Daj stop odpadu

Plastový detox – očisti prírodu a moria od plastov 4.91/5 (11)

Predstav si, že potrebuješ u seba doma vyriešiť takýto problém: z vodovodného kohútika vyteká obrovské množstvo vody. Môžeš sa rozhodnúť nepretržite vytierať podlahu, aby si zabránil/a zatopeniu bytov pod tebou alebo kohútik zatvoriť. Ktorú možnosť by si si vybral/a? Sme si istí, že tú druhú. Voda by prestala vytekať a nemusel/a by si riesiť mokrú podlahu.

Problém plastového znečistenia sa však snažíme vyriešiť presne opačným spôrobom. Zatiaľ sme sa zameriavali na „utieranie podlahy“ – recyklácie plastu namiesto „zatvárania kohútika“- obmedzenie výroby a spotreby plastov.

Ako sa detoxifikovať - plasty v prírode, plasty v mori a oceáne

Plastový detox je presne o tom. Ak si o tom ešte niekdy nepočul/a, tak to bude asi preto, že je to úplne nový koncept. Dnes sa od plastov potrebujeme detoxifikovať, pretože sa nachádzajú takmer všade v prírode. Plasty sú v moriach, oceánoch, riekach, pôde a dokonca aj vo vzduchu.

Prečo je plast problémom?

Plast je odolný, všestranný, lacný materiál. Skvelý produkt na trhu. Práve vďaka týmto vlastnostiam je však nadmerne používaný a nadmerne vyrábaný, čo vedie k problému, ktorému teraz musíme čeliť.

Prečo vyrábame tak moc plastov? Pretože máme tendenciu ho použiť raz a potom ho hneď zahodiť. Aby sme lepšie rozumeli rozsahu problému, mali by sme pochopiť, že:

  • 8% z celkovej produkcie ropy sa využíva na výrobu plastov,
  • plasty sa rozkladajú veľmi dlho. V závislosti od konkrétneho typu sa niektoré môžu rozložiť po 50 rokoch a niektoré po 1000. Polystyrénu to môže trvať až 2000 rokov! Tam to ale nekončí, pretože plasty môžu zostať v našom prostredí aj ako neviditeľné mikroplasty,
  • na Slovensku sa každý rok predá 570 miliónov PET fliaš – sto kusov na osobu,
  • už aj v Dunaji okolo Bratislavy je toľko plastov koľko rýb.

Výsledkom toho všetkého je, že plasty sú všade, od našej pôdy až po rieky a more. Nahromadenie plastov kontaminuje naše oceány a ohrozuje celý ekosystém.

Už viac ako 700 rôznych druhov zvierat je týmto znečistením postihnutých. Umierajú, pretože si plasty mília s potravou alebo sa zapletú do plastových rybárskych sietí.

Plasty v prírode ovplyvňujú do veľkej miery aj nás samých. Keď sa plasty rozložia na malé čiastočky – mikroplasty, dostanú sa do nášho potravinového reťazca, do vody a pôdy, odkiaľ sa dostanú priamo do nášho tela.


V akých oblastiach začať s detoxifikáciou od plastov?

pri nakupovaní

plastový detox pri nakupovaní

Plastový detox by mal začať už pri nakupovaní. Už v obchode je väčšina výrobkov, ktoré nakupujeme, zabalená v plastoch. Obaly, krabicové výplne, tašky a vrecká. Keď prídeme domov a výrobky a jedlo rozbalíme, zrazu máme kôš plný plastového odpadu. Samozrejme, že ho môžeme vytriediť, ale týmto spôsobom sa plasty u nás budú hromadiť aj naďalej. Nižšie v článku máme pár tipov, ako sa všetkým týmto plastovým obalom vyhnúť.

