Trieď odpad

Recyklácia plastov: jej výhody a úskalia 4.54/5 (13)

recyklácia plastov, ako triediť plasty?

Rozklad plastov v prírode trvá stovky rokov, takže ho môžeme vidieť vo všetkých sférach našeho životného prostredia. Plasty sú dnes veľkým problémom a v odpadovom hospodárstve sa o ňom hovorí najviac. 

V tomto článku zaostríme nielen na to, prečo sa oplatí triediť plasty a do ktorého kontajneru ich hodiť. Povieme ti aj, ktoré plasty sa dajú recyklovať a ktoré nie. Priblížime ti proces recyklácie plastov a potenciálne nevýhody, ktorým recyklácia čelí.

Čo sa deje, keď triedime plasty?

Odpoveď je celkom jednoduchá: pomocou recyklácie dokážeme vyrobiť zo starého plastového výrobku nový. Recyklácia plastov sa stáva čím ďalej efektívnejšou a dnes už je mnoho výrobkov vyrobených z plastu, ktorý predtým spĺňal iný účel. Znižuje sa spotreba fosílnych palív, šetrí sa energia, a koniec koncov aj emisie oxidu uhličitého a ďalších skleníkových plynov.

Počas procesu recyklácie sa zozbierané plasty pretriedia, umyjú a následne rozdrvia na maličké kúsky. Plastový granulát je ďalej testovaný na základe rôznych kritérií a určí sa im kvalita, na základe ktorej sa rozhodne, aké produkty sa z plastu ďalej vyrobia.

Recyklácia ako taká je síce v súčasnosti najlepším spôsobom likvidácie odpadu. Nie je však až taká efektívna, ako by sme mohli predpokladať a má aj svoje úskalia.

Proces recyklácie: neľahká úloha

Plasty sú bohužiaľ jedným z najhoršie recyklovateľných materiálov a najviac zaťažujú naše životné prostredie, pretože sa na trhu vyskytujú v mnohých podobách. Plasty majú tieto nevýhody:

  1. Nie všetky plasty sú recyklovateľné. Často si myslíme, že ak poctivo triedime každý kúsok plastu, vznikne z neho ďalší nový plast, ktorý sa k nám možno raz vráti v inej podobe. Bohužiaľ to nie je pravda. Spomedzi 7 rôznych označení plastov sú iba 3 vhodné na recykláciu.
  2. Plasty je možné zrecyklovať len na produkt s nižšou kvalitou. Plastová fľaša alebo taška už pravdepodobne nikdy nebude mať tú istú formu. Materiál je rozdrvený na granulát a ten sa použije ako polyesterová vypchávka do bundy alebo do plastovej stoličky či plastového plotu. Možností na ďalšie použitie je veľa. Negatívum je len to, že recyklačné vlastnosti plastov sa s každým použitím znižujú. Plast zo stoličky alebo plotu už ako rozdrvený materiál bude mať veľmi nízke alebo žiadne využitie. Na konci cesty bude plast nepoužiteľný a skončí ako odpad na skládke tak či tak.

Tieto body prinášajú dve problémy, ktoré nám pomôžu pochopiť, ako triediť plasty a ktorým plastom je najlepšie sa vyhnúť úplne. Ktoré plasty teda sú recyklovateľné a ktoré nie? Aby si mal lepší prehľad, ktoré plasty recyklačné spoločnosti na Slovensku väčšinou odmietajú spracovávať, pozri si našu infografiku.

Ako separovať/triediť plasty, druhy a recyklácia plastov

Ako triediť plasty?

Väčšina sprievodcov hovorí, že akýkoľvek plast, ktorý doma máš, patrí do žltého kontajnera. Ako však môžeme vidieť, plasty s recyklačným symbolom 3,4,6 a 7 majú veľmi nízku mieru recyklácie. Môžu byť toxické alebo je proces technologický náročný a nerentabilný. Preto, aj keď sa už takéto vytriedené plasty nachádzajú v žltom kontajneri, môžu z rôznych dôvodov putovať rovno na smetisko.

Aj keď je to smutná realita, stále stojí za pokus tieto plasty vytriediť. Pokiaľ sa v tvojom okolí nachádza recyklačné stredisko špecializované na istý druh plastov, napríklad na veľmi náročný polystyrén, môže byť zrecyklovaný a nebude sa rozkladať na skládke niekoľko storočí.

Čo patrí do triedeného kontajneru na plasty?

Recyklácia plastov, ako ich správne triediť?

