Daj stop odpadu

Ako schudnúť z odpadu (začať so zero waste) 4.92/5 (25)

Tento mesiac sme požiadali našich kamarátov Maťku a Maťa z bezobalového obchodu BEZOBALiS, aby u nás napísali článok. Máme radi ich projekt a pohľad na “ako začať so zero waste”, preto ho s vami zdieľame. Dúfame, že sa ti bude článok páčiť rovnako ako nám. Ak chceš o ich práci vedieť viac, sleduj ich Instagram, Facebook alebo si prečítaj viac v závere článku.


Prednedávnom obletelo internet motivačné vyjadrenie:

“Nepotrebujeme hŕstku ľudí, ktorí sú dokonalo bezodpadoví. Potrebujeme milióny takých, ktorí budú nedokonalí.”

Vďaka nemu začínajú pociťovať svoju individuálnu dôležitosť aj ľudia, ktorí doteraz mali pocit, že kým nie sú úplne zero-waste, nemusia ani začínať. Pritom považovať slovo bezodpadovosť (alebo zero-waste) za absolútne, je (odvážim sa povedať) priam nezmysel.

Každý z nás na tejto planéte zanecháva za sebou uhlíkovú stopu – odpad, ktorý vidíme, no aj ten, ktorý je našim očiam neviditeľný.

Zero waste sa síce prekladá ako život bez odpadu, no je to v podstate skrátený výraz pre cestu za menším množstvom odpadu či cestu za znížením svojej uhlíkovej stopy.

Náš svet a jeho dnešné fungovanie sme si poskladali z maličkostí. Na každej z týchto maličkostí záleží a preto áno – každý jeden krok, ktorý spravíme smerom k udržateľnešiemu spôsobu života, sa počíta. Nikdy nemôžeme predsa vedieť, koho svojím spravaním inšpirujeme a koľkých ďalších inšpiruje ten dotyčný ďalej. Počet ľudí, ktorí budú upratovať svoje mikrosvety tak bude exponenciálne rásť, a preto svoju dôležitosť netreba ignorovať a podceňovať.

Bezobalové obchody na Slovensku, zero waste potraviny

Je to veľmi podobné ako pri chudnutí

Čo má spoločné znižovanie odpadu a chudnutie? Princíp.

Najprv príde zlomový moment – číslo na váhe, nohavice, ktoré sú nám malé, či blížiace sa leto. V prípade odpadov to môže byť film, ktorý nám otvorí oči (A Plastic Ocean, The True cost), fakty o reálnej situácii klimatických zmien, či predpovede o našej mizivej budúcnosti.

Po prvých negatívnych myšlienkach z pohľadu do zrkadla – v našom prípade vlastného odpadkového koša, skrine s množstvom oblečenia, ktoré nenosíme, či odpad rozfúkaný v prírode, sa treba namotivovať.

Krásnu predstavu vysnívanej postavy si môžeš prirovnať napríklad ku sledovaniu pozitívnych správ ohľadom ekológie a odpadov – či už stúpajúci počet aktivistov, nové vedecké objavy alebo mnoho inšpirujúcich podujatí.

Je potrebé vyhrnúť si rukávy a ísť do toho! Upraviť stravu, cvičiť, strážiť si pitný režim a dĺžku spánku. Mať plán, aby sme to hneď na začiatku neprehnali. Po prvom dni cvičenia nezabehneme maratón, ani nespravíme 100 brušákov za minútu. Tak isto si nepreorganizujeme domácnosť zo dňa na deň.

Veľmi sympatický a prirodzený spôsob, akým to hneď od začiatku neprehnať, je dať si každý mesiac záväzok, ktorý budeme dodržiavať, 30 dní si naň zvykať a keď už z neho budeš mať novú “železnú košeľu”, pridáš ďalší. Ak si tabuľkový typ, kľudne si tieto ciele zapisuj a sleduj pokroky.

Ako schudnúť z odpadu - zero waste

Ako začať?

Prvý mesiac

Prvý mesiac napríklad dbaj na to, že si nekúpiš žiadnu novú tašku.

Používaj tú, ktorú už doma máš bez ohľadu na to, z akého materiálu je vyrobená. Zober kľudne aj tú plastovú, keď už ju doma máš, využi jej potenciál naplno, až kým sa nerozpadne. Len nech nie je nová, novo vyrobená, novo zakúpená. Zdá sa to ako jednoduchý krok, no schválne pozoruj, ako často si tašku doma zabudneš ?. Fajn trik je mať ju poskladanú, utiahnutú gumičkou na čo najmenšiu veľkosť v každej kabelke či ruksaku, aby si mal vždy istotu, že nejakú po ruke budeš mať.

