Cestuj eko

Eko hrdinom na Srí Lanke 4.5/5 (6)

Na začiatku tohto roka sme sa rozhodli cestovať niekoľko mesiacov po Ázii. Našou prvou zastávkou bola Srí Lanka!

Srí Lanka je krajina plná krásy. Rozhodli sme sa, že si ju užijeme naplno a zároveň čo najviac ekologicky a šetrne k prírode. Vďaka skúsenostiam, ktoré sme získali v priebehu šiestich týždňov cestovania po celej krajine, sme si uvedomili, ako môže každý cestovateľ svojím správaním ovplyvniť svoj dopad na lokálne životné prostredie.

Eko hrdinom po Srí Lanke - cestuj udržateľne

Každý cestovateľ začína v Kolombe (ako aj my)

Po príchode do Kolomba sme si uvedomili, aké chaotické a rušné mesto to je. Väčšina vozidiel, ktoré stáli v kolónach na cestách boli podľa nášho názoru príliš staré. Výfuky vytvárali tmavú clonu, ktorú bolo vidieť i cítiť. Vzduch, ktorý sme dýchali, bol značne ovplyvnený a znečistený nadmerným množstvom áut a tuk-tukov.

Boli sme celkom prekvapení množstvom odpadu, ktorý sa kopil na chodníkoch a menších bočných uličkách. Náš prvý dojem z mesta nebol taký dobrý, ako sme čakali.

Horská časť Srí Lanky: „šetrná k prírode“

Po pár dňoch v našej prvej základni sme sa vybrali na „skusy“ do vnútrozemia krajiny. Z Kolombo do Kandy sme išli vlakom, odtiaľ do Elly. Z vlaku sme si užívali nádherné výhľady na kopce posiate čajovými  plantážami a cudzokrajnými rastlinami. Využitím miestnych železničných spojení sme aspoň trochu prispeli k zníženiu znečistenia ovzdušia v porovnaní s drahšou súkromnou dopravou.                                                 

Tu a tam, v niektorých reštauráciách a ubytovacích zariadeniach, sme si všimli, že domáci využívali už použité plastové fľaše na všakovaké „home-made“ ozdoby. Našli sme napríklad črepníky na kvety a malé rastliny.

Počas putovania po okolí sme si všimli, že sa na mnohých miestach v mestách i v prírode hromadili odpadky.

Bohužiaľ, ľudia pravdepodobne odhadzovali odpadky všade možne, pretože sa takmer nikde nenachádzali odpadkové koše. Napriek tomu situácia s odvrhnutými odpadkami nebola v tejto oblasti taká hrozná ako na pobreží. Na pár miestach sme si dokonca všimli koše určené na triedený odpad. Vtedy sme sa konečne cítili spokojne, že náš odpad môžeme riadne vytriediť.

Adam’s Peak, Srí Lanka.

„Don’s use plastic, be fantastic!“ Adam’s Peak, Srí Lanka

Nedalo sa inak, nejaký odpad sme pri cestovaní vytvárali. Snažili sme sa rozprávať s našimi hostiteľmi a pokúsili sme sa likvidovať odpad tak, aby sa oň vedeli efektívne postarať. Niekedy nám povedali, aby sme nemačkali plasové fľaše, lebo ich môžu znovu použiť.

Navyše, keď sme sa rozprávali s miestnymi obyvateľmi a zdieľali naše skúsenosti a názory, zistili sme, že zopár ľudí sa o ekológiu do istej miery zaujíma. Zároveň sa ale cítili obmedzovaní nedostatočným fungovaním komunálneho systému.

Bohužiaľ, väčšina ľudí si nad ekologickými otázkami príliš hlavu nelámala. Pravdepodobne za to môže nedostatok vzdelávania a informovanosti.

Staré plechové sudy vedľa cesty. Ella, Srí Lanka.

Pláže už nie sú „nedotknuté“

Po horách v centrálnej časti ostrova sme sa vybrali na juh a na západ – k moru. Teplé počasie, úžasné more, dych berúce pláže a…. množstvo plastov. Neber nás nesprávne a doslovne, pobrežie Srí Lanky je nádherné! Náš čas pri pobreží sme si naozaj užili. Bohužiaľ však nebolo možné nevšimnúť si veľké množstvo odpadu, ktoré sa povaľovalo na kraji ciest a ulíc, alebo veľa plastových obalov a fliaš na pobreží.

