Stravuj sa eko

Temná stránka palmového oleja: prečo a ako sa mu vyhnúť? 4.93/5 (14)

Palmový olej je súčasťou nášho každodenného života. Vo väčšine prípadov nie je súčasťou našej kuchyne, avšak používame a konzumujeme ho inými spôsobmi. Je to najobľúbenejší rastlinný olej na planéte, ktorý sa vyrába z ovocia olejových paliem. Jeho výroba je lacná a spotreba veľmi všestranná, čo robí palmový olej skvelým produktom pre svetový trh.

V súčasnosti pokrýva palmový olej 35% svetového dopytu po rastlinnom oleji, s čím prichádzajú viaceré problémy. Stromy, ktoré sa predtým vyskytovali iba v Afrike, sa teraz pestujú v Ázii a Amerike, aby tento dopyt uspokojili. Takáto rýchla expanzia ohrozuje niektoré z najdôležitejších a najcitlivejších biotopov našej planéty.

Hra na schovávačku

Palmový olej je mimoriadne všestranný a nájdeš ho  v tisíckach výrobkov, dokonca aj v tých, v ktorých by ti to nenapadlo. 

Odhaduje sa, že viac ako polovica výrobkov nakupovaných v potravinách obsahuje palmový olej. Okrem toho sa 10% produkcie palmového oleja využíva pre biopalivá.

Palmový olej, kde je, ako sa mu vyhnúť

Kde sa palmový olej nachádza?

Sušienky, cukríky, oblátky, cereálie, čokolády, bomboniéry, nátierky, slané zemiakové lupienky, chrumky, mliečne výrobky, zmrzliny a nanuky. 

A zoznam pokračuje: Polotovary, hotové jedlá, mrazená pizza, balený chlieb, margaríny, tavené syry, bujóny, instantné nápoje, dokonca aj detská výživa. Nachádza sa v podstate vo väčšine balených výrobkov, ktoré konzumujeme každý deň.

Palmový olej sa ale nachádza aj v drogérii a kozmetike: šampóny, mydlá, rúže, make-up, čistiace prostriedky.

Nie je vôbec jednoduché identifikovať produkty, ktoré obsahujú palmový olej. Problém je v tom, že palmový olej sa skrýva za rôznymi názvami. 

Najviac mylným pomenovaním mohol byť donedávna pojem „rastlinný olej“. Dnes sa už ale podľa nariadení EÚ palmový olej nesmie označovať rastlinným, takže jeho odhalenie je o čosi transparentnejšie, najmä v potravinách. V kozmetike sa však skrýva za zložitými chemickými názvami, pomôcť ti môže tento zoznam:

alternatívne názvy palmového oleja
Zdroj: Orangutan Foundation International

Prečo je palmový olej zlý

Produkcia palmového oleja je pre planétu veľmi škodlivá. Zložka mnohých výrobkov, ktoré používame, ohrozuje dažďové pralesy a zvieratá na celom svete, najmä v Indonézii, Malajzii a Brazílii. Vyhynutiu čelia orangutany (100 000 úmrtí za posledných 16 rokov), ale napríklad aj slony, nosorožci, tigre a rôzne druhy vtákov.

Kvôli produkcii palmového oleja už bolo zničených 3,5 milióna hektárov dažďového pralesa

Ťažko sa to predstavuje, však? Je to  akoby sme každých 25 sekúnd vyrúbali oblasť jedného futbalového ihriska. Greenpeace tvrdí, že za posledné 3 roky boli za zničenie 70 000 hektárov stromov zodpovedné značky ako Oreo, Milka, Cadbury a Toblerone.

Nedávno sme cestovali do Malajzie a na ostrov Borneo, kde sme plantáže videli na vlastné oči. Navštívili sme orangutany a ďalšie krásne zvieratá, ktoré sú ohrozené. Aby sme sa k nim do rehabilitačných centier dostali, museli sme sa prejsť dlhé kilometre ciest obklopené olejovými palmami. Orangutany, malajskí medvedíkovia, kakau nosatý a mnoho ďalších druhov tu žijú v malých pralesných oblastiach obklopenými nekončiacimi plantážami.

plantáže palmy olejnej

Čo s tým môžeme urobiť? 

Situácia je komplikovaná. Ako môžeme prispieť k vyriešeniu tohto problému?

Na úplnom začiatku by si mal/a zistiť či produkt, ktorý používaš, obsahuje palmový olej. Čítaj zloženie produktu, najlepšie ešte pred ich nákupom. Keďže sa výrobcovia snažia (a celkom šikovne) skryť palmový olej za nezrozumiteľné názvy, vyrob si ťahák do mobilu. Alebo ešte lepšie, stiahni si appku Palm Oil Scanner pre iOs a Android, kde je databáza produktov, kde sa palmový olej nachádza. Na jeho odhalenie stačí oskenovať čiarový kód.

Čím viac je produkt spracovaný, tým je pravdepodobnejšie, že obsahuje palmový olej. Preto začni nakupovať menej spracovaných produktov a potravín, spotrebu palmového oleja tak znížiš prirodzene.

Keď odhalíš, ktorá kozmetika a jedlo palmový olej obsahuje, pomaly ich vymeň za tie bezpalmové.

