Ekovinky

Vedci vyvinuli nový druh rozložiteľného plastu

Náš svet každý deň zaplavujú tony plastového odpadu. Kým ľudia pri zrode tohto materiálu boli nadšení a hovorili o masívnej redukcii ťažby drevnej hmoty, dnes sa plast ukazuje aj ako veľký problém. Jeho zvyšky nájdeme v hlbokých oceánoch, na vrcholoch svetoznámych hôr či dokonca v telách zvierat i ľudí. Vedci z celého sveta preto vymýšľajú, akým spôsobom efektívne nahradíme súčasné plasty.

nový druh plastu

Vedeckí pracovníci z Cornell University predstavili v časopise Journal of the American Chemical Society nový polymér, ktorý sa dokáže rozložiť pôsobením ultrafialového žiarenia. S týmto materiálom by sa tak mohlo významným spôsobom znížiť množstvo odpadkov v prírode. Ako uviedol jeden z objaviteľov polyméru Bryce Lipinski: „Vyvinuli sme nový plast, ktorý má mechanické vlastnosti komerčného rybárskeho výstroja. Ak však dôjde k tomu, že sa stratí vo vodnom prostredí, dokáže sa tento materiál v reálnom časovom rozsahu rozložiť. Tento materiál by mohol obmedziť neustále hromadenie plastov v životnom prostredí.“

Je to skvelý začiatok!

Nový polymér z Cornell University rozhodne prispeje do globálnej snahy nájsť čo najvhodnejšiu alternatívu voči súčasným plastom. Ide o náročný a dlhodobý proces, ktorý ale v konečnom dôsledku prinesie obrovskú pomoc pre naše životné prostredie. Vývoj každým rokom napreduje a je zrejme len otázkou času, kedy definitívne nahradíme dnešné škodlivé plasty novým bezpečnejším a ekologickým druhom. Lipinski v tejto súvislosti pokračuje: „Hoci výskum degradovateľných plastov sa v posledných rokoch teší veľkej pozornosti, výroba materiálu s mechanickou pevnosťou porovnateľnou s komerčnými plastmi je stále náročnou záležitosťou.“

>> S bojom proti plastom pomáhajú aj Slováci

>> Recyklácia plastov: jej výhody a úskalia

Čas ukáže, do akej miery bude tento vedecký úspech aplikovateľný aj do praktického života. Ide ale o ďalší významný posun vpred v súvislosti s hľadaním vhodnej alternatívy voči plastom. Záťaž životného prostredia týmito výrobkami je už niekoľko rokov neúnosná, pričom ani možnosť recyklácie nepriniesla želaný účinok. Je nutné skoncovať s dobou plastovou a pomôcť tak globálnemu ekosystému uzdraviť sa.

Páčil sa ti článok?

Pridaj komentár