»»» Zoznam obchodov, kde nakúpiš bez obalov: Bezobalové obchody na Slovensku: nakupuj zero waste

Plastový detox pri pitípri pití

Minerálna voda, sirupy, mlieko, džúsy, káva so sebou, slamky. Každý deň nakupujeme plastové fľaše, ktoré nepotrebujeme. Namiesto nich môžeme radšej uprednostniť eco-friendly alternatívy.  Vychutnať si kávu v kaviarni, doniesť si vlastný termo hrnček (v niektorých kaviarňach už eko hrdinom s vlastnými hrnčekmi dávajú aj zľavu 🙂 ),piť vodu z vodovodu (filtrovanú alebo sódovú), kúpiť si sirup v skle alebo si objednať drink „bez slamky“.

pri jedení

Plastový detox pri jedení

Nakupovanie potravín je jedným z najčastejších dôvodov plastového odpadu v domácnostiach. Detoxifikovať sa možeme výberom potravín v inom ako plastovom obale (sklo a konzervy majú skvelé recyklačné vlastnosti) alebo potravinami bez obalu. Existuje množstvo možností, či už v obchodoch bez obalov alebo vo väčších supermarketoch, ktorých ponuka sa postupne menia k zelenším alternatívam.

Dôležité je aj myslieť na plastový odpad pri obejadnávaní si jedla so sebou. Potrebujeme použiť nerecyklovateľnú a takmer nerozložiteľnú polystyrénovú take-away krabičku? Môžeme sa radšej naobedovať priamov v reštaurácii a ak sa naozaj ponáhľame, môžeme si priniesť vlastnú nádobu alebo požiadať o bio rozložiteľnú krabicu. Stále viac a viac reštaurácií ich začína používať.

pri obliekaníPlastový detox pri obliekaní

Z čoho je vyrobené oblečenie, ktoré máš práve na sebe? Je to bavlna, polyester alebo akryl? Väčšina našich odevov a obuvi pochádza z plastu, z ropy. Sú vyrobené z plastových mikrovlákien buď v celku alebo v kombinácii s inými materiálmi. Mikrovlákna sa uvoľňujú do vody každým praním a čistička ich zvyčajne nevie zachytiť. Môžu sa veľmi ľahko dostať do nášho prostredia a môžu byť veľmi škodlivé. Plastový problém v móde je veľmi dôležitý, viac si môžete prečítať o pomalej a rýchlej móde v našom článku.

Očistiť sa môžeme tak, že začneme nakupovať menej oblečenia, vyberieme si prirodzenejšiu alternatívu bez plastových vlákien, zameriame sa na trvalo udržateľné značky alebo vyskúšame nákup v second-hande.

»»» Pozri si niektoré značky módy: Kde môžeš nakúpiť udržateľnú módu

»»» Výrobcovia topánok: Vyber si zodpovednú značku topánok

pri používaní kozmetikyPlastový detox pri používaní kozmetiky

Plasty sa nachádzajú aj tam, kde by sme ich nečakali. Vo forme mikročiastočiek sú v kozmetike, šampónoch, peelingoc, make-upe. Niektoré krajiny ich už zakázali, niektoré značky už mikroplasty nepoužívajú, ale stále sú rozšírené. Vyčistite seba aj prírodu výberom prírodných značiek, ktoré nepoužívajú plasty ani vo vnútri produktu, ani ako obalový materiál.


4 kroky pre úplnú plastovú očistu

Podstúpiť očistou od plastov nie je zo začiatku úplne jednoduché. Skús ale vo všetkom, čo robíš, premýšľať o týchto štyroch jednoduchých krokoch a uvidíš, že zmeny zbadáš čoskoro. Očista prinesie blahodárne účinky tvojmu telu, domácnosti aj prírode. 🙂

1. odmietni plast, nepotrebuješ hoKrok

Pred každým nákupom sa skúš spýtať sám/a seba: potrebujem tento plastový výrobok alebo výrobok zabalený do plastu? Nemôžem nájsť alternatívu? Vybrať si iný materiál alebo výrobok bez obalu?