Postupne alebo čiastočne môžeš nahradiť kúpené potraviny domácimi, sú chutnejšie! To ale niekedy nie je možné, preto môžeš zvážiť nákup v zdravej výžive, kde je šanca nájsť výrobky neobsahujúce palmový olej vyššia.

Hľadaj alternatívy. Existujú spoločnosti a značky, ktoré sa snažia uviesť na trh výrobky neobsahujúce palmový olej.

Niekoľko príkladov:

  • Viac ako 50% obsahu Nutelly obsahuje lacný palmový olej. Môžeš ho nahradiť vynikajúcou slovenskou nátierkou od Slowlandie alebo Pure Nuts, ktorá olej neobsahuje vôbec.
  • Krémy, šampóny, dezodoranty a mnoho ďalších od bežných kozmetických značiek, môžeš nahradiť miestnymi a trvalo udržateľnými kozmetickými značkami, ako je napríklad Mylo alebo Two Cosmetics.
  • Nezdravé sladkosti vysoko-kvalitnou čokoládou či sušienkami Zemanka, ktoré sa dajú kúpiť aj bezobalovo v zero waste obchodoch.

Názor zodpovedných značiek

Aby sme získali viac informácií o tejto téme od ľudí „v teréne“, oslovili sme Barborku Gažovú, ktorá stojí za značkou Mylo. Jej produktom je ručne vyrábaná kozmetika inšpirovaná prírodou.

Prečo palmový olej vo výrobkoch nepoužívaš?

Pať rokov dozadu, keď sme vyvíjali mydlá, nebolo možné získať palmový olej z overených udržateľných zdrojov. Iné sme používať nechceli. Zároveň uprednostňujeme využívanie lokálnych surovín, v mnohých prípadoch sú rovnako blahodárne ako tie exotické a nemuseli precestovať pol zemegule.

Prečo je podľa tvojho názoru tak zložité vyhnúť sa palmovému oleju?

Treba sa pýtať, odkiaľ palmový olej v produkte pochádza. Poznáme aj pestovanie, ktoré nespôsobuje odlesňovanie a je udržateľné. Zároveň si treba uvedomiť, že palmový olej nemusí byť v zložení produktu jednoznačne uvedený. Existuje množstvo zložiek, ktoré pochádzajú z palmového oleja, ale zákazník to nevie jednoducho rozpoznať.

Mali by sme sa teda palmovému oleju úplne vyhnúť?

Dôležitá je rovnováha v spotrebe a spôsob akým bol olej získaný a vypestovaný. Nakoľko spotreba palmového oleja je extrémna, určite by sme ju mali obmedziť. V dnešnej dobe má nepriaznivý dopad na eko systém viacero plodín. Napríklad aj pestovanie avokáda.

Aké alternatívy odporúčate, na čo si dávať pozor, kde hľadať?

Najlepšou alternatívou sú lokálne suroviny a život v znamení minimalizmu. Doma palmový olej potrebuje málokto, ale reťazce s rýchlym občerstvením a výroba konvenčnej kozmetiky, potravín a sladkostí je na nízkej cene palmového oleja závislá. Ja osobne sa snažím vyhybať potravinám s palmovým olejom, ale keď začne človek čítať zloženie, zistí, že je skoro všade.

Alebo naopak, oplatí sa podporovať udržateľnú výrobu palmového oleja?

Ak siahate po produkte s obsahom palmového oleja alebo jeho derivátov, určite je lepšia alternatíva siahnuť po takom, ktorý pochádza z udržateľného zdroja, ale ten zasa iba míňa z celkového koláča, ktorý sa vyprodukuje u

držateľne a veľký dopyt po palmovom oleji spôsobí, že sa bude pestovať aj neudržateľným a škodlivým poľnohospodárstvom, čiže je lepšie sa mu úplne vyhnúť. Ak by ľudia obmedzili spotrebu produktov s palmovým olejom, možno by stačila aj udržateľná produkcia pre celý svet, ale to by sa museli zapojiť na celom svete.

Tematiku palmového oleja pekne spracovali aj predstavitelia značky Two Cosmetics:

Voľba udržateľného palmového oleja

Vylúčenie palmového oleja môže byť svojím spôsobom kontraproduktívne. Aby sme uspokojili dopyt po oleji, presunutím trhu by vzrástol tlak na produkciu iného druhu oleja. Spolu s tým by s najväčšou pravdepodobnosťou odlesňovanie stále existovalo. 

Preto na trh vstúpila alternatíva udržateľného palmového oleja, ktorý by mala odľahčiť odlesňovanie, ničenie ekosystému a nastaviť férovejšie podmienky zamestnancom. 

Ak sa ti nedá vyhnúť sa produktom obsahujúcim palmový olej, vyhľadaj označenie “RSPO”. Malo by zaručiť palmový olej s trvalo udržateľným pôvodom, ktorý sa vyrába spôsobom zodpovedným zo spoločnosti a životného prostredia. Ak značka nepoužíva označenie na produktoch, môže sa ňou píšiť na webových stránkach.

Veľa spoločností už takýto olej používa. O tom ale, či je výroba udržateľného palmového oleja dostatočne transparentná a udržateľná, sa diskutuje

Každopádne RSPO je stále lepšou alternatívou pri nákupe produktov, pretože zdroj je s najväčšou pravdepodobnosťou o trošku udržateľnejší.

Páčil sa ti článok?

Pridaj komentár