Daj stop odpadu

Darčeky a dekorácie: ako na Vianoce bez odpadu 5/5 (3)

Je tu opäť ten čas v roku. Vianoce sú príjemnými sviatkami, kedy sa stretávame s našimi rodinami a priateľmi, užívame si atmosféru a prostredníctvom zdieľania darčekov navzájom preukazujeme pozornosť a lásku. Ako si však môžeme plne vychutnať Vianoce bez toho, aby sme ubližovali našej planéte?

Pomôžeme ti! Prinášame ti niekoľko rád a nápadov, ako na darčeky a dekoráciu domova ekologicky.

vianočné dekorácie a ekologické darčeky 2

Vianočné dekorácie ekologicky

Opakovane použiteľné dekorácie

Na niektorých dekoráciách, najmä na baliacom papieri je niekedy vyrazený rok. Tým sa treba vyvarovať. Týždeň po Vianociach predsa začína nový rok a ozdoby sa tak stanú okamžite bezcenným odpadom.

Ak kupuješ nové dekorácie, venuj pozornosť tomu, z čoho sú vyrobené, a radšej nekupuj nič čo vyzerá príliš krehko. Môžu sa ľahko zlomiť a budeš musieť kupovať o rok nové.

Kvety, šišky a listy

Prírodné dekorácie sú bez plastov a biologicky odbúrateľné. Ozdoby z nich vyrobené vyzerajú krajšie ako tie umelé, a navyše môžu aj krásne rozvoniavať.

Obrovské množstvo nápadov nájdeš na Pintereste. Urobiť si môžeš aj jedlé vianočné ozdoby, ktoré vydržia do ďalšieho roku. Pre šikovné ruky sú skvelé návody na Sashe.

Živý stromček na prenájom

Používate doma umelý stromček, v kvetináči alebo každoročne rezaný. Ani jedna možnosť nie je moc ekologická. Umelý stromček je z plastu, ten v kvetináči sa možno ďalších Vianoc nedožije a rezaný stromček rýchlo uschne.

V niektorých mestách sa dá stromček prenajať. Po Vianociach sa vráti k obchodníkovi, ktorý ho opätovne ošetrí a pripraví na ďalšiu vianočnú sezónu. Kde sa prenajať dá a ako to funguje sa dočítaš tu.

Pre inšpiráciu prikladáme niekoľko obrázkov. Je úžasné, ako krásne sa dajú vyrobiť prírodné dekorácie bez toho, aby sme nakupovali nové a vyhadzovali jedenkrát použité materiály.

Zdroj obrázkov: Pinterest

Tipy na vianočné darčeky, ktoré potešia

Najlepší darček je ten, ktorý príjemca skutočne použije. O tom, aké darčeky nakupovať našim blízkym, sme popísali v tomto článku.

Nekupuj im niečo, čo skončí v koši alebo čo bude chytať prach na poličke. Zamysli sa nad tým, čo príjemca potrebuje a zároveň ocení.

Skúsenosti, workshopy a členstvá

Stále viac a viac ide do módy kupovanie zážitkov. Je to typ darčeka, ktorý uspokojí aj tých, ktorí na daroch ľpejú trochu viac.

Lístky na čokoľvek dokážu byť skvelým darčekom bez zbytočného odpadu. Vstupenky na akciu, workshop, lekciu, predstavenie, na stand-up, degustáciu vín. Taktiež členstvo do divadla, posilňovne, tanečného štúdia či skipass alebo poukážky na večeru či wellness pobyt.

Knihy

Knihy sú skvelé vianočné darčeky pre ľudí, ktorí radi čítajú. Dajú sa nájsť aj použité vo veľmi dobrom stave. Knižky sú s nami väčšinou celý život a často ich požičiavame aj kamarátom, takže svoje uplatnenie vždy nájdu. Skvelou voľbou môže byť aj e-book.

