Ekovinky

Svetový deň životného prostredia 2020: Biodiverzita v ohrození

Svet si začína čoraz viac uvedomovať, že v záujme zachovania ľudstva je životne dôležité začať sa správať zodpovednejšie voči planéte. V súčasnosti existuje niekoľko globálnych a lokálnych ekologických hnutí, projektov, známych osobností či politikov, ktorých hlavnou agendou je riešiť problémy súvisiace s ohrozením nášho ekosystému. 

svetovy den zivotneho prostredia 2020

Veľmi peknou iniciatívou je aj Svetový deň životného prostredia, ktorý si každoročne pripomíname 5. júna. Ide o spomienku na konferenciu OSN o životnom prostredí, ktorá sa prvýkrát konala v roku 1972 v Štokholme pod heslom „Je len jedna Zem“. Celkovo 112 krajín po rokovaniach schválilo Deklaráciu o životnom prostredí človeka, ktorá obsahovala 25 zásad pre zlepšenie životného prostredia na Zemi.

Biodiverzita Zeme v ohrození

Ochrana globálneho ekosystému je naliehavá aj v súčasnosti. Okrem hrozby klimatickej krízy však nesmieme zabúdať ani na ďalšie ekologické hrozby. Jednou z nich je napríklad strata biodiverzity. 

Práve tejto téme sa má venovať celosvetová pozornosť na tohtoročnej konferencii OSN World Environmental Day  v Kolumbii či na Konferencii o biodiverzite v Číne. Po masívnych požiaroch v Brazílii, Rusku, Austrálii a ďalších prírodných katastrofách, hľadajú svetoví lídri efektívny nástroj na posilnenie ochrany svetového ekosystému a všetkých jeho zložiek.

Zapája sa aj Európska únia

Európska únia prichádza s vlastným balíkom opatrení v boji proti ohrozeniu biodiverzity. Takzvaná stratégia EÚ pre biodiverzitu je naplánovaná do roku 2030 a obsahuje mnohé ambiciózne plány. Komisia ráta napríklad s vysadením troch miliárd nových stromov, reformou poľnohospodárskej politiky, posilnením ochrany pralesov, pastvín a mokradí či zvýšením veľkosti plôch chránených území. 

Predsedníčka EK Ursula von der Leyenová k téme uviedla: “ Európska zelená dohoda predstavuje taký hospodársky model a model oživenia, ktorý nám umožňuje vracať našej planéte viac, než si z nej berieme.”

Prečo vlastne biodiverzita?

Biodiverzita má pre život človeka zásadný význam. Závisí od nej naša planéta, ako aj naše hospodárstvo. Ak je ekosystém v dobrej kondícii, môže nás chrániť a poskytnúť nám svoje bohatstvo. 

Biodiverzite vďačíme napríklad za potraviny, zdravie a lieky, suroviny, rekreáciu a blahobyt. Jej zložky filtrujú náš vzduch a vodu, pomáhajú udržiavať klímu v rovnováhe, opätovne premieňajú odpad na zdroje, opeľujú a hnoja plodiny a poskytujú nám mnohé ďalšie veci. Jej význam si odborníci vysoko cenia aj pri súčasnej pandémii koronavírusu.

Biodiverzita tak pre človeka predstavuje obrovské množstvo jedinečných príležitostí. Venujme jej ochrane svoju pozornosť a ona sa nám niekoľkonásobne odvďačí.

Páčil sa ti článok?

Pridaj komentár