Ekovinky

V Prievidzi otvorili swap prevádzku BerTo! 5/5 (3)

Swap prevádzky sú krásnym spojením ekológie a podnikateľského ducha. Čoraz viac naberajú na popularite aj na Slovensku. Jedným z príkladov je aj novootvorená prievidzská prevádzka BerTo!, kde si zákazníci môžu bezplatne zobrať hračky, oblečenie, knihy či ďalší menší sortiment.

sawp prevádzka BerTo v Prievidzi
Zdroj:interez.sk

Takzvané „swapy“ sa realizujú predovšetkým vďaka sociálnym sieťam. Jedným z cieľov týchto prevádzok je dostať do obehu čo najviac nositeľného, ale aj pekného oblečenia či iných vecí. Efektívne sa tak dokáže znížiť dopyt po novom tovare a tým aj uhlíková stopa.

Ako uvádza jedna zo zakladateliek prievidzskej swapovej predajne Natália Svitková: „Swap znamená výmenu stále použiteľných vecí, ktoré niekto nepotrebuje, pre niekoho iného, kto ich nemá. Obom nám záleží na našom okolí a životnom prostredí. Kvetka, s ktorou sme BerTo! založili, sa orientuje na swap aj v rámci svojej mestskej časti, kde robí swap bazáre či akcie. Ja som chcela, aby to malo pridanú hodnotu a bolo to pravidelnejšie, aby sem ľudia mohli doniesť veci kedykoľvek a naopak, keď budú potrebovať, môžu si odtiaľto niečo zobrať.“

>> Ako podporovať udržateľnú módu?

>> Vyber si lokálnu značku z udržateľnej módy

>> SWAP: Výmena oblečenia je na Slovensku novým trendom

Nakupovanie bez peňazí

BerTo! pri Námestí slobody bude k dispozícii návštevníkom trikrát do týždňa. Ďalšia z iniciátorok tejto myšlienky Kvetoslava Ďurčová ozrejmuje spôsob fungovania prevádzky nasledovne: „Odber nie je podmienený donáškou tovaru, takže každý  kto má záujem si prísť niečo vybrať, môže prísť. Môže si vybrať z obuvy, odevov, hračiek, kníh, domácich potrieb či potrieb na kreatívne účely. Keď bude chcieť niekto priniesť veci, je dobré, aby sa nám ohlásil, aby sme vedeli regulovať množstvo.“

Z kapacitných dôvodov a veľkého záujmu už prievidzské ekohrdinky zriadili aj formu inzercie: „Máme tu prevažne drobnejšie veci, ako sú odevy, obuv, hračky, knihy. Ale sú aj objemnejšie veci, ktoré sem ,bohužiaľ, nezmestíme. Preto sme vymysleli bezplatnú inzerciu a takto si ich môžu už ľudia priamo medzi sebou vymeniť,“ priblížila Ďurčová. 

Využívaním swap prevádzok môžeme postupne meniť naše konzumné návyky a pomôcť tak planéte Zem. Podporujme spoločne tento nový trend za čistejšie a zdravšie životné prostredie.

Páčil sa ti článok?

Pridaj komentár