Daj stop odpadu

Sú bioplasty naozaj vhodnou alternatívou?

Svet je už niekoľko desaťročí zaplavený plastovým odpadom. Od Mariánskej priekopy, ľudského tela až po Mount Everest môžeme nachádzať pozostatky ľudskej nezodpovednosti, ktoré nie sú len estetickým problémom, ale aj reálnou hrozbou pre život. Ľudstvo sa tak snaží prísť s alternatívou, ktorá by bola menšou záťažou pre životné prostredie a v konečnom dôsledku aj pre zdravie ľudí.

bioplasty ako alternatíva

Sú plasty náš nepriateľ?

Plastový materiál svojimi fyzikálnymi vlastnosťami a cenovou dostupnosťou spustil masívnu technologickú revolúciu. Používa sa naprieč všetkými hospodárskymi odvetviami, pričom v mnohých prípadoch si nevieme predstaviť jeho vhodnejšiu alternatívu. Ľudská nezodpovednosť však spôsobila to, že sa nestal len „priateľom človeka“, ale aj jeho „nepriateľom“. Plast sa stal našou každodennou súčasťou. Mnohí z nás by si len ťažko vedeli predstaviť život bez neho. Výskumné centrá sa preto snažia prísť s alternatívou, ktorá si jednak zachová fyzikálne vlastnosti plastu, no taktiež bude oveľa šetrnejšia k životnému prostrediu. Táto alternatíva sa nazýva bioplast.

je v súčasnosti bioplast vhodnou alternatívou?

Bioplasty sa mnohokrát označujú za revolučný vynález, ktorý v budúcnosti kompletne nahradí plastové výrobky. Bioplast však sám o sebe ako jednotlivec neexistuje. Na svete už máme viac ako 300 druhov týchto materiálov, pričom nie každý možno považovať za ekologickejšiu náhradu. Problémom je opäť ich odstraňovanie. Vedeckí pracovníci upozorňujú, že bioplasty vyrobené napr. z kukuričného škrobu alebo z kyseliny polymliečnej môžu predstavovať ešte väčšiu hrozbu pre náš ekosystém ako bežné plasty. Okrem toho že sa kompletne nedokážu v prírode rozložiť, čo má byť jedna z revolučných výhod bioplastov,  nedajú sa ani recyklovať.

Ako riešenie sa ukazuje ich opakované používanie, avšak mnohé obchodné a stravovacie zariadenia z hygienických dôvodov odmietajú túto možnosť. Ako uviedol námestník pre riadenie sekcie politiky a medzinárodných vzťahov ministerstva životného prostredia ČR, Vladislav Smrž: „Bioplasty neumíme recyklovat. Nepatří do žluté popelnice, ale ani se úplně nerozpadnou. Nepatří tedy ani do hnědé popelnice (na bioodpad). Jediné, co se s nimi dá udělat, je hodit je do černé popelnice (na komunální odpad) a nechat je spálit.“

Zo spaľovania a skládkovania iného odpadu však vieme, že to predstavuje veľkú záťaž tak pre prírodu, ako aj pre ľudské zdravie. Možnosťou pre bioodpad by bolo jeho spaľovanie za účelom výroby energie, avšak mnohé krajiny EÚ, vrátane Slovenska, nie sú na takéto zhodnocovanie odpadu ani zďaleka pripravené z dôvodu nízkeho počtu takýchto spaľovní.

Ani kompostovanie mnohých druhov bioplastov nie je dobrou voľbou. Ako uvádza riaditeľ Ústavu chémie a technológie ochrany životného prostredia v Brne Jiří Kučerík: „Na kompostování jednoho kilogramu bioplastu je potřeba řádově více než desetinásobné množství kompostu. Navíc většinou obsahují vázaný uhlík, a proto je pro kompostování potřeba dodávat další živiny jako dusík a fosfor.“

Hrozbu predstavujú aj tzv. oxoplasty, ktoré sa síce radia do kategórie bioplastov, avšak sú vyrábané z fosílnych palív a ich rozklad v prírode je značne komplikovaný a pomalý. Podľa ekologičky Petry Innemanovej je dôležité, aby sa pri bioplastoch nepozeralo len na zložky, z ktorých sú vyrábané, ale aj na tzv. biologickú odbúrateľnosť. Inými slovami, záťaž pre prírodu môžu predstavovať aj plasty z biologického materiálu, ktorý sa  problematicky rozkladá, resp. odstraňuje.

>>>Existujú 3 kategórie bioplastov. Ako ich rozoznať?

>>> Vedci vyvinuli nový druh rozložiteľného plastu

vedecký pokrok

Aj napriek tomu ale existujú aj také druhy bioplastov, ktoré si naozaj zaslúžila predponu BIO. Disponujú ľahkou biologickou odbúrateľnosťou a sú takisto vyrábané zo zložiek šetrných k prírode. Vedecký pokrok v tomto smere napreduje rýchlo a je len otázkou času, kedy budú plastové výrobky nahradené vhodnou alternatívou. Bioplasty sú budúcnosťou aj napriek tomu, že nie všetky súčasné druhy sú ekologicky prospešné. 

STU vyvíja bioplasty, ktoré by v konečnom dôsledku mali byť rozložiteľné v domácom komposte aj v sladkej alebo slanej vode. Držíme palce, aby sa im podarilo vyvinúť efektívny materiál čo najskôr! Pozrite si viac vo videu:

Aký máš na bioplasty názor ty? Napíš nám v komentároch.

Páčil sa ti článok?

Pridaj komentár