Nakupuj eko

Biobavlna: je lepšou voľbou ako konvenčná bavlna? 5/5 (7)

Tento článok je vytvorený v spolupráci so zdravetricko.cz. V závere článku nájdeš aj zľavový kód na nákup na ich eshope.

Takmer celá produkcia bavlny je závislá od pesticídov získaných z petrochemického priemyslu. Chemikálie sú tak obsiahnuté v rastline, vlákne a nakoniec aj v látke. Zvyšky z týchto chemikálií zostávajú v látkach i po viacerých praniach a zostávajú v našom prostredí po mnoho ďalších rokov.

Problémy s textilnou výrobou nekončí na poli. Pri premene konvenčnej bavlny na odevy a iné produkty z bavlny sa v každej fáze pridáva rad toxických chemikálií – silikónové vosky, ropné čističe, zmäkčovadlá, „zjasňovače“, AZO farbivá, ťažké kovy, čpavok a formaldehyd – to je výpočet len ​​niekoľkých z mnohých chemikálií. Každá z týchto chemikálií ovplyvňuje jednotlivcov, ktorí s nimi prichádzajú do styku – od poľnohospodárov, až po robotníkov vyrábajúce konečné produkty – a tiež okolité životné prostredie.

Ak chceš vedieť viac o rýchlej móde, čítaj Fast fashion: čo to je a prečo ju musíme poraziť.

biobavlna

čo je biobavlna?

Oblečenie zo 100% biobavlny sú vyrábané podľa prísnych noriem, napríklag certifikát GOTS garantuje:

  • žiadne chemické pesticídy
  • žiadne geneticky modifikované osivá
  • spracovanie biobavlny bez použitia chemikálií
  • žiadne chemikálie pri výrobe finálneho produktu z biobavlny
  • žiadna detská práca
  • bezpečné a férové pracovné podmienky
  • udržateľné poľnohospodárske postupy
  • žiadne zviera pri výrobe netrpelo.

podpora biobavlny pomáha vytvárať ZDRAVŠIu pôdu

Vedel si, že podľa Global Organic Textile Standard pestovanie organickej bavlny znižuje eróziu pôdy o neskutočných 26%? Použitie agrochemikálií pre poľnohospodárske postupy zodpovedné za produkciu neekologické bavlny vytvára zmeny v zložení pôdy, ktoré narušuje prirodzenú rovnováhu mikroorganizmov. Je známe, že pestovanie a spracovanie konvenčnej bavlny je jednou z chemicky najviac ošetrovaných rastlín, čo má ohromný vplyv na pôdu.

Na druhej strane postupy ekologického poľnohospodárstva pomáhajú udržiavať pôdu úrodnú. Pomáhajú podporovať biologicky rôznorodé poľnohospodárstvo tým, že prestávajú zabíjať prospešné baktérie, ktoré sú bezpečné pre životné prostredie. Postupy ekologického poľnohospodárstva tiež pomáhajú zabezpečiť zdravie ľudí a zvierat, ktoré sú pre tieto poľnohospodárske oblasti prirodzeným útočiskom.

POMÁHA PRI OCHRANE VODY

Vieš, koľko vody sa používa na pestovanie bavlny? Podľa WWF (svetového fondu na ochranu prírody) vyžaduje produkcia jedného trička z bežnej bavlny cca 2.700 litrov vody. Jedným z dôvodov, prečo je pre výrobu neekologických bavlnených tričiek potreba toľko vody je to, že približne 73% všetkej bavlny na svete je vyprodukované na zavlažovanej pôde, ktorá sa nemôže toľko spoľahnúť na zrážky.

Zdravá pôda a ochrana vody idú ruka v ruke. Zavlažovanie nemusí byť nutne zlé, ale nadmerné zavlažovanie môže byť problematické. Cieľom ekologického pestovania bavlny je efektívnejšie využitie všetkých zdrojov vrátane vody.

Postupy, ktoré stoja za produkciou biobavlny, sú nevyhnutné pre zachovanie mimoriadne cenného zdroja pre budúcnosť našej planéty. Zdroj, ktorý je nevyhnutný pre život a ktorý je v skutočnosti nedostatkový na mnohých miestach po celom svete.

Ekologické poľnohospodárstvo vytvára zdravšie pôdu, ktorá môže lepšie využívať prírodné vodné zdroje. Zdravšia pôda dokáže oveľa lepšie zadržiavať vodu, čo je obrovské plus, pokiaľ ide o ochranu vody.

CHRÁNI robotníkov v továrni

Nie je to len planéta, o ktorú by sme sa mali obávať. Ohrození sú tiež ľudia pri výrobe konvenčnej bavlny.

