Ekovinky

Rozhovor s košickou ekohrdinkou Veronikou Kušlitovou 5/5 (1)

Odpady rôzneho druhu sú veľkým problémom našich miest i životného prostredia. Aj keď dnes poznáme mnoho spôsobov jeho odstraňovania či triedenia, stále sa žiaľ nájdu ľudia, ktorí neporiadok jednoducho vyhodia do prírody. Existujú však aj ekohrdinovia, ktorí svojou dobrovoľníckou činnosťou pomáhajú skrášľovať a čistiť naše okolie.

Jedným z nich je aj mladá Košičanka Veronika Kušlítová, s ktorou sme sa stretli a porozprávali sa o tom, ako vo voľnom čase zbiera odpadky okolo svojho mesta.

Čo ťa inšpirovalo k zbieraniu odpadkov po Košiciach?

K tejto myšlienke ma priviedli spomienky na stredoškolskú odbornú prax vo Švédsku. Bolo tam neskutočne čisto, ľudia si vážili prírodu. Vo Švédsku je zavedený aj systém vrátenia peňazí za odovzdané plechovky, a tak ľudia namiesto odhodenia plechoviek na zem, ich zbierajú a vracajú späť do obchodu. Tak som si povedala, že by bolo super začať čistiť okolie aj v mojom meste. V roku 2019 som tak z vlastnej iniciatívy začala zbierať odpadky po Košiciach.

zbieranie odpadkov s priateľmi Košice

Podarilo sa ti k tejto aktivite prehovoriť aj ďalších ľudí, ktorí by ti pomohli?

Zo začiatku som zbierala len sama, prípadne s mojimi domácimi miláčikmi a blízkou rodinou.  Za jedno odpoludnie sa nám podarí vyzbierať napríklad desať až pätnásť vriec odpadu, podľa toho, v akej lokalite sme boli čistiť našu krásnu prírodu. Neverili by ste, čo všetko sme tam už našli. A neverili by ste, že zbieranie odpadkov je práca na plný úväzok. Ak by ste každý deň zašli do prírody čo i len s jedným prázdnym vrecom, určite sa vrátite s plným. Niektorí z nás sú však nepoučiteľní a neporiadni. Nevážia si, čo nám príroda ponúka.

Ako túto tvoju aktivitu vníma okolie?

Moja rodina ma podporuje a kamaráti tiež. Okolie to vníma veľmi pozitívne. Hlavne starší ľudia sa pri nás veľakrát zastavia, odmenia nás milým slovom a pochvália nás. Dokonca som si vyslúžila aj potlesk od veľmi milého manželského páru. Prostredníctvom Facebooku ma oslovili aj úplne cudzí ľudia, ktorí sa ponúkli, že mi pomôžu aspoň tým, že mi zadarmo dajú vrecia na zbieranie odpadkov, keďže si ich kupujem sama.

Koľko vriec sa ti za celý ten čas podarilo dohromady vyzbierať?

Neviem presne odhadnúť, koľko sa mne a mojim spolubojovníkom podarilo vyzbierať vriec, ale tipujem  to na asi 200-250 vriec odpadu. Nedá sa to nejako presne vyčísliť, keďže aj pri obyčajnej prechádzke s mojimi psami, nikdy nejdem naprázdno a stále mám pri sebe jednu tašku, dve, a stále ich naplním.

Zrejme plánuješ so zberom aj naďalej pokračovať. Ako sa k tebe môžu pridať ďalší ekohrdinovia?

Viem, že už sú nejaké skupinky ľudí, ktorí tiež takto pomáhajú prírode. Tí, ktorí by sa chceli so mnou skontaktovať, môžu tak urobiť prostredníctvom Facebooku (Veronika Kušlitová).

Budem veľmi rada, ak motivujem aj ďalších k zberu odpadu z prírody.

zbieranie odpadkov Košice

Aké je tvoje ekologické posolstvo pre našich čitateľov?

Ako sa my budeme správať k prírode, tak sa ona bude správať k nám. Čím menej zelene a čistej prírody bude, tým bude, podľa môjho názoru, človek a vlastne celé ľudstvo menej šťastné a viac choré. Veď nie nadarmo sa hovorí, že zelená farba je symbolom pokoja a nádeje. Viete si predstaviť našu Zem bez zelenej farby? Namiesto stromov, kvetov a lúk by na svete bola sivá džungľa. Pri zmene k lepšiemu by samozrejme mal začať každý sám od seba. Napríklad v televízii toľko spomínaným triedením odpadu. 

Je veľmi dobré, že v niektorých mestách začína aj podomový zber triedeného odpadu a ľudia už nebudú mať výhovorky, prečo to nejde a možno priložia ruku pre čistejšiu prírodu. Nebudú tak vznikať obrovské skládky odpadov a naše životné prostredie možno časom bude čistejšie a zdravšie. Možno by bolo aj vhodné, keby naša vláda napríklad zakázala popri cestách stavať to množstvo bilbordov, ktoré sú rušivým elementom v prírode a zároveň ju aj znečisťujú, keďže z nich veľakrát odlietavajú kusy plagátov. Buďme zodpovední, vážme si prírodu. Planétu máme len jednu.

Páčil sa ti článok?

Pridaj komentár