Nakupuj eko

Vyber si zodpovednú značku topánok 5/5 (8)

V našom článku o rýchlej a pomalej móde sme hovorili o tom, ako je dnes móda druhým najšpinavším priemyslom sveta. Ako zákazníci tomu prispievame tak, že nakupujeme impulzívne. Na druhú stranu, môžeme negatívne následky rýchlej módy neutralizovať, ak budeme utrácať opatrne a zároveň podporovať dobré značky, ktoré pomáhajú v boji proti znečisteniu našej planéty.

Už sme pre teba pripravili zoznam etických módnych značiek, ktorým nie je súčasný systém ľahostajný. Nie je to však iba o oblečení. Čo tak topánky? Tie majú na svedomí značnú časť znečistenia životného prostredia tiež. Existuje ale mnoho značiek, ktoré vyrábajú rôzne bio-eko-vegan-etické topánky, ktoré ešte aj vyzerajú mega dobre a pohodlne. Poďme sa na ne pozrieť.

Zoznam eko značiek topánok

Viva Bare Foot 

Cena: €€€

Materiál: Primus Bio (prírodný materiál – polymér na báze kukurice), riasy, recyklované materiály

Veľmi kvalitné topánky ktoré dávajú bosý pocit, športové, bežecké aj turistické. Experimentujú s novými bio materiálmi, napríklad vytvorili prvé topánky na svete, ktoré sú vyrobené z rias. Tieto riasy sú premnožené kvôli vodnému znečisteniu a spôsobujú vo vodných tokoch ekologické problémy. O rozmachu týchto rias sme písali v článku o znečistení vody v našom životnom prostredí. Eshop aj na Slovensku!

udržateľná značka Viva Bare foot - topánky z recyklovaných plastov

Be lenka

Cena: €€

Materiál: prírodná bavlna, recyklovateľná gumová podrážka

Podobne ako značka vyššie, v Be Lenka vyrábajú „bare food“ topánky, ktoré pripomínajú chôdzu na boso. Topánky sú vyrábané z prémiovej kože a zimné modely sú zateplené Merino vlnou, vyrábané v srdci Európy – na Slovensku a v Česku s dôrazom na kvalitu a obuvnícku tradíciu a s použitím čo najlokálnejších surovín. Ich príbeh za udržateľnosťou pri výrobe topánok si môžete prečítať tu.belenka topánky

midori

Cena: €€

Materiál: recyklovaná bavlna, recyklovaný PET, juta

Plus: Pre výrobu topánok používajú zaujímavú rastlinu jutu. Jutové vlákno je 100% biologicky rozložiteľné a recyklovateľné, je teda šetrné k prírode. Hektár jutovníkových rastlín spotrebuje približne 15 ton oxidu uhličitého a vyprodukuje 11 ton kyslíku.

Novesta

Cena: €€

Materiál: Kaučuk, bavlna, ľan

Plus: Slovenská značka, ktorá je známa aj za hranicami. Najväčšou výhodou je pomalá – lokálna výroba. Na svojich stránkach hovoria, že topánky vyrábajú s najvyššími enviromentálnymi štandardmi.

ETIK BUTIK

Cena: €€-€€€

Materiál: Bio bavlna,  tencel (najekologickejšie vlákno vyrobené z celulúzy eukalyptov), ľan

Certifikácie: Fair Wear Foundation

Plus: Český obchod, ponúkajúci okrem etickej módy aj ďalšie doplnky, ako plavky, šperky, zero waste výrobky. Veľkou časťou eshopu sú veganské topánky.

najlepšie eshopy - vegánske topánky - Etik Butik

Ahinsa shoes

Cena: €€€

Materiál: veganské materiály

Ručná výroba topánok “na boso” v Česku. Štýl topánok je podobný ako u vyššie zmienenej značky. Ide o etickú českú ručnú výrobu.

Zouri

Cena: €€

Materiál: recyklovaný plast z oceánov, korok, prírodná guma, pinatex

Túto značku sme pôvodne našli na Kickstarteri, kde zožali s ich produktom veľký úspech. Dnes už je možné ich topánky kúpiť v eshope. Na každý pár sandálov použijú 6 plastových fliaš zozbieraných z portugalských pláží.

najlepšie eshopy - topánky z recyklovaných plastov - Zouri

Avesu

Cena: €€-€€€

Materiál: Veganské materiály – bio bavlna, korok, konope, prírodná a recyklovaná guma, recyklované PET fľaše, Pinatex (materiál vyrobený z listov ananásu)

Široká ponuka topánok od športových po elegantné.

Oliberte

Cena: €-€€€

Materiál: koža

Etická výroba v Etiópii, s certifikáciou Fair-trade.

Ethletic

Cena: €-€€

Materiál: veganské materiály

Etická Fair-trade certifikovaná výroba tenisiek.

Native Shoes

Cena: €-€€€

Materiál: veganské materiály

Ponúkajú veľmi širokú ponuku topánok a tenisiek, avšak ich materiály pravdepodobne nie sú veľmi inovatívne a udržateľné. Pridanou hodnotou je veganská výroba. Na stránkach píšu, že do roku 2023 budú ich produkty 100% recyklovateľné. Chcú prijímať ich už zničene topánky naspäť a vyrábať z nich detské ihriská. 

najlepšie eshopy - vegánske topánky - Zouri

BBoheme

Cena: €€€

Materiál: recyklované, veganské a rastlinné materiály, korok

Vyhlasujú, že nepoužívajú PVC toxickú látku, ktorá sa bežne na výrobu topánok používa. Vyrobené v Portugalsku.

Fair

Cena: €€€

Materiál: veganské materiály, ekologické mikrovlákna

Taktiež nepoužívajú PVC. Vyrobené v Portugalsku.

Will’s Vegan Shoes

Cena: €€

Materiál: veganské materiály vyrobené z rastlín, bio olej

Opäť vyrobené v etických podmienkach v Portugalsku. Použité materiály pochádzajú väčšinou z Talianska a Španielska.

Dúfam, že sme ti ušetrili hodiny hľadania zodpovednej značky a že si nájdeš svojho favorita veľmi rýchlo. 🙂

Na slovenskom trhu sme echt eko výrobcu topánok nenašli. Možno sme o ňom ešte nepočuli, avšak ak ty o nejakom vieš, daj nám vedieť emailom alebo v komentári, radi sa na značku pozrieme a zaradíme ju do zoznamu.

Viac:

Páčil sa ti článok?

Pridaj komentár