Situácia sa stáva ešte zložitejšou

Povedali sme si ale, že recyklácia plastov nie je dostačujúca na to, aby vyriešila stúpajúce hromadenie odpadov a že cyklus opätovnej výroby vždy raz skončí kvôli degradácii materiálu. Mnohé plasty ako PVC, polystyrén ale aj PET je dokonca zdraviu škodlivý. Niektoré plasty v kombinácii s rôznymi chemikáliami nerecyklovateľné.

S množstvom smetí v domácnostiach, ktoré sa každým rokom zvyšuje, recyklačné firmy niekedy začínajú byť natoľko zaťažené, že sa odpadky musia vyvážať do tretích krajín na recykláciu. Dnes však už aj tie dovoz zakazujú kvôli nedostatočným kapacitám. Jednoducho povedané, plasty aj odpad celkovo, začínajú byť veľkým problémom. Ak ťa zaujíma viac, pozri si túto reportáž:

Vzhľadom na toto všetko, čo môže byť najlepším riešením, ak ako spotrebitelia chceme pristupovať k tejto téme čo najzodpovednejšie?

Ako byť zodpovedným spotrebiteľom plastov?

Odpoveď je jednoduchá. Pokúsme sa vyhýbať plastovým výrobkom, a ak to nie je možné, dôkladne plastové obaly vytriedte.

Triedenie odpadu je tým ľahším riešením. Kúpime si jedlo, oblečenie, nový produkt a po použití hodíme plastový obal do plastového odpadu. To je dobrý prvý krok na ceste k udržateľnejšiemu životnému štýlu.

Náročnejším krokom je vyhýbanie sa produktom, ktoré sú predávané v plastoch, a to najmä v takých, ktoré sa už znovu nedajú použiť a končia na skládkach. Keďže táto disciplína je náročnejšia, máme pre teba pár jednoduchých tipov:

    • Uprednostni vratné obaly, napríklad sklenené fľaše.
    • Pri nákupe sa pozri, o aký druh plastového obalu ide a ak je to napríklad PVC, tak skús tovar odmietnuť a vybrať si lepšiu alternatívu.
    • Uprednostni potraviny v sklenených či kovových nádobách, ktoré sú oveľa prispôsobivejšie na recykláciu. Ak ide o ovocie či zeleninu, vyber si nebalenú.
    • Používaj oblečenie a textil z prírodných vlákien, nie z umelých akým je polyester, elastán alebo viskóza.
    • Nakupuj v obchodoch bez obalu, kde si môžeš nakúpiť do vlastných vrecúšok alebo do papierových vreciek. Kde sa tieto obchody nachádzajú? Určite aj niekde v tvojom okolí. Zoznam všetkých zero waste obchodov nájdeš v našom článku.
    • Odmietni polystyrénové termo-obaly na jedlo. Okrem toho, že zostanú zamastené a sú vo väčšine prípadov nerecyklovateľné, sú aj vysoko toxické pre človeka. Podpor reštauráciu, ktorá používa biologicky rozložiteľné obaly. 
    • Nekupuj vodu v plastových fľašiach. Na Slovensku máme dobrú pitnú vodu aj vo vodovode. A ak chceš sladenú, skús si spraviť limonádu zo sirupu vyrobeného na slovenských farmách. Tie v obchodoch sú aj tak plné cukru a umelých sladidiel.
    • Odmietni slamku a plastové viečko, ktoré v mnohých kaviarniach dávajú do každého drinku, na každý kelímok. Na Slovensku budú podľa nariadení EÚ jednorazové plasty v budúcnosti zakázané, avšak dovtedy je ešte ďaleko.
    • A na záver ešte jedna rada – nikdy nespaľuj plasty, uvoľnujú sa z nich do ovzdušia jedovaté chemické zlúčeniny.
    • Uprednostni bioplasty.

»»» Viac o bioplastoch: Existujú 3 druhy bioplastov. Ako ich rozoznať?

O krok bližšie na ceste stať sa majstrom

Triedenie plastov je disciplínou, ktoré musí ovládať každý eko hrdina. Obmedzenie plastov je jej vyššou úrovňou a je oveľa náročnejšie, nie však nemožné. Hlbšie sa disciplínou zaoberá tzv. “zero waste” filozofia. Budeme radi, ak si o nej prečítaš viac. V našom článku ti poradíme, ako a kde s bezodpadovým životným štýlom začať.

Ak máš nejaké postrehy či zaujímavé informácie, ktoré sme v článku nespomenuli, podeľ sa o ne s nami v komentároch.

Páčil sa ti článok?

Pridaj komentár