Druhý mesiac

Keď budeš mať po mesiaci istotu, že ani spontánny nákup ťa neprekvapí, začni nosiť vlastnú fľašu na nápoje. Nosiť si so sebou jednu jedinú (do konca života) tiež vyžaduje zvyk a trénovanie pamäte. No predstav si, koľko ich ušetríš za týždeň. Mesiac. Rok!

Tretí mesiac

Tretí mesiac sa odváž doniesť si do obchodu vlastné vrecko na zeleninu, ovocie či pečivo. Mikroténové sáčky ťa postupne prestanú lákať a časom ťa začnú odpudzovať. Ak sa zo začiatku bojíš škaredého pohľadu predavačov, zájdi do niektorého z bezobalových obchodov – tam ťa za tvoju snahu len pochvália ?. Časom ale určite stretneš aj zamestnancov v supermarketoch, ktorí budú tvoju vytrvalosť s obdivom rešpektovať (aj nám sa to občas stáva).

Krok za krokom, mesiac za mesiacom si nenápadne pridávaj tieto pomyselné bezodpadové drepy a brušáky. A keď príde kríza, porušíš diétu a dáš si super veľký koláč? Tak ako pri chudnutí, bola by hlúposť sa na to kvôli jednému prehrešku vykašlať. No a čo, že po pol roku si zabudnem doma tašku alebo si musím kúpiť fľašu. Spomeň si, koľko odpadu si už ušetril/a!

Nemusíme byť dokonalí. Musíme len vydržať.

Ako pokračovať?

Ciele si môžeš postupne pridávať počas celého roka napríklad takto:

Mesiac #1 Nosiť si vlastnú tašku na nákupy.

Mesiac #2 Nosiť si vlastnú fľašu na nápoje.

Mesiac #3 Nakupovať do vlastných obalov (podľa možností, ktoré budeš postupne objavovať) .

Mesiac #4 Dať zbohom plastovým slamkám. Pokiaľ sa s nimi nedokážeš rozlúčiť, nahraď ich alternatívou, ktorá nie je jednorazová (bambusové/sklenené/nerezové).

Mesiac #5 Vymeniť špongiu za jej prírodnú alternatívu – lufu.

Mesiac #6 Vymeniť komerčný šampón v plastovom obale za tuhý slovenský bez obalu (v kompostovateľnom/vratnom obale).

Mesiac #7 Vyrobiť si (načapovať si) pracie gély a čistiace prostriedky do vlastného obalu, ktorý ti vydrží do konca života.

Mesiac #8 Zaobstarať si vlastný pohárik “to-go” na kávu či čaj a vyhýbať sa automatom, ktoré pohár vypľujú automaticky.

Mesiac #9 Prestať si objednávať jedlo do práce a domov. Naučiť sa variť si doma, ísť sa najesť do reštaurácie, prípadne ak sa veľmi ponáhľaš, odniesť si jedlo vo vlastných dózach.

Mesiac #10 Pokiaľ to je možné, vymeniť auto za MHD, pešobus či bicykel.

Mesiac #11 Naučiť sa hovoriť NIE všetkému, čo nepotrebujeme (vizitky, darčekové predmety, odznaky a pod.).

Mesiac #12 Nenakupovať oblečenie, ktoré nepotrebujeme. Vyskúšať second-hand alebo swapy.

Toto sú len príklady. Každý z nás má svoju individuálnu cestu, vie čo mu je príjemné a naopak, na čo sa ešte zatiaľ necíti. Neexistuje univerzálny návod, ktorý bude fungovať na všetkých. Dôležité je, aby si sa za každú zmenu vedel/a pochváliť, aby si z nej mal/a dobrý pocit a radosť . To ťa bude posúvať k ďalšej zmene a ďalšej. Len tak vydržíš a budeš si svoju hranicu komfortu neustále nenápadne posúvať.

»»» Zisti, ako redukovať plasty: Plastový detox: očisti prírodu a oceány od plastov


Bezobalový obchod Trenčín - Bezobalis - zero wastePríbeh autorky článku: Martina pochádza skade-tade, veľkou časťou aj z Trenčína, kam sa po desiatich rokoch vrátila so svojím partnerom Maťom. Spolu otvorili prvý bezobalový obchod v meste, ktorý vyjadruje ich životný štýl a najmä ich hodnoty. S víziou „Spotrebuj len potrebné“ umožňujú obliecť svoju domácnosť do ekológie ľuďom, ktorí si environmentálne problémy uvedomujú, a snažia sa dôležité témy otvárať tým, ktorí ich význam len spoznávajú. S lokálnymi výrobcami pripravujú workshopy, kde si ľudia môžu vyskúšať, že byť eko je oddych a zábava. Martina vníma pozitívne zmeny v meste, má nesmiernu radosť z fungujúcich komunít, kultúry a všetkých, ktorí k nej prispievajú.

Páčil sa ti článok?

Pridaj komentár