Ekovinky

Ohrozené včely. Ako chrániť týchto vzácnych opeľovačov? 2/5 (3)

Nový minister životného prostredia Ján Budaj plánuje zo včely medonosnej urobiť chránený druh živočícha. Na Slovensku sa tak otvorila otázka, do akej miery sú včely (ale aj iné opeľovače) dôležité pre prírodu i pre nás samotných. 

Tento nápad však nie je žiadnou novinkou. Už v roku 2018 Včelársky ekologický spolok Slovenska rozbehol petíciu na zaradenie včely medonosnej medzi chránené druhy. Vyzerá to tak, že medzi verejnosťou, ochranármi a vládnymi politikmi sa našla zhoda na zmenu zákona v tomto smere. 

ohrozenie včiel, ako ich hrániť?

Budajovu snahu podporuje aj prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá dokonca nechala v prezidentskej záhrade osadiť dva včelie úle.

„Včely sú symbolom toho, ako je všetko v prírode prepojené. Keď sú ohrozené včely, je ohrozená celá príroda, stromy, rastliny. Včely musíme chrániť, tak ako musíme chrániť rozmanitosť druhov,“ uviedla prezidentka. 

Prečo práve včela?

Včela patrí medzi vzácne výnimky vo svete živočíchov. Počas svojho života totiž nepoškodí žiadnu rastlinu ani nezabije žiadneho iného tvora pre svoju obživu. 

Rastlina a včela vytvárajú vzájomné spolužitie, ktoré podmieňuje existenciu človeka na Zemi. Od nej závisí zrod nového semienka, z ktorého vyklíči rastlina. 

Opeľovanie poľnohospodárskych plodín a ovocných stromov znamená celosvetovo ročne ekonomický prínos v hodnote miliárd eur. Okrem toho včelie produkty ako med, peľ, propolis, materská kašička či vosk majú liečivé účinky a využívajú sa aj v medicíne. 

Dôležitým argumentom prečo chrániť včelu viac než ostatných opeľovačov je to, že až 80 % rastlín, rozmnožujúcich sa opeľovaním, môžu opeľovať iba včely

Zaujímavosťou je, že takisto slúžia ako bioindikátori kvality životného prostredia, nakoľko sú mimoriadne citlivé voči škodlivým látkam. Z toho dôvodu sa používajú napríklad pri určovaní miest s výskytom kovov ako je mangán, meď či olovo. 

zachráňme včely
Zdroj:towardsdatascience.com

Ako ich môžeme chrániť my?

Populáciu včely medonosnej môžeme chrániť aj my. Môžeme napríklad vysadiť kvitnúce rastliny, ktoré sú zdrojom ich obživy. Pri výsadbe však musíme dávať pozor na to, aby sme vybrali iba také druhy rastlín, ktoré sa prirodzene vyskytujú v našich zemepisných šírkach. 

Veľmi škodlivé je používanie pesticídov. Odborníci odporúčajú uprednostňovať prírodné hnojivá a také postreky, ktoré sú šetrnejšie k životnému prostrediu. 

Rovnako dôležitý je aj čas postrekov, kedy by sa mala záhrada ošetrovať v nočných časoch. Aktivita včiel je totiž v tomto období dňa minimálna, a tak sa minimalizuje riziko kontaktu opeľovačov s pesticídom. 

Včelám pomôžeme aj podporou lokálnych včelárov. Práve tí sú významným článkom medzi nami a populáciou včiel.

Zaradenie včely medonosnej do kategórie chránených živočíšnych druhov je rozhodne veľmi dobrá správa. Nesmieme však ale zabúdať aj na ďalších opeľovačov, ktorí spolu s ostatnou faunou a flórou vytvárajú jedinečnú biodiverzitu. Správajme sa preto k životnému prostrediu zodpovedne, aby sa zoznam ohrozených druhov živočíchov a rastlín nezväčšoval.

Páčil sa ti článok?

Pridaj komentár