Mnoho typov AZO farbív bolo v západnom svete zakázané alebo sú starostlivo sledované, pretože je známe, že spôsobujú rakovinu u ľudí, ktorí s nimi prichádzajú do styku. Pracovníkom, ktorí vyrábajú tričká zo 100% organickej bavlny toto riziko nehrozí, pretože pri ich výrobe je používanie AZO farbív úplne zakázané.

Utrpenie by nikdy nemalo byť cenou za luxus. Vďaka normám ekologického poľnohospodárstva, ktoré chránia životné prostredie, chránia tiež ľudí tým, že im zaručujú spravodlivé mzdy a bezpečné pracovné podmienky. Výroba najlepších tričiek z organickej bavlny vyžaduje inováciu a manuálnu prácu, ale je to tvrdá práca, ktorá sa vyplatí.

Vedeli ste, že podľa Organic Trade Association zomrú každý rok tisíce farmárov kvôli expozícii toxickým chemikáliám, ktoré sa používajú pri konvenčnom spracovaní bavlny? Tieto toxické chemikálie môžu spôsobiť vážne zdravotné problémy vrátane rakoviny.

CHRÁNI POKOŽKU

Ako už bolo spomenuté predtým, mnoho typov farbív AZO bolo v západnom svete zakázané alebo sú starostlivo sledované. Produkcia organickej bavlny úplne zakazuje použitie AZO farbív.

Nosením oblečenia zo 100% organickej bavlny chrániš svoju pokožku pred týmito škodlivými farbivami, ktoré sa používajú na čistenie, spracovanie a farbenie bežne spracovanej bavlny.

CHRÁNI BLAHO ĽUDÍ A ZVIERAT

Móda zo 100% organickej bavlny je vyrobená bez pesticídov alebo chemikálií používaných na ničenie hmyzu, ktorý požiera plody. Všeobecne možno povedať, že pesticídy sú účinné – niekedy až príliš účinné, pretože zabíjajú viac než len škodcu.

Keď dažďová voda „odnesie“ pesticídy do miestnych riek a zdrojov podzemných vôd, spôsobuje úhyn rýb, zvierat a vážne zdravotné komplikácie u ľudí. Odstránenie pesticídov a chemických hnojív z farmárskych postupov ekologickej produkcie bavlny zaisťuje, že vodné toky a pitná voda sú pre obyvateľstvo bezpečné.

Štúdie ukázali, že negatívny dopad ekologickej produkcie bavlny na znečistenia vody je o 98% nižšia ako u produkcie neekologické bavlny.

pomáha zachovať Biodiverzitu

Namiesto používania pesticídov ekologické poľnohospodárstvo kontroluje škodcu s ohľadom na prírodu. Napríklad, namiesto oblaku chemikálií môžeš vidieť kŕdeľ vtákov pojedať hmyz, ktorý požiera plodiny. Dôvodom je to, že ekologické poľnohospodárstvo sa zameriava na vytváranie rovnováhy. Organické hnojivá používané k výžive rastlín tiež vytvárajú vhodné podmienky pre prirodzeného lovca škodcov a udržiavajú pôdu sviežu, takže jej možno využívať znovu a znovu.

POMÁHA V boji proti klimatickým zmenám

Štatistiky ukazujú, že poľnohospodárska rastlinná výroba každoročne zvyšuje celosvetové emisie skleníkových plynov. Ekologické poľnohospodárstvo môže skutočne pomôcť eliminovať tento jav.

Produkcia organickej bavlny znižuje vstupy dusíka a vylučuje chemicky vyrábaná hnojivá a pesticídy. V praxi sa ukázalo, že tieto postupy produkujú až o 94% menej emisií skleníkových plynov.

Podľa organizácie Global Organic Textile Standard by organická bavlna mohla znížiť celkový dopad výroby bavlny na globálne otepľovanie o 46%. Používaním oblečenia z biobavlny robíš niečo dobré nielen pre seba, ale podporuješ aj boj proti zmene klímy.

kde kúpiť oblečenie z biobavlny?

Predtým, ako sa rozhodneš kúpiť si nové oblečenie, prečítaj si na čo si dávať pozor pri výberre udržateľnej módy v článku Ako podporovať udržateľnú módu. Ak nepoznáš žiadne značky, ktorým na životnom prostredí záleží, pozri si náš zoznam udržateľných lokálnych značiek. Nakúpiť môžeš napríklad aj na eshope zdravetricko.cz, kde predávajú GOTS certifikované biobavlnené tričká.

Páčil sa ti článok?

Pridaj komentár