Opatrenia proti korona vírusu priniesli jedno obrovské, aj keď pravdepodobne iba dočasné, pozitívum pre životné prostredie.
Výskum ukázal, že emisie oxidu uhličitého dramaticky poklesli, odkedy boli v dôsledku korona krízy naprieč celým svete zavedené rozsiahle obmedzenia. V porovnaní s rokom 2019, denné emisie skleníkových plynov klesli začiatkom apríla o 17%.
Od počiatku meraní sme zaznamenali najrýchlejší pokles produkcie uhlíka zásluhou pozastavenia veľkej časti globálnej ekonomiky. V niektorých krajinách sa počas najprísnejších obmedzení emisie znížili o viac ako štvrtinu (26%). Vo Veľkej Británii došlo k poklesu o 31%, zatiaľ čo v Austrálii sa počas apríla znížili emisie o 28,3%.
Tento pokles bude pravdepodobne však iba dočasný. Keďže sa krajiny pomaly vracajú do „starého normálu“, je pravdepodobné, že sa v priebehu roka celkový ročný pokles dostane na úroveň 7%. Ak sa obmedzenia zrušia predčasne už v polovici júna, bude to pravdepodobne iba 4%.
V tabuľke nižšie môžete vidieť percentuálne zmeny globálnych denných emisií CO2 pre každú krajinu alebo región:
Emisie z leteckej dopravy zaznamenali dramatický pokles o približne 60%. Emisie z pozemnej dopravy klesli menej prudko, približne o 36%. Výroba energie a priemysel predstavovali asi 86% z celkového poklesu emisií.
Aby sme splnili ciele Parížskej dohody a aby sme zabránili globálnemu otepľovaniu v dosiahnuti katastrofických úrovní, musia podľa Medzivládneho panelu o zmene klímy emisie do polovice storočia klesnúť na nulu.
Doterajšie skúsenosti ukázali, že zmeny v správaní jednotlivcov – ako napríklad práca z domu a nižšia potreba dopravy – automobilová a najmä letecká – sú stále iba malou časťou zníženia emisií, ktoré tak potrebujeme. Aj po zavedení obmedzení proti COVID-19 zostala obrovská časť emisií stále nedotknutá.
„Iba zmena správania nestačí,“ tvrdí Corinne Le Quéré, profesorka klimatických zmien na Univerzite East Anglia a autorka štúdie v časopise Nature, „potrebujeme štrukturálne zmeny pre hospodárstvo a priemysel.“
Skutočným ponaučením tejto pandémie je to, že ak chceme zaistiť trvalé medziročné zníženie našich globálnych emisií, musíme presunúť výrobu energie z fosílnych palív na obnoviteľné čo najskôr. Vďaka tomu môže byť „novým normálom“ čistý vzduch a jasná obloha.
Je našou zodpovednosťou postaviť sa na stranu inovácií a politikov, ktorým na životnom prostredí záleží. Udržateľným životným štýlom vieme znížiť podstatnú časť emisií, no skutočné zmeny sa začnú diať, ak sa vlády, ktoré si zvolíme, začnú venovať štrukturálnym zmenám a investíciám do zelenšej ekonomiky. Táto príležitosť prichádza práve dnes, kedy tak veľmi potrebujeme (re)naštartovanie ekonomiky.
»»» Viac o energii: Neobnoviteľné zdroje: „špinavá energia“
»»» Viac o klimatickej kríze: Globálne otepľovanie a klimatické zmeny: naši najúhlavnejší nepriatelia
Zdroj: Guardian