Cestuj eko

Eko hrdinom v thajskom meste Chiang Mai 5/5 (4)

Po ukončení nášho putovania po Srí Lanke, našou druhou zastávkou bolo na ceste po Ázii Thajsko. Rozhodli sme sa stráviť jeden mesiac v meste Chiang Mai na severe krajiny. Thajsko sme navštívili už aj predtým, prešli sme ho zo severu na juh a myslíme si, že situácia je vrámci celej krajiny podobná, ak nie horšia ako v Chiang Mai.

Od prvej chvíle sme sa v porovnaní so Srí Lankou cítili ako v inom svete. Chiang Mai je najdôležitejším mestom v severnom Thajsku a dnes je miestom s vysokou životnou úrovňou, populárne pre expatov a digitálnych nomádov.

Je možné žiť v Chiang Mai „zero waste“?

Boli sme pozitívne prekvapení možnosťami pre každého, kto by rád znížil množstvo vlastného odpadu. V Chiang Mai sa nachádza niekoľko obchodov, reštaurácií a kaviarní, ktoré sa zaujímajú o znižovanie vlastného vyprodukovaného odpadu.

Nachádza sa tam aj jeden bezobalový obchod, spolu s ktorým otvorili aj vegánsku reštauráciu (Free Bird Cafe). Kúpili si si tam napríklad čištiaci prostriedok na riady (do vlastnej fľašky), mydlo na ruky a príbory z bambusu. Našli sme tam aj sekáč, kde sme si kúpili niekoľko lacných a veľmi pekných kúskov. V meste sa nachádza niekoľko ďalších second-handov, ktoré sme nestihli navštíviť.

Bezobalový obchod v Thajsku

Free Bird obchod, vďada ktorému sa dá v Chiang Mai žiť bezobalovo.

Napriek tomu, väčšina jedla na lokálnych trhoch a produktov v obchodob bolo zabalených do plastov. Dokonca aj ovocie a zelenina sú balené po jednom do plastových obalov.

V niektorých supermarketoch alebo reštauráciách sme síce videli plagáty vyzývajúce k obmedzeniu plastov „Go green“, pracovníci pri pokladniach vždy automaticky balili nákup do plastových vreciek, tašiek a prihodili aj zopár plastových príborov a slamiek.

Chiang Mai je mesto, ktoré je na začiatku cesty ku znížovaniu odpadu. Zároveň je od splenenia tohto cieľa veľmi ďaleko.

My sme si vždy žiadali papierové alebo sklenené alternatívy v baroch a reštauráciách a nosili si vlastnú tašku do obchodov a na trhy.

To určite veľmi pomohlo, pretože sme si v meste nevšimli žiadne koše na recykláciu. Iba raz sme videli pred jedným barom vrecia s roztriedenými plastovými fľašami a plechovkami, celý príbeh ale nepoznáme.

Aké sú možnosti eko stravovania?

Chiang Mai ponúka nájdeš neúrekom kvalitných reštaurácií a barov. Chceli sme byť pri výbere reštaurácii čo najviac šetrní k planéte a mali sme šťastie. Mesto je plné vegetariánskych a vegánskych reštaurácií. Obľúbili sme si najmä Reform Café, Goodsouls a Healthy B Café. Sú šetrní k životnému prostrediu, používajú kovové alebo bambusové slamky a biodegradovateľné take-away krabičky.

Plastové fľaše netreba!

V Chiang Mai sme pili vodu z distribútorov vody.  Tie sú umiestnené po celom meste, na každom rohu. Za jeden liter pitnej vody sme zaplatili 1 THB (ekvivalent 0,15€). Je to skvelá alternatíva, pretože sme neboli nútení kupovať filtrovanú vodu v  plastových fľašiach.

Proste si kúpiš na začiatku 5-litrovú fľašu a tú môžeš používať až do konca pobytu.

Distribútor vody v Chiang mai.

Tu sme si čapovali vodu.

Trošku sme si to preklepli. Kvalita vody v Thajsku môže byť predmetom obáv, pretože firmy nemusia na etikete fliaš uvádzať zloženie vody. Distribútory vody môžeme tiež považovať za bezpečné iba vtedy, ak sú ich trubky pravidelne prečisťované a vymieňané. Takúto vodu ale pijú všetci domáci a každý, kto v Thajsku zostáva dlhšie. Vodu sme pili mesiac a nemali sme žiadne problémy. Ušetrili sme tým naozaj veľké množstvo zbytočného plastu.

Prvýkrát v živote sme nasadili rúška kvôli znečistenému ovzdušiu

Najväčším negatívom nášho pobytu v Chiang Mai bola kvalita vzduchu, ktorý sme dýchali. Thajsko má typické subtropické počasie: obdobie dažďov a obdobie sucha. V decemberi začína obdobia sucha. Počas celého mesiaca, od februára do začiatku marca, sme nevideli jediný oblak či kvapku dažďa.

Bohužiaľ, v Thajsku sa stále používa poľnohospodárska technika „zrezať a spáliť“ (viac hovoríme v našom článku o odlesňovaní). Kvôli tomu je obdobie od februára do apríla nazývané ako „burning season“. Všade v okolí Chiang Mai sa tak do vzduchu uvoľňuje veľa dymu. K tomu prispievala aj vysoká premávka v meste, kde takmer neexistuje verejná doprava.

Výsledkom bol extrémne znečistený vzduch. Počas mnohých dní sme nemohli dovidieť na hory obklopujúce mesto, zatiaľ čo farba oblohy bola jemne sivá.

Počas jedného víkendu sme sa rozhodli ísť na výlet do okolia Chiang Dao. Mysleli sme si, že situácia bude na vidieku lepšia. Boli sme ale nemilo prekvapení. Horu vysokú 2000m čnejúcu sa z nížiny do výšin, ležiacu asi 10 kilometrov pred nami, sme ledva dovideli.

Mnoho ľudí chodilo s maskami na tvári a rozhodli sme sa ich kúpiť pre seba tiež. Keď bolo znečistenie vysoké, použili sme ich. Úroveň znečistenia sme sledovali online každý deň (viac informácií nájdeš v našom článku o znečistení ovzdušia).

Používanie rúšok pri prechádzke v Chiang Mai.

Pri nosení rúšok sme sa cítili celkom vtipne a nie moc atraktívne.

Zo zvedavosti sme zároveň kontrolovali kvalitu ovzdušia aj na Slovensku. Doslova nás šokovalo zistenie, že kvalita vzduchu v Chiang Mai bola niekedy rovnaká ako v Bratislave či iných slovenských mestách.

Čo sme sa vďaka tomu naučili?

Znečistenie ovzdušia je veľkým problémom nielen v Ázii ale aj v Európe, a možno ho podceňujeme. Znečistený vzduch zatiaľ berieme na ľahkú váhu. Masky, ktoré by nás ochránili pred nebezpečnými účinkami, nenosíme, aj keď by sme počas niektorých dní mali.

Chceš sa podeliť o svoje skúsenosti v Thajsku? Chcel by si sa dozvedieť viac o inej téme z tohto regiónu? A čo si myslíš o znečistení ovzdušia v tvojom meste?

Páčil sa ti článok?

Pridaj komentár