Znečistenie na pláži, Srí Lanka

Odpadky na pláži. Dikwella, Srí Lanka.

Plasty sa obzvlášť hromadili predovšetkým na plážach v blízkosti miestnych trhov, kde pravdepodobne nedostatok odpadových kontajnerov viedol niektorých ľudí k tomu, aby odpadky len tak odhadzovali do okolia.

Našli sme aj zopár súkromných pláži, kde sme žiadne odpadky nevideli. Tie boli najkrajšie. Zamestnanci tu zbierali odpadky vyplavené z mora kvôli turistom.

To nás viedlo k zamysleniu. Potrebujeme zaplatiť ľudí na to, aby boli pláže čisté, alebo by bolo lepšie správať sa uvedomelejšie?

Eko-hrdinova cestovateľská výstroj 

Naším cieľom je cestovať čo najekologickejšie a myslíme si, že najlepšou cestou je nevytvárať plastový odpad. A ak to inak v danej situácii nejde, tak tvorbu odpadu aspoň znížiť.

Pri nákupe v supermarkete či na lokálnom trhu, sme si vždy nosili vlastnú tašku a odmietali používať plastové tašky. Snažili sme sa vyhýbať nákupu výrobkov zabalených do plastov a keď sme boli v reštaurácii, objednávali sme si džús „bez slamky“.

Našťastie nám skoro všetci po anglicky rozumeli, a tak sme odmietli desiatky plastových slamiek, ktoré mohli skončiť na morskom pobreží a ublížiť lokálnym morským korytnačkám, rybám a vtákom.

Nosenie opakovateľne použiteľných slamiek v ruksaku (používame kovové alebo bambusové) nám pomohlo ušetriť obrovské množstvo tých jednorazových plastových, ktoré by iba prispeli k znečisteniu pôdy a vody.

Plastové fľaše: najväčšia výzva

V Tangalle sme našli malý obchodík, kde dopĺňali vodu do fliaš a menších cisterien. Bohužiaľ, miestni nám odporučili, aby sme ju nepoužívali. Predpokladáme, že kvalita tejto vody bola nízka a miestni obyvatelia ju používajú iba na varenie.

Rozhodli sme sa teda, že nebudeme kupovať vodu v 1,5l plastových fľašiach, ale v 5 litrových. Ušetrili sme tak aspoň plastové uzávery a drobné plastové obaly na uzáveroch, ktoré by mohli byť pre zvieratá najškodlivejšie.

Z toho, že sme nemali inú možnosť ako piť pitnú vodu z plastových fliaš, sme sa cítili trošku bezmocne. Našťastie sme si mohli v mnohých reštauráciách naplniť naše fľaše pitnou filtrovanou vodou z menších cisterien, keď sme zašli na kávu alebo na obed. Vždy sme si priniesli naše fľaše a denne ich napĺňali. Ušetrili sme toľko plastu, koľko sa len dalo.

Bezobalové nakupovanie. Tangalle Srí Lanka

Bezobalové nakupovanie. Tangalle, Srí Lanka.

Je možné cestovať eko po Srí Lanke?

Srí Lanka je úžasná krajina pre cestovanie a pre skvelé zážitky. Príroda je stále takmer nedotknutá. Určite odporúčame každému na Srí Lanku vycestovať a vychutnávať si jej krásu.

V ekologických otázkach je ale Srí Lanka niekoľko krokov za európskymi krajinami. Naučili sme sa, že každý z nás môže urobiť aspoň toto minimum:

  • nakupovať ovocie alebo orechy na lokálnych trhoch alebo v pouličných marketoch do vlastných vreciek,
  • recyklovať, kde je to len možné,
  • odmietať používanie plastových slmiek,
  • čapovať vodu z cisterien do vlastných fliaš
  • hovoriť „no plastic please“ na začiatku každého objednávania či nakupovania.

Cestoval/a si na Srí Lanku a mal/a si inú skúsenosť? Máš nejaké ďalšie návrhy, ako byť eko hrdinom na tomto krásnom ostrove?

Páčil sa ti článok?

Pridaj komentár