hlbšieho zmyslu života. Svoje bezobalové podnikanie vnímajú ako prospešné pre všetkých. Zero waste nakupovanie je zábavné napríklad aj pre rodičov s deťmi, ktoré sa učia, že tento spôsob nakupovania je prirodzený.

V Neobaluy môžete do vlastných obalov nakúpiť lokálne vyrábaný vitamín C alebo bio bieliaci prášok na zuby. Keďže je bezobalové nakupovanie stále atraktívnejšie, tak aj výrobcovia a dodávatelia neustále rozširujú sortiment, ktorý je možné distribuovať bez obalov.

Bezobalový obchod Poprad - Neobaluy- zero waste

poprad – do pohára

@Do pohára na Facebooku

Adresa: Joliota Curie 5, Poprad

košice – ochpodík

@Ochpodík na Facebooku @Ochpodík na Instagrame

Adresa: Sokolovská 21, 040 11 Košice-Západ

Prešov – Odváž(e)ne

@Ovážene na Facebooku @Odvážene na Instagrame

Adresa: Floriánova 6, 080 01 Prešov

Pre Lauru a Mišku bol hlavným dôvodom otvorenia obchodu ich osobná potreba nakupovať kvalitné potraviny, čapovanú drogériu a kozmetiku výlučne bez obalu. Bolo to takmer nemožné. Ich cieľom je vytvoriť priestor pre ľudí, s ktorými si môžu vymienať skúsenosti, navzájom sa podporovať, zdieľať nápady a pomáhať si na zero waste životnej ceste. 

Podľa nich nestačí, aby bolo na svete pár úplne „bezodpadových“ ľudí. Potrebujeme, aby milióny ľudí urobilo hoc aj malý krok týmto smerom. Treba to vyskúšať napríklad v ich obchodíku. Zákazníci milujú napríklad sviečky z včelieho vosku a prekvapením pre nich sú látkové odličovacie tampóniky či morské hubky. V Odvážene sa zákazníci tešia aj z pudingu, ktorý tiež predávajú bezobalovo.

Bezobalový obchod Prešov - Odvážene - zero waste

Autor: Nikola Kačalová

Prešov – alchemilka

@Alchemilka na Facebooku @Alchemilka na Instagrame

Adresa: Hlavná 27, 08001 Prešov

humenné – špajza

@Špajza na Facebooku 

Adresa: Osloboditeľov 1634, 066 01 Humenné

Bezobalový obchod Humenné - Špajza - zero waste

Sabinov – chutné vrecko

@Chutné vrecko na Facebooku @Chutné vrecko na Instagrame

Adresa: Námestie slobody 71, Sabinov

stropkov – špajza inak

@Špajza inak na Facebooku @Špajza inak na Instagrame

Adresa: Hviezdoslavova 1, Sptropkov

Spišská Nová Ves – Polica bez obalu

@Polica na Facebooku

Adresa: Zimná 94, Spišská Nová Ves

Spišská Nová Ves – spajzička

@Spajzička na Facebooku

Adresa: Letná 53, Spišská Nová Ves

Vranov nad topľou – finom

https://www.finom.eco/

Adresa: Herlianska 1084, Vranov nad Topľou

Tak  vezmi tašku a vyber sa na nákup!

Dúfame, že tento zoznam bezobalových obchodov a myšlienky ich majiteľov nasmerujú tvoje kroky k nim. Aspoň zo zvedavosti mrknúť, čo majú, ako sa to robí, ako sa im darí, prehodiť pár slov. Kúpiť si tú toľko ospevovanú lufu alebo nejaké sušené ovocie. Ktovie, možno že už prvá návšteva naštartuje tvoju cestu k cieľu, aký si vytýčili všetci títo mladí ľudia, ktorých sme vám v článku predstavili.

Máš viac otázok k zero waste konceptu, o ktorom by sme mali napísať? Poznáš nejaké obchody, ktoré sme v článku nespomenuli? Napíš nám do komentárov a užívaj zero waste! 🙂

Páčil sa ti článok?

Pridaj komentár