Hovorí sa „menej je viac“. Nakupovať menej, plytvať menej – to pomôže našej planéte najviac.

Kroky 2

2. Nájdi lepšiu alternatívu

Dnešný svet je plný možností a to isté platí pre ekologické alternatívy. Môžeš sa slobodne rozhodnúť, aký produkt kúpiš. Od minulého roku sa na Slovensku rozrástlo viac ako 20 obchodov bez obalu a vo veľkých obchodoch pomaly vznikajú ďalšie iniciatívy pre obmedzenie plastov.

»»» Viac o tom, ako začať so zero waste: Ako schudnúť z odpadu

Našťastie existuje množstvo alternatív, ktoré môžu nahradiť veľkú časť plastových výrobkov, ktoré denne používame. Pripravili sme pre teba na inšpiráciu niekoľko bezplastových produktov. Pozri si ich v galérii:

Kroky 3

3. Opätovne použi, daj plastu druhú šancu

Máš už doma plast, ktorému sa nedalo pri nakupovaní vyhnúť? Skús ho používať, až dokým neprestane spĺňať svoj účel, dokedy sa neroztrhne. Môže to byť plastový sáčok, plastová fľaša alebo bunda.

Ak je plastový výrobok na konci životného cyklu, skús ho opraviť, niečo z neho vyrobiť. Chceš nejaké nápady? Z palstovej fľaše môže vzniknúť nový kvetináč či ozdoby na steny. Internet je plný užitočných kreatívnych tipov.

Kroky4. Trieď plastový odpad

Tento štrvrtý krok je posledným v rámci plastovej očisty. Urob ho až vtedy, ak nebolo možné podniknúť predchádzajúce tri kroky detoxifikácie, ktoré vznik plastu minimalizujú. Vyhnúť sa plastom úplne je takmer nemožné. Ak sa ti teda nejaký plast doma nahromadí, treba ho poctivo vytriediť.

Snaž sa byť pri triedení plastového odpadu čo najviac opatrný/á. Ak potrebuješ viac informácií, pozri sa na náš článok o tom, ako správne triediť plasty. Písali sme tam aj o úskaliach recyklácie, o ktorých sa doteraz moc nehovorí.

»»» Viac o plastoch: Recyklácia plastov: jej výhody a úskalia

»»» Viac o triedení: Osvoj si umenie recyklácie: návod ako správne triediť odpad

Vedel/a ste, že nie všetky druhy plastov sú recyklovateľné? Plasty s recyklačným symbolom 1,2 a 5 sú bežne recyklované. Symbol 3,4,6 a 7 sa už väčšinou recyklovať nedá. Pozri sa na zadnú stranu obalu a ak je to jeden z nich, skús sa im vyhnúť úplne. Pokiaľ sa im vyhnúť nedá, hoď ho aj tak do žltého kontajnera. Na triediacej linke sa rozhodnú, či odpad pôjde do nejakého recyklačného strediska alebo na skládku.

Plasty - recyklačné symboly

Dodržiavanie týchto odporúčaní ti umožní postupne detoxikovať seba aj svet od plastov. Každý malý čin sa počíta, rob krôčik po krôčiku a zostaň vytrvalý/á. Bude to prospešné pre každého a uvedomíš si, že plast nie je ničím, čo by si v každodennom živote potreboval/a.


každú minútu jeden kamión plný plastu do oceánukaždú minútu jeden kamión plný plastu do oceánukaždú minútu jeden kamión plný plastu do oceánukaždú minútu jeden kamión plný plastu do oceánukaždú minútu jeden kamión plný plastu do oceánuKým si dočítal/a tento článok, do morí a oceánov sa dostalo 5 plných kamiónov plastového odpadu.

Článok vychádza z našej prednášky na Run For The Oceans 2019 v Bratislave.

Páčil sa ti článok?

Pridaj komentár