Ekologické darčeky

Pred kúpou ekologických darčekov je dôležité zamyslieť sa, či blízki taký dar ocenia. Pokiaľ tušíš, že bambusovú kefku alebo eko fľaša dotyční používať asi nebudú, možno nejde o vhodný dar. Avšak určite sa aj z eko darčekov dá vybrať niečo, čomu sa poďakuje každý, napríklad prírodná sviečka, kozmetika alebo upcyklovaná, bio a eticky vyrobená móda. Tu sa môžeš inšpirovať nápadmi pre eko darčeky, alebo môžeš zájsť do bezobalového obchodu.

Sekáč a starožitníctvo

Nakupovanie second-hand sa v súčasnosti stáva viac trendy. Neznamená to starý a opotrebovaný. Môže ísť o starožitný nábytok, vintage šperky alebo doplnky, elektronika či oblečenie, ktoré niekto iný takmer nepoužíval. Skvelou formou, ako “nakúpiť” darčeky hlavne pre ženy môže byť swap.

Charitatívne darčekové karty

Kúpou charitatívnych kariet prispeješ ľuďom z chudobných rodín a v menej ekonomicky vyspelých krajinách. Kúpiť môžeš napríklad úľ, stromček alebo kozu pre farmára v Afrike alebo výlet pre deti zo sociálne slabších rodín u nás na Slovensku. Za podporu takýchto projektov dostane darca certifikát, čo môže byť v tomto prípade tvoj blízky.
Výber si môžeš pozrieť napríklad na Skutočný darček, alebo na Integra.

Ak si už ale nejaké darčeky kúpil/a, či už sú ekologické alebo nie, skús ich kreatívne zabaliť bez vytvárania zbytočného odpadu.

ekologické a prírodné balenie darčekov

Balenie darčekov ekologicky

Pokiaľ ide o dary, nejde iba o to vybrať darček s rozumom. Je to tiež o tom, ako darček zabaliť. Pokús sa vytvoriť menej odpadu s týmito jednoduchými tipmi.

Minuloročné darčekové tašky a papier

Možno sa už snažíš používať starý baliaci papier a darčekové tašky z predchádzajúcich rokov. Je to najlepší spôsob, ako tieto dekorácie “recyklovať”. Pred nákupom nových vecí stojí za to vytiahnuť všetky vianočné veci z minulého roka a zistiť, či vôbec nový papier potrebuješ. A ak aj áno, skús využiť iné formy baliaceho papieru, ako píšeme nižšie.

Stuha (bez lepiacej pásky)

Lepiaca páska nie je recyklovateľná. Vyhnúť sa jej môžeme používaním stuhy alebo šnúrky či špagátiku. To pomôže zachrániť dekoračný papier, ktorý je krehký a odliepa sa mu horná vrstva.

Zdobenie prírodou

Tak ako v prípade klasických dekorácií, zdobenie darčekov prírodou je jednoduché, krásne, lacné a ekologické. Šišky, sušené ovocie (najmä pomaranče), škorica, rozmarín,.. Ešte k tomu aj pekne voňajú. 🙂
Obdarovaní sa iste potešia kreativite a umeniu, ktoré zdobením prírodou dokáže vzniknúť.

Noviny a nefarbený papier

Papier bez trblietok a farieb je ľahšie recyklovateľný. Staré noviny či krížovky by iba skončili v odpade. Balenie darčekov je kreatívny spôsob, ako noviny opäť použiť.


Dúfame, že si tu našiel užitočné nápady pre svojich milovaných a pre svoj domov, ktoré sú zároveň citlivé pre nášho ďalšieho “blízkeho” – našu planétu.

Aké dekorácie vytváraš ty? Ako balíš darčeky a čo nakupuješ svojim blízkym? Daj nám tipy do komentárov alebo na Facebook. Radi tvoj tip doplníme do textu, aby sme inšpirovali aj ostatných.

Páčil sa ti článok?

Pridaj komentár