Daj stop odpadu

Ako darovať a prijímať vianočné darčeky ekologicky 5/5 (3)

Všetci to poznáme. Niekoľko týždňov pred Vianocami začína honba za darčekmi pre našu rodinu a priateľov.

Všetkým by sme radi darovali niečo užitočné a pekné. Marketing v tomto období funguje na plné pecky a my aj naši blízki sme v pokušení nakupovať veci pre druhých pod zámienkou Vianoc.

Ak sa však zaoberáme ekológiou a snažíme sa redukovať náš odpad, prijímanie ale i dávanie darčekov môže so sebou prinášať menšie problémy.

Vianočné darčeky - ako ich prijímať a dávať?

Ako prijímať darčeky?

Ak túžiš po živote s menším množstvom vecí alebo razíš bezodpadovú cestu, možno cítiš že viac darčekov už nechceš. Veľa z nás si uvedomuje, že už máme doma hrozne veľa vecí a nič ďalšie nepotrebujeme.

Už si skúšal/a prehovárať rodičov alebo tety, aby ti žiadne darčeky nekupovali? Fungovalo to? Nám veru nie. Darčeky sme dostali vždy.

A v takomto prípade je najlepšie stanoviť nejaké pravidlá, vďaka ktorým budú spokojní všetci. 🙂

Urči pravidlá pre darovanie darčeka

Ak tvoji priatelia a rodina radi dávajú dary, skús s nimi prebrať niektoré pravidlá. Budú sa tak musieť trafiť do tvojich potrieb. Možno to pre nich nebude vždy jednoduché, pretože pravidlá im hon za darčekmi sťažia, no možno si to užijú o to viac.

Pravidlá môžu byť takéto:

  • Povedz im, čo naozaj potrebuješ.
  • Všetky darčeky musia byť second-hand.
  • Musia byť ručne vyrobené.
  • Mali by podnecovať kreativitu. Napríklad košík s domácimi výrobkami (med, zaváraniny, kozmetika).
  • Vyžiadaj si zážitkové darčeky, vstupenky na podujatia, workshopy, koncerty, dokonca do reštaurácie alebo kaviarne, výlet. Vyhnúť by sa ale mali poukážkam na nákup v obchodoch.

Čo keď ale nakoniec dostaneš veci, ktoré naozaj nepotrebuješ alebo sa ti nepáčia?

Nenechávaj si zbytočne nepotrebné darované veci

Z času na čas dostaneme veci, ktoré nám nakoniec iba zaberajú miesto na poličke alebo v skrini. V tom vianočnom ošiali nám naši blízki občas kúpia darčeky, ktoré nechceme. Nemusíme si ich však nechávať kvôli svedomiu.

Nechcené darčeky daruj, predaj, rozdaj. Nehromaď ich. Určite existuje niekto, kto danú vec potrebuje a kto by ju rád použil. Bude lepšie svoje nechcené veci zdieľať s druhými ako dívať sa na ne odhodené v skriny či pivnici s pocitom viny.

Ako darovať darčeky?

Ako darovať blízkym taký darček, ktorý sa im bude páčiť a zároveň jeho kúpou neprispejeme k súčasnému konzumizmu a znečisteniu?

eko darčeky
Zdroj: friendsoftheearth.uk

Nepresadzuj svoje hodnoty

Ak sa rozhodneš kúpiť “zero waste produkty” pre svoju rodinu, pretože si myslíš, že by sa mali snažiť o podobný životný štýl ako ty, nemusí ísť o najlepšie riešenie. Je to to isté ako keď oni kúpia tebe kopu vecí, ktoré si si nepýtal/a.

Ak chceme, aby naši priatelia a rodina počúvali naše žiadosti, my musíme počúvať tie ich. Neznamená to, že im musíme kúpiť veľa produktov, ktoré z mnohých hľadísk nie sú ekologické. Musíme len nájsť spôsob, ako im darovať to čo chcú, bez toho, aby sme nezradili vlastné hodnoty. 😉

Skús sa opýtať, čo by si želali a rovno im skús navrhnúť vlastné nápady. Lístky do kina, do divadla? Poukážku na večeru alebo wellness pobyt?

alebo zrušiť darčeky úplne?

Čo ak sa môžeme darčekom vyhnúť vzájomnou dohodou, že si navzájom s blízkymi nič nekúpime? Rovnako ako niektorí ľudia radi prijímajú dary, mnohí ľudia nenávidia vianočné nákupy. Možno sa im uľaví, že v tomto rušnom období nemusia chodiť do preplnených obchodov v zúfalom pokuse nájsť niečo, čo sa ti ani nebude páčiť. Keďže sú Vianoce veľmi drahým ročným obdobím, odbremenenie od jedného darčeka môže byť vlastne veľkým pozitívom.

Vianoce sú krásnym obdobím. Nie sú ale iba o darčekoch, Vianoce sú o stretnutí s rodinou a oddychu. Sviatky pokoja častokrát vnímame kvôli nákupu darčekov skôr ako sviatky stresu. Vedieť dary „prijímať a dávať“ vedome nám tieto dni zpríjemní a nebudeme stresovať ani našu planétu.

Páčil sa ti článok?

Pridaj komentár